AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLADI

Ahilik Haftası dün törenlerle başladı. Ahilin yüz yıllardın toplumumuzun omurgası olduğu vurgulanan kutlamalarda yılın Ahisi seçilen İlyas Balcı’ya Şed kuşattırıldı.

AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLADI

Ahilik Haftası, Sakarya Valiliği, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin ortaklaşa programı ile başladı. Ahilik Kültürünün yaşatılması, usta çırak ilişkisinin kuvvetlendirilmesi amacıyla kutlanan Ahilik Haftası, sabah Atatürk anıtına Çelenk konulması ile başladı. Vali irfan Balkanlıoğlu, Milletvekili Mustafa İsen Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, SESOB Başkanı Hasan Alişan, esnaf odalarını başkanı ve il protokolünün katılımı ile başlayan tören, Orhan Gazi Kültür Merkezinde yapılan tören ile devam etti.
YÜZ YILLARDIR
Orhan Gazi Kültür Merkezinde ki program, SAÜ Konservatuarının destekleri ile oluşturulan Çıraklık Korosu konseri ile başladı. Çıraklardan oluşan koronun seslendirdiği türküler ve halk oyunları gösterileri büyük ilgi gördü. Programın açılış konuşmasını SESOB Başkanı Hasan Alişan yaptı. Ahilik Kültürünün  yüz yıllardır bugüne kadar gelen bir sistem olduğunu ifade eden Alişan, içinde sevgi, kardeşlik ve saygıyı barındırdığını ifade etti. Esnaf odalarının ve temsil ettiği toplumun bugünlere kadar Ahilik kültüründen aldığı terbiye ve kuvvetle geldiğini belirten Alişan, “Ahilik anlayışı, yıllardın toplumumuzun omurgasını oluşturmuştur” dedi.
GÜCE GÜÇ KATTI
Ahiliğin Türk boylarının gücüne güç katmasında önemli bir teşkilat olduğunu ifade eden Alişan, “Bu teşkilat özveri ve denge unsurudur. Esnaflığın ve esnaflık teşkilatlarının bugün her yönü ile desteklenmesi gerekmektedir. Amacımızı çıraklığı ve ahiliği devamını sağlamaktır” diyerek katılımcılara teşekkür etti.  Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ise yaptığı konuşmada, bugün para hırsının, güç hırsının bir çok insani değeri ayakları altına aldığını söyledi. Toçoğlu, “Ahilik gibi önemli teşkilatı içeren bu buluşmalar bizleri memnun etmektedir. Anadolu’nun kurulması ile temeli atılan Ahilik içinde doğruluk, kardeşlik ve dayanışmayı içinde barındırmaktadır” dedi.
GELECEĞE TAŞIMALIYIZ
800 yıldır, Ahiliğin varlığını korumasında, güçlü ahlak anlayışı yattığını belirten Toçoğlu, “Bu değeri yaşatmalı ve geleceğe taşımalıyız” sözleri ile konuşmasını tamamladı. Milletvekili Mustafa İsen, toplumun büyük bir bölümünü esnaflar oluşturduğunu ifade ederek başladığı konuşmasında, “Ahilik’te ki dayanışma kültürü bizi ayakta durmamızı sağlıyor” dedi. Son olarak söz alan Vali Balkanlıoğlu, “Ahilik Teşkilatı dünyadaki ilk meslek kuruluşlarından. Ahilik Teşkilatları meslek ve sanatı çıraklıktan alarak ustalık aşamasına kadar mesleğin bütün inceliklerinin yanı sıra, ahlaklı ve erdemli, ilim sahibi bütün donanımları bünyesinde barındıran insanlar yetiştirmeye çalışmışlar. Sevgi ve saygı dolu, donanımlı bireyler yetiştirmeyi hedeflemişler. Sıkıntıya giren esnaflara yardımcı olmuşlar. Bu değerimizin unutulmaması için gayret sarf eden derneklerimize ve esnaflarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
İLYAS BALCI’YA ŞED
Protokol konuşmalarının ardından 2005 yılından beri kutlanan Ahilik ŞED Kuşatma töreninde ise yılın Ahisi seçilen 47 yıllık fırıncı İlyas Balcı’ya protokol tarafından şed kuşatıldı. Şed kuşatma töreninin ardından, yılın çırağına, yılın kalfasına ödül verildi. Ustaya saygı töreninde, meslek odalarının belirlediği yılların ustalarına plaket verildi. Yetiştirdikleri kalfa ve ustalar tarafından çiçek verildi. Son olarak Ahilik Pilavı ikram edildi. Cuma günü ise Orhan Camiinde mevlit okutulacak. İ.Şener SAK

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER