ADD çelenk sunmak istedi, Valilik reddetti 

ADD Sakarya Şubesinin 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Atatürk anıtına çelenk sunma talebi Sakarya Valiliği tarafından reddedildi 

ADD çelenk sunmak istedi, Valilik reddetti 

sakaryayenihaber.com – 
İçişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik tedbirler kapsamında 30 Ağustos Zafer Bayramı’na yönelik kutlamaları ve programları kısıtladı. 
Sadece Valiliklerin sınırlı sayıda protokol üyesiyle tören yapması kararlaştırıldı. 
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Sakarya Şubesi de geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Zafer Bayramı dolayısıyla Sakarya Demokrasi Meydanı’ndaki Atatürk büstüne çelenk sunmak istedi. 
ADD Şubesi Sakarya Valiliğine dilekçe yazarak maske, sosyal mesafe ve hijyen şartlarına uyarak sınırlı sayıda kişiyle çelenk sunmalarına izin verilmesini istedi. 
Valilik ise İçişleri Bakanlığının genelgesini gerekçe göstererek bu talebi reddetti. Valilik, ADD’nin dilekçesine verdiği cevapta “30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle bütün illerimizde 15 kişiyi geçmeyecek bir protokol grubu devletimiz ve milletimiz adına Atatürk Anıtına çelenk sunacaktır. Bunun dışındaki talepler bu sebeple uygun bulunmamıştır” ifadelerine yer verdi.

Bunun üzerine ADD Şubesi de bir açıklama yayınlayarak karara tepki gösterdi. 
ADD’NİN AÇIKLAMASI ŞU ŞEKİLDE: 
Atatürkçü Düşünce Derneği Sakarya şubesi olarak, 30 Ağustos Zafer Bayramımızda çelenk sunumu yaparak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve tüm milli mücadele şehitlerimize saygı ve minnet duygularımızı ifade edecektik. Valiliğe verdiğimiz dilekçede, pandemi durumunu göz önünde tutarak, temsilen en fazla 10 kişi olacağımızı, maske ve sosyal mesafe gibi sağlık kurallarına dikkat edeceğimizi yazmıştık. Ancak ne yazık ki; Sakarya Valiliği, verdiği cevapta “pandemi” nedeniyle çelenk sunumunu uygun bulmadığını yazmıştır. Yazıklar olsun!!! Ayasofya’da binlerce kişiyle toplandınız, aynı gün insanların dini duygularını sömüren, çağdaş cumhuriyet düşmanı tarikatların onlarca kişiyle sokaklarda yürüyüş yapmasına göz yumdunuz, 15 Temmuz anma etkinliklerine yurdun her yanında izin verdiniz, üstelik Sakarya’da da 15 Temmuz için düzenlenen konserde onlarca insanın toplanmasına göz yumdunuz, daha dün Van-Ahlat’ta Malazgirt Zaferi’nin anma etkinliklerini yaptınız!!! Tüm bunları yaparken pandemi yok muydu!!! Ama 30 Ağustos Zafer Bayramı söz konusu olunca bizlere “pandemi var” diyorsunuz!!! Bu yapılan; şanlı ve gerçek tarihimize saygısızlıktır, hadsizliktir. Bu yapılan çağdaş, laik Türkiye Cumhuriyeti’nin milli bayramlarına olan kasıttır. Atatürk ve cumhuriyet değerleriyle olan hesaplaşmadır!!! 
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ve 24 Temmuz Lozan Antlaşmasının yıl dönümünde hep pandemiyi bahane ettiniz.  
Yıllardan beri kulak ağrısı, gribal enfeksiyon gibi trajikomik bahanelere sığınan siyasi iktidar şimdi de pandemiyi bahane ediyor.
Geçtiğimiz günlerde iç işleri bakanlığının yayınladığı 30 Ağustos genelgesinde ilan edilen Zafer Bayramı yasağını da şiddetle kınıyoruz. 
Yeni bir tarih yazmaya çalışanlar unutmasınlar ki bu milletin zaten onur duyduğu, tüm dünyaya örnek olmuş bir ulusal kurtuluş savaşı tarihi var ve unutmasınlar ki bizlerin ve tüm dünyanın sonsuz saygı ve sevgisi kazanmış olan bir büyük önderimiz var.
Ebedi önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm milli mücadele kahramanlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz.


 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Mert
Ahmet Mert - 2 ay Önce

Tarihine saygısı olmayanlar, bu ülkenin tarihinden ilk silinenler olacaktır. Ne ekerseniz onu biçersiniz.

SIRADAKİ HABER