AİLE HEKİMLİĞİNDE ESNEK MESAİ BAŞLIYOR

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, acil servislerdeki gereksiz yoğunluğu azaltmak için Sağlık Bakanlığı tarafından devreye sokulan aile hekimliğinde esnek mesai uygulaması hakkında bilgi verdi.

AİLE HEKİMLİĞİNDE ESNEK MESAİ BAŞLIYOR

Sağlık Bakanlığı tarafından daha önce hastanelerde başlatılan mesai dışı poliklinik hizmeti, esnek mesai adı altında aile sağlığı merkezlerinde de uygulanıyor. 97 aile sağlığı merkezinde 296 aile hekiminin hizmet verdiğini belirten Öğütlü, “İlimizde aile hekimlerimiz 08.30-17.30 saatleri arasında hizmet sunmaktadırlar. Ayrıca birçok aile sağlığı merkezimizde esnek mesai uygulaması devam etmektedir. Esnek mesai uygulamasında aile sağlığı merkezleri 20.00’ye kadar kesintisiz açıktır” dedi.
POLİKLİNİK HİZMETİ
Çalışan, mesai saatlerinde aile hekimlerine başvuramayan vatandaşlarında poliklinik hizmeti almak için acil servisler yerine aile hekimlerine başvurabileceğine değinen Öğütlü, “Esnek mesai uygulaması aile hekimliği birimlerinin asgari çalışma saatleri üzerine fazla mesai yapmalarına gerektiren bir uygulama değildir. Yani esnek mesai uygulaması nöbet değil aile hekimlerinin normal mesai sürelerini aşmayacak şekilde düzenlenmiştir. Gün içerisinde esnek mesai yapacak aile hekimliği biriminin çalışma süresi öğleden sonra başlayıp akşam saat 20.00’ye kadar sürer. Esnek mesai uygulayan aile hekimlerini aile sağlığı merkezlerinin internet sayfalarında ve aile hekimlerinden öğrenebilirler.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER