'AİDİYET DUYGUMUZU GÜÇLENDİRMEMİZ GEREKLİ'

Akyazı Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, Sakarya’nın sahip olduğu avantajları yeterince değerlendiremediğine vurgu yaparak “Aidiyet duygumuzu güçlendirmemiz gerekli. Sakaryalılık algısını güçlendirmeliyiz” dedi

'AİDİYET DUYGUMUZU GÜÇLENDİRMEMİZ GEREKLİ'

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde başlatılan oda ve borsa müşterek toplantısının ilki SATSO toplantı salonunda gerçekleştirildi. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ,  ve Meclis Başkanı Talip Kuriş ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı, Akyazı Ticaret Borsası Başkanı Ali Şener Bayraktar ve Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Ayaz ve ilgili oda ve borsaların yönetim kurulu üyeleri ile genel sekreterleri iştirak etti.
ANKARA’DA ETKİLİ OLMALIYIZ
Toplantının açılış konuşmasını yapan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, “Bu şehirde yaşayan insanların problemleri ile ilgili görüş bildirmek sorumluluğumuzdur. Yerelde oluşturduğumuz tek ve gür sesimizin bu vesile ile Ankara’da da etkili olmasını hedefliyoruz. Ankara lobimizi de güçlendirmek ve daha etkin bir şekilde değerlendirmek adına da hep birlikte girişimlerde bulunmalıyız. Güçlü bir lobi ile Sakaryalılık ruhunu canlı tutmalıyız. Üyelerimizin oluşturduğu üretim ve istihdam ülkemizin ekonomisini gelecek dönemde gözle görülür şekilde büyüyecektir. Bu salondakiler, şehirdeki her platformda, görüşüne, bilgisine ve tecrübesine başvurulan bir paydaş olmalıdır. Bu güç aslında yadsınacak bir güç değildir ancak şehre aidiyet konusunda eksikliğimiz var. Bizim şehrimiz 200 yıldır göç alarak büyümüş bir il. Çok fazla millet bir arada yaşıyor. Kültürel zenginliğimiz var. Biz aidiyet duygusunu güçlendirmeliyiz. “Bizim #Şifremiz54”. Bu bizim sloganımız olmalıdır. Bu konuda ilerlemek istiyoruz.” diye konuştu.
VERGİLERİ SAKARYA’YA ÖDESİNLER
Başkan Altuğ ayrıca, çözülmesinin aciliyet arz ettiği Sakarya’da faaliyet gösteren ancak genel merkezleri başka illerde bulunan firmalar vergilerini Sakarya’da ödememesi konusuna da değinerek, “Özellikle ihracatta KDV iadelerinden kaynaklı olarak maliye payımız ciddi şekilde düşmekte ve bu durum belediye hizmetlerinin finansmanını olumsuz etkilemekte mağduriyet oluşturmaktadır. Bu durumu düzeltmek için ilgili kanunlarda küçük düzeltmeler yapılması gerekmektedir. Bizler ise çay kaşığıyla uzanıyoruz. Bu bereketli bölgede yaşanan ve yaşanabilecek bu gibi handikaplar da var tabi ki” diye konuştu. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın projeleri ve faaliyetleri hakkında bilgi veren Başkan Altuğ,  oda ve borsa başkanları müşterek toplantılarının düzenli olarak yapılarak sorunlara çözüm odaklı çalışmalar yürütülmesi gerektiğinin altını çizdi.
İŞ DÜNYASI VE KREDİ KULLANIMI
Yaşanan global ekonomik değişim ve dönüşüm süreci ile ilgili de değerlendirmede bulunan Başkan Altuğ, iş dünyası olarak ülkeyi, ekonomiyi istikrarsızlığa yöneltecek her duruma karşı alarmda durması gereken kişileriz. Bu, ağır ama bir o kadar da gerekli bir sorumluluktur. Son günlerde malumunuz üzere piyasalarda devam eden nakit sıkışıklığı ve kredi faizlerindeki yükseliş nedeniyle özellikle orta ölçekli firmalarımız ve ticaret erbabımız krediye erişim konusunda zorluklar yaşamaktadır. Bankaların sanayiciye bakış açısını değiştirmesi gerektiğini düşünüyoruz. Şimdi yapılması gereken, hız kaybetmeden Türkiye’nin ihtiyacı olan doğru hedeflerle, belirlenmiş sanayi projelerini gündeme almak ve nokta atışlarla küresel rekabet gücünü oluşturmaktır.” diyerek üye sorunları hakkında bilgi verdi.
TAKIM RUHUNUN GÜCÜ
Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Sarı ise takım ruhunun gücüne inandığını vurgulayarak “Sakarya olarak takım ruhumuzu geliştirmeliyiz. Birlikte hareket etmenin bereketini ve olumlu sonuçlarını almalıyız. Ticaret Borsası olarak tarıma bağlı sanayi üzerine çalışmalarımız var ve bu çalışmaları diğer oda ve borsalarımızla da paylaşarak geliştirebiliriz” dedi.
SAKARYA’NIN AVANTAJLARI
Akyazı Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar ise Sakarya’nın sahip olduğu avantajları yeterince değerlendiremediğine vurgu yaparak “Sakarya olarak kozmopolit bir yapıya sahibiz. Mevcut kültürel farklılıklarımızı avantaja dönüştürerek doğru bir yere kanalize etmeliyiz. Hepimiz alt kültürlerimizden önce Sakaryalı olmalıyız. Aidiyet duygumuzu güçlendirmemiz gerekli. Ankara’daki bürokratlarımızla iletişimi sürekli kılarak sorunlarımıza ilişkin daha sık görüşmeliyiz. Sakaryalılık algısını güçlendirmeliyiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE