“Adliyelerde tedbirlere uyun” uyarısı

Kovid-19 tedbirleri kapsamında ertelenen duruşmalar ve yargı süreci, yeni normalleşmeye geçilmesiyle birlikte yeniden başladı. Sakarya Barosu Başkanı Abdurrahim Burak, gazetemize yaptığı açıklamada vatandaşa uyarılarda bulundu  

“Adliyelerde tedbirlere uyun” uyarısı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında ertelenen duruşmalar ve yargı süreci, yeni normalleşmeye geçilmesiyle birlikte yeniden başladı. Sakarya Barosu Başkanı Abdurrahim Burak, konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu. Başkan Burak, yeni normalleşme süreciyle birlikte, adliyelerde gerekli tedbirlerin alındığını ve vatandaşların bu kurallara riayet etmesinin önemine vurgu yaptı. 
Pandemi nedeniyle tüm kurumlarda olduğu gibi yargıda da gerekli tedbirlerin alındığını söyleyen Başkan Burak, “Pandemi sürecinde adliyeye giriş-çıkışlarda her ne kadar duruşmalar yapılmamış olsa da birtakım başvuru dilekçeleri, tutuklu işler, sorgu ve gözaltı gibi işlemler için tüm tedbirler sıkı bir şekilde alındı. Sakarya Barosu olarak da gerekli tedbirleri aldık. Yine bunun yanında giriş-çıkışlarda ateş ölçümü yapıldı. Şu ana kadar ölçüm esnasında yüksek ateşli biri ile karşılanmadı” dedi. 
“ADLİYELER YOĞUN OLAN KURUMLARDIR”
Duruşmaların ve yargı süreçlerinin ilk olarak 30 Nisan’a daha sonra da Cumhurbaşkanı kararnamesiyle 15 Haziran’a kadar uzatıldığını ve bugün itibariyle tekrardan başlanıldığını hatırlatan Burak, “Adliyeler diğer kamu ve kurumlarından farklı olarak hafta içi inanılmaz yoğunluk yaşanan kurumdur. Eğer adliyelerde bu tedbirler alınmamış olsaydı, yargı çerçevesinde kovid-19 vakası inanılmaz düzeyde artmış olurdu. Bu tedbirlerle birlikte, Sakarya’da bizim yargı camiasında adliyeden veya barodan kaynaklı herhangi bir vaka ile karşılaşmadık” diye konuştu. 
“AVUKATLARIMIZLA İRTİBAT KURDUK”
Pandemi süreci içerisinde bizzat avukatlarla iletişim kurarak salgın ile ilgili bilgiler aldığını söyleyen Burak, “Yaptığımız görüşmeler neticesinde meslektaşlarımızın salgın ile karşılaşmadığını söyleyebilirim. Sadece bir meslektaşım var. Kendisi baromuza kayıtlı fakat İstanbul’da ikamet ediyor. Salgına yakalandıktan sonra gerekli tedbirlere riayet ederek çok şükür ki bu salgını atlattı. Bu arkadaşımız haricinde baromuzda herhangi bir salgına yakalanan meslektaşımız ile karşılaşmadık” şeklinde konuştu. 
“TEDBİRLERDE GEVŞEMELER VAR”
Yeni normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte tedbirlerde gevşemenin olduğunu sözlerine ekleyen Burak, “Sağlık Bakanlığı yeni vaka sayılarını açıkladığı zaman sosyal mesafe, maske ve hijyene önem verilmesinin bir kez daha dikkatle görüyoruz. Belirli mesafelere riayet edilerek adliyelerde, avukat ofislerinde, karakollarda hassasiyeti üst düzeyde tutmamız gerekiyor. Rehavete kapılmamamız lazım. Bir an önce, “Geçti, gitti ve bu hastalıktan kurtulduk” düşüncesinden uzaklaşmamız gerekir. Ama bir yandan da hayat devam ediyor. Adalet hizmetleri mutlaka sunulmak zorunda. Ticaretin, üretimin ve hayatın yeniden canlanması gerekir. Bunlarla birlikte tüm tedbirlerimizi alarak hayatımıza devam etmeliyiz” ifadelerini kullandı. 
“TEDBİRLERE RİAYET EDİLMELİ”
Adliye’de havalandırmaya ve dezenfektan işlemlerine dikkat edilmesinin altını çizen Burak, “Adliyedeki baro odalarımızda maske, dezenfektan ve el hijyeni ürünlerini bulunduruyoruz. Gelen vatandaşlarımızın tedbirlere özen göstermelerini istiyoruz. Buradan bilmeliyiz ki, her gittiğimiz yerde “biz” dikkat edersek, bu hastalığı hep birlikte yenebileceğimizi bilmek zorundayız. Adliyemiz, şu an Sakarya ihtiyacını karşılayacak fiziki koşullara sahip değil. Adliye yetersiz kalıyor. Koridorlarımız dar ve bu sebeple vatandaşlarımızın çok dikkat etmelerini istirham ediyorum” dedi. Serkan Ok/ Şevval Geçin 


 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER