Alişan: “Önümüzü açın yeter”

SESOB Başkanı Hasan Alişan, iş yerleri kapalı tutulan esnafın vergi borçlarının ertelenmesine yönelik kararın geçici rahatlama sağlayacağını belirterek, gerekli önlemlerin alınarak iş yerlerinin açılması gerektiğini söyledi

Alişan: “Önümüzü açın yeter”

VERGİLER ERTELENDİ

Resmi Gazete'de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'nde salgın döneminde faaliyetlerine ara veren veya durdurulan iş yerleriyle ilgili karar yer aldı. İçişleri Bakanlığı tarafından alınan tedbirler kapsamında geçici süreliğine faaliyetlerine tamamen ara verilmesine-faaliyetlerinin tamamen durdurulmasına karar verilen işyerlerinin bulunduğu sektörlerde mücbir sebep ilan edildi. Mücbir sebep kapsamında kapatılan işletmelerin vergi ödemeleri ertelendi. İşletmeler mücbir sebep kalktıktan 26 gün sonra vergi beyannamesi vermeye başlayacak. Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan, konu ile ilgili düşüncelerini dile getirirken, devlet tarafından esnafa yönelik verilen destekler, hizmet sektöründeki işyerlerinin açılıp açılmayacağı ve hafta için uygulanan sokağa çıkma yasağı saatinin kısaltılması önerilerine de değindi.

“GEÇİCİ BİR ÇÖZÜMDÜR”

Esnafa yönelik desteklerin ya da ötelemelerin fayda sağlayacağını ancak geçici bir çözüm olduğunu ifade eden Başkan Alişan, “Gereken önlemleri almak kaydıyla bir an önce ticareti açmak gerekiyor. Nasıl ki kayak merkezleri doluyorsa, birileri de toplu taşımalardan indiriliyorsa adaletin olmadığı kanaatindeyim. Bunun için ne destek verirseniz verin sonuçta borç borçtur. Bu borç bir gün üst üste birikecek, şimdiden gereken tedbirler alınarak işyerlerinin açılması en büyük fayda olacaktır. Ekonomik destek paketi ile ilgili yardımlar başladı. e-Devlet üzerinden başvuru yapan esnafa, uygun bulunduğu takdirde ödeme yapılıyor” dedi.

“DESTEK İSTEMİYORUZ”

Sokağa çıkma yasağı saatinin kısaltılması önerilerine de değinen Alişan, “Sokağa çıkma yasağının sorunu çözmediğini gördük. Çünkü hafta sonları tam kapanma var, buna kısıtlama diyorlar. Sokakta herkes var. Kimse “neden dışarı çıktın” diye sormuyor. Demek ki çözüm değil. Gerekli tedbirler almak kaydıyla sağlıklı insan kitlesini piyasaya sürmek lazım. Meslek kuruluşlarında toplantı yapılmıyorsa ancak siyasi partilerin toplantılarına da herhangi bir şey denilmiyorsa burada bir çelişki var. Biz bunu anlatmaya çalışıyoruz. Bunun ortadan kalkması lazım. Bir kez daha altını çiziyorum, gereken önlemler almak kaydıyla destek istemiyoruz, önümüz açılmasını istiyoruz. Müsaade edin, biz çalışalım” diye konuştu.

“KURUL, ESNAFA GÖZÜ DİKMİŞ”

Tedbir amaçlı kısıtlama getirilen hizmet sektörünün normale döneceğiyle ilgili de değerlendirmede bulunan Alişan, “Bilim kuruluna elbette ki inanmak istiyorum ama bu bilim kurulu kayak merkezlerine gidiyor mu? Orada da salgın süreci var. Bilim kurulu, siyasi partilerin kongre yaptığını bilmiyor mu? Sadece gözü esnafa dikmiş. Buradaki çelişkiyi anlamıyorum. Bilim kurulu bu işi biliyorsa ki, adı üstünde bilim, bize de öğretsin. Bizde bu kötü düşüncelerimizin yanlış olduğuna inanalım ama kimse doğruyu anlatmadığı sürece bizim bildiğimiz doğru olduğunu gösteriyor, sorun budur. Bilim kurulu diyoruz, bu kurul turizme karışamıyor ama buradaki kafe ve restorana karışıyor. Anlayamıyorum ve bilim kurulunun mantığını da çözemiyorum” şeklinde konuştu.

“SEKTÖRLER YOK OLUYOR”

Sektörlerin yok olmaya başladığını ifade eden Alişan, “Şu anda kapalı olan işyerlerinin önemli bir kısmının açılmayacağını peşinen söylüyorum. Daha doğrusu açılamayacak. Bu çocuk oyuncağı değil. Öteleme yapıyorlar ama işyeri çalışmadıktan sonra bir anlamı yok. Sağlık her şeyden önemli. Çünkü biz, hizmetimizi insanımıza yapıyoruz. Sağlıklı bir toplumun olması için her türlü fedakarlığa hazırız. Eşit şartlarda hazır olmak istiyoruz. Bizim çok büyük paramız olsa turizm oteli açsak kimse bize dokunmaz. Bu ülkede 65 yaş üstündeki birisi otobüsten indiriliyorsa ama otele girerken hiçbir şey sorulmuyorsa yanlış olduğunu söylüyoruz. Hizmet sektörünün açılmasıyla ilgili beklentimiz var. Umudumuzu yitirmiyoruz, umudumuz var. Başka şansımız yok. Öteleme ya da borç vererek borcu ödeyemeyiz. Birçok işyerinin kirası birikti, bunların hepsi sorun ama umudumuz var” ifadelerini kullandı. Serkan OK

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2021, 13:47
YORUM EKLE