“Ada Treni seferleri başlasın” çağrısı!

Makina Mühendisleri Odası İl Temsilciliği, Kovid-19 salgını dolayısıyla durdurulan Ada Treni seferlerinin başlatılmasını ve İstanbul – Ankara arasında yeniden çalışmaya başlayan Yüksek Hızlı Trenin Arifiye istasyonunda durmasını istedi. 

“Ada Treni seferleri başlasın” çağrısı!

sakaryayenihaber.com - 

Kovid-19 salgını dolayısıyla Yüksek Hızlı Tren (YHT) ve bölgesel tren seferleri 28 Mart'ta durduruldu. Salgının ülkemizde kontrol altına alınması sebebiyle YHT seferleri tekrardan dün hizmet vermeye başladı. İstanbul -Ankara arasındaki karşılıklı 8 sefer 2'ye düşürülürken, YHT'nin duracağı istasyonların sayısı da azaltıldı. Adapazarı – İstanbul Pendik arasında çalışan Ada Treninin ise ne zaman çalışmaya başlayacağı açıklanmadı. 
Makina Mühendisleri Odası Sakarya İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Sekreteri Olgun Özdemir, açıklamada bulundu. 

“BİNLERCE KİŞİ FAYDALANAMIYOR”
Adapazarı, Kocaeli, İstanbul arasında Adapazarı Trenini kullanan binlerce kişinin halen bu imkandan faydalanamadığını ifade eden Özdemir, “Bilindiği gibi 7 yıl öncesinde Adapazarı-Haydarpaşa arasında Adapazarı Treni günde 24 sefer yapıyor ve 31 tren istasyonunda hizmet veriyordu.  Son dönemde sefer sayısı 24’ten 10’ a, hizmet verdiği tren istasyonu sayısı 31’den 10’a düşürülmüştü. Pandemi sürecinde tamamen hizmet dışı kalan Adapazarı Treni seferlerinin hijyen ve sağlık kuralları gözetilerek tekrar hizmete girmesini bekliyoruz. Daha önce 7 vagon ile hizmet veren Adapazarı Treninin vagon sayısının 4’ e düşürülmesi sebebinin açıklanmasını istiyoruz” dedi. 
“ARİFİYE DURAĞINDA DURMAYACAK”
Yüksek Hızlı Trenin Gebze, İzmit, Arifiye duraklarında durmayacağı hatırlatan Özdemir, “Gebze, Kocaeli, Sakarya halkının hızlı tren hizmetinden en kısa sürede tekrar faydalanması için, kamu kurum yetkililerinin verdiği bu kararı tekrar değerlendirilmesi istiyoruz. Pandemi öncesinde, hedeflenen günlük yolcu sayısının 50 bin kişi çok altında gerçekleşen 6 bin 500 yolcu taşıyan İstanbul-Ankara hızlı tren sefer sayısının artırılması gerekliliğini bir kez daha gündeme getirmek isteriz. Yolcu talebi olmasına rağmen sefer sayısının artırılmaması doğru değildir. Arifiye-Ankara arasında hizmet veren Boğaziçi Treni güzergahının öncelikle Şehrimize kadar uzatılmasını, Sefer sayısının artırılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı. 
“YÜZDE 4’Ü DEMİRYOLU İLE YAPILIYOR”
Ülkemizde yük taşımacılığının sadece yüzde 4’ ü demiryolu ile yapıldığını sözlerine ekleyen Özdemir, “İstanbul-Ankara hızlı tren projesi planlanırken, daha önce yük taşımalığı yapılan hat tamamen kullanılmaz hale getirilmiştir. Yük taşımacılığı için, yapılacağı söylenen 3. Hat halen bitirilememiştir. Haydarpaşa gibi önemli bir limanın demiryolu bağlantısı halen kullanılamaz durumdadır. Liman-Demiryolu Organize Sanayi-Demiryolu bağlantıları en kısa sürede yapılmalıdır. Sakarya’nın geleceği için çok önemli bir yatırım olan Karasu Limanı demiryolu hattını verilen sözlere rağmen bitirilememiştir. Bu sebep ile liman yükleri karayolu ile taşınmak zorunda kalınmaktadır. Sanayicinin hammadde ve ürettiği ürünleri ucuz ve hızlı nakledebilmesi için demiryolu bağlantısı vazgeçilmezdir” dedi. Serkan Ok 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 15:25
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER