AFAD'TAN FİLM GİBİ TATBİKAT

Afet ve Acil Durum (AFAD)  İl Müdürlüğü hizmet içi eğitim programları kapsamında eğitim ve tatbikatlara devam ediyor. AFAD ekipleri olası büyük çaplı trafik kazalarına karşı müdahale ve kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi.


AFAD'TAN FİLM GİBİ TATBİKAT

Tatbikata Arama Kurtarma Birlik Müdürümüz Dr. Özge Aktaş Panta, 55 AFAD personeli ve 2 Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesine bağlı ekiplerce  tatbikatı gerçekleştirdiklerini ifade etti. Senaryo gereği Sapanca Yanık Deresinde gerçekleşen tatbikatta; İl Afet ve Acil Durum Yönetimi merkezine ihbar geldi. Gelen ihbara göre iki otomobilin karıştığı kazada iki araç uçurumdan yuvarlanarak Yanık Deresine düştü. İhbar üzerine olay yerine ekipler seferber edildi.
İLK EKİPTEN TESPİT

Olay bölgesine sevk edilen öncü ekipler 4 vatandaşın araçlarda sıkıştığı ve yaralı olduğunu tespit ederek destek ekip istenmesi ile müdahale çalışmaları başlattı. AFAD Ekipleri uçurumdan çeşitli istasyon ve kurtarma makara sistemleri kurarak araçların bulunduğu dereye ulaştı. Ekipler araçlarda sıkışan vatandaşları arama kurtarma makineleri ile kurtararak sağlık müdahalesi yaptı. Ekipler kurtarma Liberatörleri, ip ve makara sistemleri ile kazazedeleri yukarı güvenli bölgeye ulaştırarak sağlık ekiplerine teslim etti.

BAŞARILI ŞEKİLDE

Gerçekleşen tatbikatta AFAD ekipleri; olası trafik kazalarına karşı koordine olma, hızlı ve etkin müdahale edebilme, kaza olaylarına karşı bilgi, beceri ve kapasitesini geliştirmek, arama kurtarma çalışmalarındaki eksiklik, aksaklıklarını görmek ve olası afet ve acil durumlara karşı devamlı hazırlıklı olmak amacıyla yapılan tatbikat başarılı bir şekilde sona erdi.


Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER