Adapazarı çiftetellisi yetim kaldı

Ada çiftetellisi ya da Adapazarı ağır çiftetellisi olarak bilinen roman havasının derleyicisi ve en önemli icracısı, ünlü klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı hayatını kaybetti

Adapazarı çiftetellisi yetim kaldı

Kocaeli’ye bağlı Kandıra ilçesinde 1930 yılında doğan Mustafa Kandıralı, genç yaşlarından itibaren önce radyo, sonra da televizyon programlarının vazgeçilmez bir figürü oldu. Yaklaşık 1,5 yıldır yaşlılığa bağlı organ yetmezliği sebebiyle tedavi gören Kandıralı, önceki akşam vefat etti ve İstanbul’da toprağa verildi. Mustafa Kandıralı; Adapazarı, Kandıra ve Bursa yörelerinde Roman kültürünün önemli parçası olan Ada Çiftetellisinin derleyicisi ve en önemli icracısı oldu.

KLARNET VİRTİÖZÜYDÜ

Mustafa Kandıralı, dünyaca ünlü Türk klarnetçiler denildiğinde akıllara ilk gelen isimlerden biri oldu. 1960’lı yıllarda ABD’de yaptığı konser turnesiyle Türk Müziği’ni ve klarneti dünyaya tanıttı ve sadece Türkiye’de değil, dünya çapında bir klarnet virtüözü olduğunu da ispatladı.

YENİ NESİL O’NU TAKİP ETTİ

Kandıralı kıvrak oyun havalarında, Balkan müziklerinde, makamsal geçiş taksimlerinde tam bir üstad oldu. Amerika turnesinde dünya çapında ünlü caz müzisyeni Luis Armstrong'la çalmıştı. Klarnet denilince önce akla geleneksel makamsal müzik ve oyun havaları gelirdi. Günümüzde Hüsnü Şenlendirici, Serkan Çağrı gibi virtüozlar Kandıralı'nın izinden işin pop boyutunu genişleterek Kandıralı'yı takip ettiler.

DUAYEN SANATÇILARA EŞLİK ETTİ

Yaklaşık 20 yıl boyunca TRT’de yaptığı programlar sayesinde bayram sabahlarının aranılan sesi ve sembolü haline gelen Mustafa Kandıralı, Müzeyyen Senar, Zeki Müren gibi ünlü isimlere de klarnetiyle eşlik etti. Kandıralı'nın ada çiftetellisi, bahriye çiftetellisi, plak kayıtlarında İstanbul İstanbul olalı, senede bir gün, sevemez kimse seni gibi eserler yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2020, 09:12
banner3
YORUM EKLE