Adapazarı'nda insanlar fayın üstünde yaşıyor 

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ziyadin Çakır, Adapazarı'nın deprem gerçeği ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu 

Adapazarı'nda insanlar fayın üstünde yaşıyor 

İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ziyadin Çakır, dün Marmara Denizinde meydana gelen 4.7 şiddetindeki depremin ardından İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesinin deprem gerçeğiyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. 

Prof. Dr. Çakır, verdiği örnekte, Adapazarı'nda 1999 depremi kırığının üzerinde binalar ve fabrikalar yapıldığını, insanların buralarda yaşadığını söyledi. 

Yaklaşan deprem ve fay kırılmasının durdurulamayacağı için bina yıkımlarında ciddi oranda ölüm ve kayıpların gerçekleşeceğini vurgulayan Çakır, şunları kaydetti:

"İstanbul için yapılması gereken süratle kentsel dönüşümün önünü açmaktır yani kentsel dönüşümün hızlandırılması en büyük tedbirdir. İzmit, Adapazarı'nı ele aldığımız zaman ise fayın olduğu yerlere bakıyoruz, üstünde insanlar yaşıyor. 1999 depremi kırığının üzerine fabrikalar ve binalar inşa edilmiş. İstanbul dışında en son deprem olduğu tarihten bugüne yapılan hesaplamalara göre yakın zamanda, 'deprem tekrarlama periyoduna baktığımızda bir deprem olmayacağını saptayabiliyoruz. İzmit'ten başlayıp Erzincan'a kadar, Kuzey Anadolu fay hattı boyunca önümüzdeki 150-200 yıl içerisinde büyük ölçekli bir deprem olma ihtimali sıfırdır.Tarihi süzgeçte Şarköy 1912 depremi var ve Marmara denizinden başlayıp Şarköy'de karaya çıkıyor, oradan Saros Körfezi'ne kadar karadan devam edip tekrar deniz içinde devam ediyor. 1999'da da İzmit depremi var, Yalova açıklarına kadar gelen. Dolayısıyla arada kırılmayan bir parça var, 'Bu parça en son ne zaman kırılmış?' diye tarihsel kayıtlara baktığımız zaman en son Marmara depremi 1766'da gerçekleşiyor yani 253 yıl geçmiş durumda. Kuzey Anadolu Fayı üzerinde Deprem tekrarlama süresi ortalama 250-300 yıl arasındadır. Yani İstanbul'da her an bir deprem olabilir, olma ihtimali çok yüksektir. Onun için de doğal olarak faydan uzaklaştıkça sarsıntının şiddeti de azalacağı için daha az risk altında oluyorsunuz ama uzakta olup zemin kötü olursa da bina yine yıkılıyor. Bu nedenle sağlam binalar inşa edilmesi çok önemli." 

Anadolu Ajansı

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2019, 11:00
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
adapazarı
adapazarı - 1 yıl Önce

yatay mimaride örnek şehiriz deniliyor ama fay üzerine bina yapımına izin veriliyor.
Allah korusun.