AHİLİK HAFTASI BAŞLADI

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından düzenlenen 11. Ahilik Kültür Haftası etkinlikleri başladı. Törende konuşan SESOB Başkanı Hasan Alişan teknolojik gelişmeden bahsederek, “Robotların yapamayacağı tek şey esnaflıktır”dedi

AHİLİK HAFTASI BAŞLADI

Ahilik Kültür Haftası etkinlikleri, Sakarya Valilik Kampüsü'nde düzenlenen çelenk bırakma töreni ile başladı. Törene, SESOB Başkanı Hasan Alişan, SATSO Başkanı Akgün Altuğ ve esnaf temsilcileri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra SESOB Başkanı Hasan Alişan Atatürk büstüne çelenk bıraktı. Valilik Kampüsü'ndeki çelenk sunma töreninin ardından SESOB hizmet binasına geçildi. SESOB'un Erenler'de bulunan hizmet binasındaki törene Vali İrfan Balkanlıoğlu, Büyükşehir Belediye  Başkanı Zeki Toçoğlu, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, SESOB Başkanı Hasan Alişan, SATSO Başkanı Akgün Altuğ, Sakarya İl Emniyet Müdürü  Fatih Kaya, üst düzey bürokratlar ve çok sayıda davetli katıldı.
TEKNOLOJİ YERİNİ ALAMAz
Programda açılış konuşmasını yapan Hasan Alişan, Endüstri 4.0'a değinerek "İnsanın yerini fabrikalarda artık robotlar almaktadır. İnsanların yaptığı birçok işi artık yapay zeka gerçekleştirmektedir. Fakat robotların yapamayacağı bir şey var ki, o da esnaflıktır. Esnaflığın yerini hiçbir teknoloji, hiçbir robot alamayacaktır. Kültürümüz taklit edilemez. " dedi. Ekonomik anlamda zor günlerden geçtiğimizi söyleyen Alişan, "Bu zor günlerde ahiliğin ilkelerinin bizim için faydalı olacağına inanıyorum." dedi.
BAŞKAN TOÇOĞLU
Alişan'dan sonra söz alan Büyükşehir Belediye  Başkanı Zeki Toçoğlu ahiliğin önemine değinerek, "Ülkemiz önemli bir ticari ve insani atılım içerisindedir. Bir yandan refahımızı daha çok güçlendirecek adımlar atarken bir yandan da  savaş ve yokluk sebebiyle zor durumda bulunan birçok mazluma yardım eli uzatıyoruz. Bugünlerde yine ekonomik saldırılara maruz kalmaktayız. Bu süreci atlatmamızı sağlayacak olan şey yine ahilik sistemimizdir." diye konuştu.
‘KÜLTÜREL DEĞERDİR’
Programda konuşma yapan Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, ahilik teşkilatının kültürel değerlerim açısından son derece mühim olduğunu söyleyerek, "Meslek ahlak ve meslek etiğine sahip çıkan bu teşkilatın günümüzde esnaf ve sanatkar odaları ile sürdürülmekte olması oldukça önemlidir. Bir üründe bulunması gereken özelliklerin şartlarını kontrol eden, usta-çırak geleneğimizi ortaya çıkartan bu geleneğimizi devam ettirmeliyiz." şeklinde konuştu. Erol ÖĞÜT


**
Yılın Ahisi Halil İbrahim Balcı

Vali Balkanlıoğlu'nun konuşmasının ardından birlik tarafından yeni çıraklık, ustalık ve kalfalık belgeleri verildi. Ayrıca yılın çırağı, yılın kalfası ve yılın ustası ödülleri sahiplerini buldu. Programın sonunda Birlik tarafından yılın ahisi seçilen Türkiye Fırıncılar Odası Başkanı Halil İbrahim Balcı'ya Şed Kuşatma Töreni yapıldı. Program, ikram edilen ahilik pilavının yenilmesi ile sona erdi. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE