Adapazarı için zemin iyileştirmesi çağrısı!

SAÜ'de düzenlenen Adapazarı Zemin Çalıştayında bazı mahallelerde sıvılaşmanın olduğu söylenmişti. Konuya ilgili Jeofizik Mühendisleri Odası sıvılaşma nedeniyle parsel bazlı zemin ıslahı yapılması gerektiğini vurguladı. 

Adapazarı için zemin iyileştirmesi çağrısı!

Jeofizik Mühendisleri Odası Sakarya Şube Başkanı Kâmil Yavuz, gazetemize açıklamalarda bulunurken, sıvılaşmayı mahalle mahalle ayırt etmek yerine bölgesel bazlı bakmakta faydanın olduğunu söyledi. 
“MİKRO BÖLGELEME YAPILMALI”
Yapılan çalıştay’ın Sakarya için önemli bir çalışma olduğunun altını çizen Jeofizik Mühendisleri Odası Başkanı Kamil Yavuz, “Sıvılaşmayı mahalle mahalle ayırmaktansa bölgesel bazlı bakmakta fayda var diye düşünüyorum. Tabiki mikro bölgeleme yapmak daha iyidir. Fakat bu mahallede sıvılaşma var yan mahallede yok diyemezsiniz. Bu yüzden parsel bazlı bina deprem yönetmeliğine göre zemin raporlanması yapılıyor. Sıvılaşma dediğimiz olay diyelim ki sıvılaşma olan bölgede bir bina yapıyorsunuz bunun zemin etütleri yapıldı.  Testler sonucunda da belirlenen metre ile bir sıvılaşma çıktığını varsayarsak bunun sıvılaşmalı bölgenin ıslah edilmesi gerekir” şeklinde konuştu. 
HASARLI YAPILAR 
17 Ağustos 1999 depreminde bazı iş merkezlerinin hasar görüldüğünü ve bundan dolayı binaların yorgun olduğunu kaydeden Başkan Yavuz, “1999 depreminde de hasar gören iş merkezleri de vardır. Cevat Bey 1 ve Cevat Bey 2 iş merkezleri, Yenicami bölgesindeki bazı iş merkezleri depremde yıpranmış yapıtlardır. Bunların güçlendirilerek tekrardan kullanıma geçilmesi gerekiyor. Çatlak yerlerin sıvalanıp boya yapıldığı bir çözüm yapıyorlar fakat bu yanlıştır bir çözümdür. Bu tarz yerlere önemli çalışmaların yapılması gerekiyor. Temelin kolonunun röntgeni çekilmesi gerekiyor. Dediğimiz gibi sıvılaşma önemli bir durumdur. Bir sonraki depremde yine ağır bir bilanço ile karşılaşılabilir” ifadelerini kullandı. Serkan Ok
 

Serkan OK

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER