AHİLİK HAFTASI TÖRENLERİ BAŞLIYOR

Ahilik Haftası törenleri bugün başlıyor. Orhangazi Kültür Merkezi’ndeki etkinlikte çıraklık korosu bir konser verecek. Yılın ahisinin şed kuşatma töreninin ardından Ahilik Pilavı ikram edilecek

AHİLİK HAFTASI TÖRENLERİ BAŞLIYOR

Ahilik Haftası bugün kutlanıyor. Hafta kapsamında SESOB Birlik Başkanı Hasan Alişan ve oda başkanları Demokrasi Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koyacak. Program Orhangazi Kültür Merkezi’nde devam edecek. Etkinlikte çıraklık korosu bir konser verecek. Protokol konuşmalarının ardından Şed Kuşatma ve ödül töreni düzenlenecek. Törende ilin çırağı ve kalfasına da ödül verilecek.
USTAYA SAYGI
Ustaya Saygı töreninin ardından Orhangazi Kültür Merkezi önünde Ahilik Pilavı ikram edilecek. Yarın 11.00’de Milli Eğitim Müdürlüğü’nce belirlenecek okullarda Ahilik konulu konferans ve sinevizyon gösterisi de yapılacak. 21 Eylül Perşembe günü ise SESOB tarafından düzenlenen Çıraklık Arama Konferansı’nın sonuç bildirgesi açıklanacak. Törene Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da katılacak. 22 Eylül Cuma günü ise ahirete intikal etmiş esnaf ve sanatkarlar adına mevlit okutulacak.
ÇIRAĞA SEVGİ
SESOB Başkanı Hasan Alişan, Ahilik Haftası’nda konseptin ‘Çırağa Sevgi Ustaya Saygı’ olacağını belirterek, “Ahilik bir kardeşlik, bir kültür” dedi. Alişan, “Ahilik kültürünün yaşatılması için bakanlık genelge yayınladı.  SESOB ahlak, kardeşlik gibi birçok güzel değeri içinde barındıran Ahilik Haftası’nın esnafın bayramı olması için emek harcıyor. Ahilik kültürü sadece esnafın üzerine düşeni yapmasıyla yerine getirilemez. Ancak biz esnaf, sanatkar olarak üzerimize düşeni yapmalıyız” dedi.
SÜPRİZİMİZ VAR
Ahilik Haftası’nda yılın çırağı, kalfası ve ustasının seçileceğini ve ödüllendirileceğini belirten Alişan, “Çırak, kalfa ve ustalara belgelerini vereceğiz. Meslek odalarımızın belirlediği yılların ustalara saygımızı göstereceğiz. Ustalarımıza sürpriz yapıp yetiştirdikleri çıraklara ellerini öptüreceğiz. Dünün çırakları bugünün ustaları kendilerine emek veren büyükleriyle buluşacak” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER