Adliye önünde protesto

Duruşmanın ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Adliye önünde protesto da bulundu. Protestoya, CHP İl Kadın Kolları ve Emekçi Hareket Partisi, DİSK üyeleri destek verdi.

Adliye önünde protesto

Duruşmanın ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, CHP İl Kadın Kolları, Emekçi Hareket Partili kadınlar ve DİSK Kadın Komisyonu üyeleri Yayla için adliyenin önünde eylem yaptı. Platform adına konuşan Ayşegül Kaya, Emine Yayla’nın devlete sığınmasına rağmen korunmadığını iddia ederek, sanığın ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılması gerektiğini öne sürdü.
AÇIKLAMA YAPTI
Protesto sonrasında maktulün avukatları basın açıklamasında bulundu. Emine Yayla’nın Avukatı Leyla Ekmen Epözdemir, “S.Y, Emine’yi sadece öldürmedi, çocuğun kendisinden olmadığını söyleyerek aynı zamanda onur ve haysiyetini lekelenmeye çalıştı. Çocuğa karşı şiddet ülkemizde en çarpıcı şekilde sürmekte. Şiddetle mücadele etmenin yolu, cezanın yanı sıra toplumsal algıyı değiştirmekten geçer” diyerek kadını lekeleyen ve karalayan şiddet uygulamalarının son bulmasını temenni ettiklerini dile getirdi.
TÜRK CEZA KANUNU
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan Emine Yayla’nın Avukatı Gökçesu Özgül ise, “S.Y Emine’yi öldürdüğünden beri klasik bir kadın katili olarak beni aldattı, haysiyetsiz bir yaşam sürüyordu diyerek bunları birer bahane olarak göstermeye çalıştı.Bu durumun böyle olmadığını bizler biliyorduk ve bir haksız tahrik indirimi almaya çalıştığının da farkındaydık. Bu her yerde karşımıza çıkıyor. Bu sebeple biz platform olarak Türk ceza kanununda bu haksız tahrik indirimiyle ilgili bir değişiklik yapılmasını talep ediyoruz” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER