Alişan sert çıktı! 'Bu muameleyi hak etmedik'

Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Alişan Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan kararların Esnaf ve Sanatkarlara etkisine yönelik basın açıklamasında bulundu.

Alişan sert çıktı! 'Bu muameleyi hak etmedik'

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan kararlara esnaf ve sanatkarların harfiyen uyduğunu belirten Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Alişan yaptığı basın açıklamasında; “Lütfen artık tüm sorumluğu üzerimize yıkmayın. Bizimde bir sabrımız ve dayanma gücümüz var. Diğer kesimler kadar bizimde onurluca yaşama hakkımız var.” dedi

Başkan Alişan’ın yaptığı basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı;

KARARLAR BİZE BİLGİ VERİLMEDEN ALINDI

Ülkemiz ve insanlık olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Hayata dair zor bir sınav veriyoruz. Hemen herkes bilgisi ve cürmünce sürecin atlatılması için çaba harcıyor. Bu savaşta ön cephede hiç kuşkusuz sağlık çalışanlarımız yer alıyor. İsimsiz kahramanlarımızı gönülden destekliyoruz. 

İlgili mercilerde sağlığımızla ilgili alınan kararların hemen hepsi bizim hayatta kalmamız için bundan hiç şüphemiz yok. İlimizdeki Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı kararlara harfiyen uymak zorundayız ve de uyuyoruz. O kararlar bizim bugün hayatta kalabilmemiz için çok önemli. 

Ancak, ilgili kurul ve mercilerin, bir gece ansızın, masa başında, bizim hakkımızda ama bize bilgi bile vermeden aldıkları kararların bizim hayatımıza yansıması çok farklı oluyor. Yerel yönetimden, merkezi hükümete kadar tüm karar vericileri, hakkımızda karar alırken defaten düşünmeye, bizim hakkımızdaki kararlarda bizimde fikrimizi almaya davet ediyoruz. Masa başında “bu bölgedeki dükkânlar kapatılacak”, “şu pazarlar açılmayacak” diye karar almak ve bunu uygulamak sizin için çok kolay olabilir. Masa başında dükkânını veya tezgâhını kapattırdığınız Esnaf ve Sanatkârın, yarınki ödemesini, tezgâhındaki ürünleri ve de evinin iaşesini de düşünmek zorundasınız. 

SÜPER MARKETLER KAYIRILIYOR

Karar vericilerin yarın ki ödemelerimizi düşünmelerini beklemiyoruz. Ama dolabımızda bozulan peynirlerimizin, tezgâhımızda çürüyen sebzelerimizin bizim için çok önemli olduğunu unutmamalarını istiyoruz. 

Biz, emeğiyle evine ekmek götürmeye çalışan onurlu, iyi niyetli ve devlet adabı bilen esnaf ve sanatkârız. Devletimizin aldığı kararların bizim ve halkımızın iyiliği için alındığından hiç şüphe duymadık ve bundan sonrada duymak istemiyoruz. Ama marul satmak için bize pazar tezgâhı açtırmayan karar vericilerin, aynı marulu marketlere sattırmalarını anlayamıyoruz. Maalesef karar vericiler, bu kararlarının tedbirden daha çok halkımızı büyük marketlere yönlendirmek ve orada yığılmalara yol açmaktan başka hiçbir işe yaramadığını bir türlü göremiyorlar. 

Esnaf ve Sanatkârlarımıza dükkân kapattırmak, pazar tezgâhı açtırmamak, bu ürünleri gidin büyük marketlerden alın demekten başka bir hiçbir anlamı yoktur. Bize danışılmadan alınan bu kararlar sadece büyük süpermarketleri kayırmaktan başka hiçbir işe yaramamaktadır. Tedbir adı altında yapılması çok hafif bir deyimle çok gülünç olmaktadır. 

ONURLUCA YAŞAMA HAKKIMIZ VAR

Biz Esnaf ve Sanatkârız, biz günlük rızkımızı kazanmanın mücadelesini veren kanaatkâr insanlarız. Bizim zenginlikte gözümüz yok. Biz günlük kazandığına şükreden, stokçuluk nedir bilmeyen onurlu insanlarız. Bu haksızlık karşısındaki suskunluğumuz devletimize olan saygımızdandır. Esnaf ve Sanatkârımız “git öteye” muamelesini hiçbir zaman hak etmedi ve hak etmiyor. Lütfen artık tüm sorumluğu üzerimize yıkmayın. Bizimde bir sabrımız ve dayanma gücümüz var. Diğer kesimler kadar bizimde onurluca yaşama hakkımız var. Yaşamak İstiyoruz! ONUR’luca!

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2020, 16:33
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Erkan SUDAR
Erkan SUDAR - 10 ay Önce

Çok Haklısınız Başkanım Aynen Katılıyorum Size Gariban Vatandaşımız Bütçesine Göre Pazarlardan Alabiliyordu Ama şimdi Marketlere Mahkum Edildiler Essefle Kınıyorum Birde İstedikleri gibi Fiyatlar yuksek il ticaret Niye debetlemiyorlar Erenler Zabıtayı Aradım Bizim işmideyil diye cevap verdiler

Abdül YILMAZ
Abdül YILMAZ - 10 ay Önce

AĞZINA YÜREĞİNE SAĞLIK ALLAH RAZI OLSUN YÜRÜ DE YÜRÜYELİM ÖL DE ÖLELİM

Ahmet bulut
Ahmet bulut - 10 ay Önce

Yazar kasa atmanın zamanı gelmedi mi akp sakaryadan oy aldığı seçmenine zulüm yapıyor.sandikta verelim cevabını.bu gidişle ufak esnaf garban batacak sesimizi daha çok duyuralım