Adapazarı'nda bir Suriye mahallesi: Yabancılar giremez

Adapazarı kent merkezindeki "Suriye mahallesinde" yabancı uyrukluların ve bu kişilerin açtıkları iş yeri sayısı her geçen gün artıyor. Türkçe tabela bulmanın zor olduğu sokaklar, vergi levhası ve ruhsatı da olan Suriye, Irak ve İran esnafıyla dolu. Bölge halkı,"Onlara ait kafelerin bazı bölümlerine 'yabancı giremez' tabelası bile var, kendi semtimizde yabancı kaldık" dedi

Adapazarı'nda bir Suriye mahallesi: Yabancılar giremez

sakaryayenihaber.com-

Mücahit KAHYAOĞLU-UMUT BEĞDEŞ


SURİYE MAHALLESİ
Adres, Adapazarı şehir merkezindekiş Tığcılar Mahallesi'nin sokakları. Son yıllarda yabancı uyruklu şahısların yoğun olarak bulundukları Tekin, Atıf Şener ve çevresindeki sokaklar adeta "Suriye Mahallesine" dönmüş durumda. Bu sokaklarda artık Türkçe tabela bulmak çok zor. Yan yana onlarca iş yerinde Arapça tabelalar ve isimler yer alıyor. Bölgedeki tüm iş yerleri mültecilere kiralandı. Bakkal, market, kuaför, lokanta gibi dükkanları işleten yabancı uyruklu şahıslar Suriye, Irak ve İran'dan gelen yabancılara hizmet veriyor. Bölgede çalışan yerli esnaf ve vatandaşlar, oluşan bu manzaradan şikayetçi. Kendi sokaklarında rahat hareket edemediklerini belirten vatandaş, buna bir sınır getirilmesini istiyor.


YABANCILAR GİREMEZ YAZIYOR
Bölge esnafı İdris Tuna bazı dükkanlarda 'Yabancılar giremez' yazılarının olduğunu belirterek, "Şu anda Sabiha Hanım'ın arkasında Fitaş sinemanın arka sokağında Suriyeliler yoğunlukta. Gidin kafeteryalarına bazı bölümlerinde yabancılar giremez yazıyor. Yani bizlere, Türklere has bir konu olarak. Gelsinler baksınlar şuanda araç çekecek yer bulamıyoruz. Bizlerden daha rahatlar bu konularda. Gidin dükkanlarına bakın bir tanesinde ruhsat vergi levhası herhangi bir belge bulunmamakta. Kendi ülkemde kendi şehrimde yabancı hissetmeye başladım." dedi.


SALGINA DİKKAT ETMİYORLAR
Bölgede yaşayan Erkan Dirmenci ise yabancı şahısların maske ve mesafe kuralına dikkat etmediğini ve test yaptırmadıklarını ifade ederek şöyle dedi: "Hastanelere gidiyoruz. Afgan olsun Suriyeli olsun hiçbirine denk gelmiyoruz. Bizim kendi vatandaşımız doğum evinde herkes test peşinde ama bu yabancı vatandaşları oralarda göremiyoruz. Bizler maskeye dikkat ediyoruz. Ama bu yabancı uyruklu vatandaşlar hiçbir şekilde takmıyor. Bizde virüs var bunlarda mı yok? Biz bu şehirde doğduk, büyüdük bunlar kadar rahat olamadık. Yaşam tarzları bizden çok farklı. Bu konularda yetkililerden bir önlem alınmasını talep ediyoruz."


Dükkan işleten yabancı şahısların hepsinin çalışma ruhsatı ve vergi levgası bulunurken, Adapazarı Belediyesi'nin bölgede sürekli olarak denetim yaptığı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2020, 10:34
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Müberra sarıgüzel
Müberra sarıgüzel - 1 ay Önce

Malesef orda oturan biri olarak iğreniyoruz ama para uğruna kiraya veren mülk sahipleri adam değil

Oflii
Oflii - 1 ay Önce

O bölgedeki sakinlerine bence hiç şikayet etmeye hakkı yok çünkü üç kuruş para için mallarını onlara kiralayan satan kendileri eğer içlerinde birazcık vatan sevgisi olsa biraz milliyetçi olsalardı böyle olmazdı. Şimdi iş çığırından çıkınca devletten veya yerel yönetimden medet umuyorlar.

Bahattin
Bahattin - 1 ay Önce

...................şemsiye acilmazmis Sakarya halkı memnun demektir yüz de altmış beş oy hedef ikibin yirmi üç ozaman bakın bütün mahalle sokakları parsellesinler Sakarya halkı evlerinden çıkarmasın daha bugünler iyi günlerimiz?

Kartanesi
Kartanesi - 1 ay Önce

Bir bayan olarak o sokaklardan geçmeye çekinir olduk.

Ali A.
Ali A. - 1 ay Önce

Şehirdeki tabelaların yarısı İngilizce (burger king vb.)
Niçin bunları eleştirmiyor sakarya yenihaber gazetesi?

Aytaç
Aytaç - 1 ay Önce

Herhalde kira paranızı almadınız şimdi şikayet ediyorsunuz..

Ferdi ateş
Ferdi ateş - 1 ay Önce

Kuran yazisi ayri arapça ayri al evine süriyelileri

Abdul Kadir
Abdul Kadir - 1 ay Önce

Nedir bu çekememezlik. Onlarda müslüman bizde müslümanız ne fark eder. Hepimiz kardeşiz. Kuran yazıları neden zorunuza gidiyor.


SIRADAKİ HABER