ADLİYE ÇALIŞANLARINDAN TEPKİ

Adliye Çalışanları yeni yapılan yargı reformuna karşı haklarını aramak için bir araya geldiler. Yeni reform çalışmasında zabıt kâtipleri artık yazı işleri müdürü olamayacak.

ADLİYE ÇALIŞANLARINDAN TEPKİ

Yapılan yargı reformunda zabıt kâtipleri artık yazı işleri müdürü olamayacak, zabıt kâtipleri hukuk fakültesi mezunlarından atama yoluyla yapılacak. Yapılan yargı reformunun adaletsiz olduğunu savunan ve biran önce dönülmesini isteyen adalet çalışanları bir basın açıklaması yaptı. Adliye Sarayının önünde yapılan basın açıklamasını Adalet- Sen Sakarya şube başkanı Şemsi Köroğlu yaptı. Köroğlu “Adalet Bakanlığı öncelikle hukuk fakültesini bitirip de işsiz kalanlara değil, personeline yani kendi öz ve öz evlatlarına sahip çıkmak zorundadır” 

SKANDAL AÇIKLAMA

Adalet- Sen Sakarya şube başkanı Şemsi Köroğlu , “Yargı reformu stratejik toplantısında yapılan sunumda, Adalet Bakanlığı Personeli tarafından skandal olarak kabul edilen bir açıklama yapıldı. Taslağa ilişkin Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklaması “ Yazı işleri müdürlüğünü görevden yükselme ile gelinen değil, hukuk eğitimi alanların sınavla girecekleri bir kariyer meslek yapmayı düşünüyoruz” şeklindeki beyanı bizleri son derece üzmüş, zaten zor şartlar altında yapmış olduğumuz bu meslekten bizleri biraz daha soğumasına vesile olmuştur” ifadelerini kullandı.

ADALET SINIFTA KALDI

Köroğlu, “Ayrıca Adalet Bakanlığı’nca yapılan diğer bir açıklamada, taslağa konu olan bu gelişme adalet sisteminin taahüdü olarak nitelendirilmiştir.  Tüm meslektaşlarımızın kariyerinin önüne duvar ören bu gelişmeler neticesinde bir kez daha anlıyoruz ki, Adalet Bakanlığı personelini korumak ve geleceğini hazırlamak konusunda sınıfta kalmıştır. Yapılması düşünülen bu düzenlemeyle zabıt kâtiplerinin tek kariyer şansı olan yazı işleri müdürlüğü, kariyer meslek düzenlemesi adı altında baro lobisinin faaliyetlerine kurban edilerek alınmak istenmektedir” ifadelerini kullandı.

BİZLERE SAHİP ÇIKIN

Köroğlu, “Bizler adalet bakanlığının temsilcileri olarak haykırıyoruz; zabıt kâtiplerinin kariyer mesleği ve tek hedefi olan yazı işleri müdürlüğünü asla siyasi taleplere kurban vermemelidir. Tüm kamu çalışanlarının KPSS ile atmasını yok sayıp, sırf hukuk eğitimi aldı diye tepeden atamayla meslektaşlarımızın vebaline girmemelidir. Adalet Bakanlığı öncelikle hukuk fakültesini bitirip de işsiz kalanlara değil, personeline yani kendi öz ve öz evlatlarına sahip çıkmak zorundadır” dedi.

BARO BAŞKANINI KINIYORUZ

Köroğlu, “Kurumlar arası geçişe muvafakat verildiği takdirde meslektaşlarımızın yüzde doksanı başka kurumlara geçmek istemektedir. Adliyede mobinge maruz kalanların sayısı yüzde seksen beşe yükselmiştir. 15 Temmuz darbe girişimi sürecinde hiçbir kurum fazla mesai yapmaz iken, tüm personelimiz karşılık beklemeksizin haftalar süren fazla mesaiye kalmıştır. Bizler Cumhurbaşkanımıza ve Adalet Bakanlığına sesleniyoruz. Adaletin içinde adaletsizliğin tohumlarını atan bu yanlışlıktan bir an önce dönülmelidir. Ayrıca Baro Başkanı Metin Feyzioğlu’nu kınıyoruz. Unutmamalıdır ki yazı işleri müdürleri yeterli hukuk eğitimi olan kişilerden seçilmektedir” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE