Altın fırladı, işler durdu: 600 lirayı görecek

Altın bugün itibariyle 514.95'i gördü ve tarihi rekor kırdı. Sakaryalı kuyumcu esnafı, fiyatların fırlamasından sonra işlerin durduğunu söyledi. Kuyumcu esnaflar ortak bir tahminde bulundu ve altının kısa bir sürede 600 bandına oturacağını ifade etti. Yenihaber, kentteki kuyumcu esnafıyla görüştü...

Altın fırladı, işler durdu: 600 lirayı görecek

SAKARYAYENİHABER.COM-
Serkan ÖZAY'ın haberi

ALTIN TIRMANIŞTA, İŞLER DURDU
Ülkedeki ve dünyadaki gelişmeler, ekonomik gelişmeleri de büyük ölçüde tetikledi. Altın dün gece saatlerinde 514,95'le tarihi rekoru kırdı. Sakaryalı kuyumcu esnafı, piyasalardaki hızlı tırmanışla ilgili tedirginliklerini anlattı. Esnaflar yükselişle birlikte işlerin de yavaşladığını, vatandaşın şu an için alış ve satış konusunda kararsız olduğunu ifade etti. Sakarya Yenihaber Gazetesi, kent merkezinde uzun yıllardır kuyumculuk yapan isimlerle görüştü. Esnafların ortak tahmini, altının kısa bir süre içinde 600 bandına oturacağı yönünde oldu. Kuyumcular piyasalardaki dengesiz yükselişi ülkedeki gelişmeler, ABD seçimi ve koronavirüse bağladı. İşte Sakaryalı kuyumcuların açıklamaları.

600 BANDINA OTURUR
Hakan Tenekeci: Altın fiyatlarının daha da yükselmesi bekleniyor. İlk üç dört ay içerisinde 600 TL’ler bekleniyor. Amerikan seçimlerinin sonucu her ne olursa olsun altının ons değerinin yukarı çıkması bekleniyor. Kim gelirse gelsin para basacağı için bu durum ONS'u etkileyecek. Şuan Türkiye'nin dolar kurunun yukarılarda olmasıyla birlikte ONS'un da iki binlerin üzerine çıkması bekleniyorç. Altın 550 ve 600 bandına atması kısa sürede bekleniyor. Bundan sonra dünyanın pandemi sürecindeki işsizlik verileri ONS'u etkiliyor. Altında yükselmenin 2023 yılına kadar devam edeceği bekleniyor. Hatta 2023 sonlarında 900 TL'ler ekonomistler tarafından konuşuluyor. O yüzden yatırımcılar altın alsınlar kısa sürede de bozdurmasınlar. Çıktı kar ettim hemen bozdurayım demesin bekleme zamanları varsa uzun vadede beklesinler. 

ALIM GÜCÜ AZALDI
Burak Odabaş: Altın fiyatları çok yüksek bu da bizim işlerimize sekte vuruyor. Biz de fiyatların düşmesini bekliyoruz, inşallah bir umut düşecek. Şu an bir fiyat birliği de yok kuyumcular arasında. Herkes kendi kafasına göre fiyat belirliyor. Bu da müşteriyi şaşırtıyor, güven duygusu da kalmadı müşterilerde. Derneğimiz inşallah çözüme kavuşturacak. İnsanların alım gücü azaldı. İnsanlar düşük ayar altınları tercih ediyor artık. Düğüncüler geliyor mecbur geliyorlar. İhtiyacı olmayan adam düşünmüyor şuan altını rakamlar yüksek diye. Bir düşüyor bir çıkıyor sabahtan akşama değişiyor ne olacağı belli olmuyor.

İNSANLAR ALIŞACAK
İrfan Şimşek: Altın fiyatları bu ay başına göre biraz daha yükselmekte. Doların 8 bandını kırmasıyla beraber şuanda 507 bandına çıkan altın yükselişe devam ediyor. Bundan sonraki seyri aşağı doğru düşünmüyorum ben, yukarı doğru olacağını düşünüyorum. Önümüzde ki dönemde kısa vade de bir şey söyleyemem ama uzun vade de 550-600 bandını göreceğini düşünüyorum. Alış satışlarımız düştü herkes daha da yükselecek düşüncesiyle bozdurmuyor. Böyle bir kısır döngüde. Fiyatların yükselmesi kuyumcu esnafının işlerini her zaman stabil duruma getirir. Ama bekleyeceğiz fiyatlar oturacak insanlar fiyatlara alışacak, alışveriş devam edecek yaşam devam ediyor sonuçta. 

ALTIN GÜVENLİ LİMAN
Sefa Yazıcı: Altın son bir haftadır yükselişte yükselmeye de devam ediyor şu anda. ONS'un birazda geri gelmesinden kaynaklı fiyatlar biraz daha sabit kaldı. Önümüzdeki günlerde yükselmesini bekliyoruz. Alım gücünün düşmesi tabiki bizleri müşteri yönünden etkilemiş oldu. Ağırlık olarak yatırım yönünde satış yapıyoruz veya nakit ihtiyacı oldukları zaman birikim amaçlı aldıkları altınları tekrardan geri bozduruyorlar. Hepsi değil, biz bozdurduğumuz kısımların veya piyasaya karışan kısımların yüzde 20-yüzde 25'inin piyasada olduğunu düşünüyoruz. Altın sürekli güvenli liman halinde olduğu için her zaman kıymetini korumuştur. Müşterilerimiz açısından da sürekli yastık altında bulunduracaklardır. Eskiden elli bin lirası olan bütün ihtiyaçlarını giderebiliyordu. Ama bugün sadece 100 gram bilezik elli bin lira civarına tekabül ediyor. 


 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2020, 10:44
banner3
YORUM EKLE