AFAD HAZIR KITA

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) Arama Kurtarma ekipleri, 100 personel ile su üstü kurtarma, boğulma, kaybolma ve ani sel baskınlarına karşı gerçeği aratmayan tatbikat gerçekleştirdi.

AFAD HAZIR KITA

AFAD İl Müdürlüğü, eğitimlerine su üstü arama ve kurtarma eğitimleri ile devam etti. Arama kurtarma teknisyenlerinin müdahale yeteneklerini artırmak üzere Arifiye ilçesi Mollaköy Mahallesi Sakarya Nehri’nde arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen tatbikata 50 AFAD personeli ve STK’lardan 50 personel katıldı.
HIZLI İNTİKAL
Yapılan tatbikatta ekipler, su üstünde meydana gelebilecek olaylarda kullanılacak araç ve gereçlerle olay bölgesine hızlı intikal ve konuşlanma, kazazedeye etkin müdahale ve kurtarma teknikleri, arama kurtarma personelinin akıntılı suda yüzme ve kurtarma teknikleri, su üstü arama kurtarma botları, araç-gereç ekipmanları kullanımı teknik ve kabiliyet bilgilerini tekrar edip geliştirerek afetlere müdahaledeki imkan ve kabiliyetlerini artırdılar. Yapılan bu tatbikat gerçeği aratmayarak adeta nefesleri kesti. 

BAŞARILI SONUÇ

AFAD İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş, “İlimiz afetin bütün unsurlarının etkisi ve tehdidi altında olan bir ildir. Afet dendiğinde insanların aklına öncelikli olarak deprem geliyor ama tabi deprem, sel, su baskınları, heyelan, kimyasal olaylar, teknolojik baskınlar vs. Şuanda biz burada sel ve su taşkınıyla alakalı bir tatbikat gerçekleştirdik. Ciddi manada eğitimler yapıyoruz, şuanda da bu eğitimler ile plan ve programımız gereği bir tatbikat gerçekleştirdik, tatbikatta başarılı bir şekilde sonuçlandı” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER