‘Alışverişinizi pazardan yapın’

Kar yağışının etkisiyle gıda fiyatlarının fahiş oranda artması sebebiyle pazarcıların günah keçisi olarak görüldüğünü söyleyen Sakarya Sebze ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, "Kontrol olmayınca başı boşluk her yerde" dedi

‘Alışverişinizi pazardan yapın’

sakaryayenihaber.com-Şevval GEÇİN

“FIRSATÇILARA GÜN DOĞDU”

Hava şartlarının özellikle son bir haftadır olumsuz seyretmesi sebebiyle tarla ve serada yetişen ürünlerde azalma yaşandı. Bu durumda fırsatçılara gün doğduğunu belirten Başkan Kabacan, “Bunu fırsat bilenler marketler. Fırsatçılık onlar tarafından yapılıyor, şu anda marketlerde fiyatlar oldukça pahalı. Bazı pazarların da açılmamasıyla birlikte ürünleri fahiş fiyata satıyorlar” diye konuştu.

“PAZAR TEKEL DEĞİL”

Arz-talep dengesinin bozulması nedeniyle ürün fiyatlarında bölge bölge değişiklik yaşandığını söyleyen Başkan Kabacan, “Pazar yerlerimizde fahiş fiyatlı satılan mallarımız yok çünkü esnafımız halden aldığı fiyat üzerine kar payı koyarak satış gerçekleştiriyor. Dolayısıyla pazarda bir kişi yok market gibi tekel değil. Biri ucuza satmazsa öteki satacağı için kendiliğinden fiyatlar zaten dengeleniyor. Pazar yerinde fiyatların fahiş olması söz konusu değil ancak ben de gözlüyorum kış mevsiminde marketlerde aşırı derecede fiyatlarda oynama var bunun da kesinlikle kontrol altına alınması gerekir” diye konuştu.

“GÜNAH KEÇİSİ DEĞİLİZ”

Yaşanan fiyat farkları ile ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Kabacan, “Ürünün kalitesi çok önemli. 1,5- 2 TL’ye satılan domates de var 3-4 TL’ye satılan da… Bunu en alttan baz almamak gerekir. İşçi, ambalaj, nakliye maliyetleri var. Arada komisyoncu dediğimiz halci var. O da fiyatların 2’ye 3’e katlanmasına sebep oluyor. Bu konularda pazarcıyı günah keçisi yapmak doğru değil. Biz günah keçisi değiliz, biz sebze halinden mal alıp üzerine cüzi bir miktarda fiyat koyup kar elde etmek için satış yapıyoruz. Bu fiyatlar bizleri de zorluyor. Biz de uygun fiyata alıp satış yapmak isteriz. Bu arada 2-3 aracı şahıslar olunca ister istemez fiyatı yükseliyor bu da halci ile köylü arasındaki simsarlardır bunlar” dedi.

"KONTROL YETERSİZ"

Yetkililer tarafından kontrolün yetersiz kaldığını belirten Başkan Kabacan, “Yeni çıkan hal yasasında bu tür tedarikçilerin önü kesilmekte. Bunların bu tür fahiş fiyatla çıkarmasını önlemekte fakat buna da kontrol lazım. Kontrol olmayınca başı boşluk her yerde sıkıntı. Pandemi sürecinde pazarlarımız kapanınca yoğunluk marketlere taşındı. Pazar yerlerimiz büyük alana sahipken insanlar 100 metrekarelik marketlere yönlendirildi. Vatandaşlar markete alıştı. Kovid-19’u sadece pazarcı esnaflar mı getirdi? Buradaki tezgah sahiplerinin illaki ufak da olsa bir birikimi vardır fakat yanımızda çalışanlar, günlük çalışan insanlar var. Bunları gözetmemiz gerekiyor” diye konuştu.

MARMARA’NIN ARKA BAHÇESİ

Sakarya Marmara bölgesinin arka bahçesi olduğuna dikkat çeken Başkan Kabacan, "Sakarya bölgesi kış sebzesi ile ünlü olan bir ilimiz. Marmara bölgesinin biz arka bahçesiyiz. Buradan çıkan karnabahar, pırasa, ıspanak, kereviz gibi kış sebzeleri İstanbul ve Marmara bölgesini destekliyor. Fiyatların artması arz-talep etkisine bağlı eğer ki bir fiyat az ise talep varsa yükselir. Havalar düzelsin, lodos geçsin az önce saydığımız kış sebzelerinin fiyatı da yarı yarıya düşer. Ülkemizde domateste yoğun bir şekilde ihracatta bulunuyor. Rusya yoğun bir şekilde domates alımı yapıyor. Seralardan üretim olmazsa dış değil iç piyasayı etkiler. O da bizlere mal olur. Hava şartlarından dolayı bu sıkıntıyı çekiyoruz ama bugün yarın işler düzelir” şeklinde konuştu.

BAŞKANDAN DAVET

Vatandaşları alışverişlerini pazar yerlerinden yapmaya davet eden Kabacan, "Halkımız alışveriş yaparken mutlaka pazar yerlerini tercih etsinler. Marketler, herkesin elini tırnağını batırdığı sebze ve meyveleri satıyor. Hijyeni hiç olmayan ve kontrol edilmeyen bir satış söz konusu. Raf fiyatı ile kasa fiyatları da çok farklı. Bizim pazarcılarımız gramajda fazladan koyar bir yanlışlık olmasın diye ama marketlerde 1 gramın bile fiyat etiketi koyulur. Taze, hijyenik ve günlük sebze ve meyve isteyenler pazarlara yönelsin. Herhangi bir şikayette bizim yerimiz, odamız ve numaramız belli. Bizlere geri dönüş yapabilirler” ifadelerini kullandı.

“İSTİHDAM SAĞLIYORUZ”

İşsizliğin büyük bir bölümünün önüne geçen mesleğin pazarcılık olduğunu vurgulayan Kabacan, 2020 yılında Sakarya Sebze ve Meyveciler Odası’na bağlı üyelerin yüzde 10 artış yaşadığını belirtti. Başkan Kabacan, "Şu anda Adapazarı’na bağlı 550 üyemiz bulunuyor. Tabi buna giyimciler ve kasapçılar da eklenince hemen hemen 2 bin adet esnafımız bulunuyor. 2019 yılı ile 2020 yılı oranına bakarsak yüzde 10 artış var. Buna sadece esnaf olarak bakarsak yüzde 20 oranında fakat gidenler de olduğu için oranlamada yüzde 10 artış var demek daha doğru olur. Bizim küçük esnafımız kendi yağı ile kavrulan bir esnaf. Biz devletten herhangi bir şey istemiyoruz yeter ki önümüzü açsınlar. Rahat ticaret yapacağımız ortam yaratsınlar. Bizim devlete zararımız yok aksine faydamız var. Biz yanımızda 2-3 kişi çalıştırarak işsizliğe istihdam sağlıyoruz. Bir nevi işsizliği önlüyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2021, 18:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Doğrucu
Doğrucu - 2 ay Önce

Ürünleri seçme yaptırmadığınız sürece pazardan al-ma-ya-ca-ğım. Müşteriyi küstüren sizsiniz pandemiden önce de bu böyleydi.

Sakarya54
Sakarya54 - 1 ay Önce

Pazardan nasıl yapalım Allah aşkına zaten 7 de işten çıkıyoruz.pazara gitmeye vakit olsa keşke !