Akyazı'da petrol

Akyazı'da petrol

Akyazı'da petrol

Akyazı'da termal enerji için yapılan sondajda çıkan suyun analizinde ham petrol izine rastlandı. İki şirket bölgede petrol arama izni için Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na başvurdu.

HAM PETROL
Akyazı Belediyesi ve Özel İdare işbirliğiyle termal enerji için açılan sondaj kuyusuyla ilgili İller Bankası'nın yaptırdığı laboratuar analizlerinde ham petrol izine rastlandı. Bu bilgi mevzuat gereği Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na bildirildi. Hafta başında sondaj bölgesine gelen TPAO heyeti sondaj kuyusunda incelemeler yaptı. İncelemede ham petrole çok benzeyen bir madde bulundu.

TPAO'DAN İZİN
Bu maddeden örnekler alan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı uzmanları aldıkları örnekleri tahlile gönderdiler. Tahlil sonuçlarının bir hafta içinde çıkacağı belirtilirken, petrol haberini alan Albatros Enerji Tic.Ltd.Şti., Geopet Jeolojik Jeoteknik Etüdler Maden Petrol Arama Ltd. Şti isimli iki firmanın Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na başvurarak bölgede arama izni istekleri öğrenildi.

REZERV MİKTARI
Akyazı'daki sondaj kuyusunda ham petrol benzeri bir madde bulunduğu haberi resmi kaynaklar tarafından da doğrulandı. Ancak bölgedeki petrolün işletmeye elverişli olup olmadığı ve rezerv miktarı yapılacak çalışmalarla tespit edilecek. TPAO'ya petrol arama izni için başvuran firmaların izin almaları halinde önümüzdeki aylarda sondaj çalışmaları başlayacak.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE