AKADEMİSYENLER VE ÖĞRENCİLER ÇANAKKALE'Yİ ANLATTI

Çanakkale 100.’yıl Özel Destek Programı kapsamında ilimizde bulunan akademisyenler ve öğrenciler, Çanakkale Zaferiyle ilgili konferansa katıldı. Konferansta, Çanakkale zaferinin ruhu aktarıldı.

AKADEMİSYENLER VE ÖĞRENCİLER ÇANAKKALE'Yİ ANLATTI

Çanakkale 100.’yıl Özel Destek Programı kapsamında, dün ilimize gelen 45 kişilik Kırım heyeti, öğlenden sonra düzenlenen konferansa katıldı.  Orhan Gazi Kültür Merkezinde, Prof.Dr.Ebubekir Sofuoğlu, Doç.Dr.K. Kaan Sümer, Doç.Dr.Bekir Mamutov ve Doç.Dr. Zekiya Mamutova ve TRT Yapımcısı  Zafer Karatay’ın katıldığı konferansa ilimizde misafir olarak gelen heyet yanında, ilimizde yaşayan Kırım Türkleri katıldı.
AKADEMİSYENLER

Konferans İstiklal Marşı ve Kırım Marşı’ndan sonra başladı. Açılış konuşmasını yapan Sakarya Kırım Türkleri Dernek Başkanı Şevket Öndüç, düzenlenen konferansa katılan herkese teşekkür etti.  Konferansın ilk konuşmasını TRT Yapımcısı ve Yönetmeni Zafer Karatay yaptı.  Çanakkale’nin ve Çanakkale ruhunun aktarıldığı konferansta konuşan Karatay, Çanakkale’nin bir direniş olduğunun altını çizdi.
DİRENİŞ VE KAHRAMANLIK
“Çanakkale bir direniş ve bir kahramanlık destanıdır” diyen Karatay şöyle devam etti, “. Dedelerim Çanakkale’de savaştılar. Bir dedemin alnında Çanakkale hatırası vardır. Çanakkale’ye Kırım, Kırım Tatarları, Kafkasya vs. her kesimden vatandaşlar katıldı. Ben vatanı korumayı dedemden, Çanakkale ruhundan öğrendim. 1783 yılında Çarlık Rusya Kırım’ı fethetti. Kırım hanlığı ortadan kalkınca Çarlık Rusya’sı çok ilerledi.” 

ANILARI ANLATTI
Konferansa katılan Kutluk Kaan Sümer ise Çanakkale konusunda şöyle konuştu: “ Benim İbrahim dedem 57. Alayla Süngü Hücumuna kalktığında şehit düştü. 1 şehit, 1 gazi, 1 madalya ve 1 sancak Çanakkale hakkında ilk öğrendiklerimdir. Fatih Sultan Mehmet demiştir ki İstanbul’un anahtarı Kırım’dadır. Bunu unutmamız lazım. O zamanlar İstanbul’a yaklaşılmıştı. Şimdi yine aynı durum yaşatılmaya çalışılıyor. Bizim zorluklarla yetiştirdiğimiz öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz vardı. Bakınız İstanbul Tıp Fakültesi mezun vermedi, İstanbul Erkek Lisesi mezun vermedi, Galatasaray Lisesi mezun vermedi, Kabataş Lisesi mezun vermedi” dedi. Konferansın devamında ise Kırımdan gelen Doç.Dr.Bekir Mamutov ve Doç.Dr.Zekiya Mamutova  Çanakkale Savaşı ve Kırım hakkında katılımcılara bilgi verdi. Burcu Bilici

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE