Acı gerçek... Seyyar simit bitti

Yaklaşık 30 yıldır simit yapıp ve satarak geçimini sürdüren Mürsel Narin, ekonomik krizden dolayı etkinlendikleriniı dile getirirken, simit tüketiminde önemli yeri olan seyyar satıcıların yok denilecek kadar azaldığını söyledi.

Acı gerçek... Seyyar simit bitti

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Merkezinin orada 2 yıldır esnaflık yapan Mürsel Narin, “Burayı 2 yıldır işletiyorum. Giderlerimizi çok zor karşılayabiliyoruz. Eskiden kazanıyorduk fakat şimdi bunu söyleyemiyoruz” dedi. 

OTOPARK ENGELİ 
Simit satma işine çocuk yaşta başladığını söyleyen Narin, “İş hayatıma sokaklarda simit satarak başladım. Uzun yıllar bu şekilde ekmeğimi kazandım. Dükkân açmaya karar verdim. Çok şükür açtık ve 2 yıldır burada faaliyet gösteriyoruz. Sabah 7 ila 10 arasında bir yoğunluk yaşıyoruz fakat bu yoğunluk kısa zaman içerisinde sona eriyor. Dükkanımızın önünde büyük bir otopark var binamızı kapattığı için vatandaşın bizi görmesi de çok zor oluyor. Başka binaya da geçemiyoruz dükkân kiraları fazla. Ekonomik krizden dolayı çok sıkıntılar yaşıyoruz” şeklinde konuştu. 

TERCİH SICAK SİMİT 
Vatandaşın eskisi gibi dışarı da satılan simitleri tercih etmediğini kaydeden Narin, “Önceden dışarıda satılan simitler çok rağbet görüyordu. Günümüzde dışarı da simit satan seyyarların sayısı yok denilecek kadar azaldı. Artık neredeyse her sokak ve cadde de simit fırınları var. Dışarı da satılan simidi ne kadar korunsa bile simit belirli bir zamandan sonra soğuyor. Haliyle vatandaşta sıcak simitleri tercih etmek için simit fırınlarına yöneliyor” ifadelerini kullandı. Abdullah Özden

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2019, 20:26
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER