Altın uçtu, Sakaryalı kuyumcuya koştu! Hep aynı soru...

Kasım Süleymani'nin öldürülmesi sonucu çıkan ABD-İran krizi piyasaları alt üst etti. Altın fiyatı 298 lirayı gördü, altının daha çok yükseleceğini düşünen Sakaryalı yatırımcı kuyumcuya koştu. Kuyumcu Güven Avcı,"Satışlar yüzde 25 arttı, vatandaş panik halinde. Vatandaşta ters mantık var" dedi

Altın uçtu, Sakaryalı kuyumcuya koştu! Hep aynı soru...
banner24

sakaryayenihaber.com-
Azim ÇELİK'in özel haberi

Altın fiyatları, ABD'nin, İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani'yi öldürmesinin ardından adeta uçtu. Ons Altın fiyatı gelişmelerin ardından bin 530 dolara kadar çıkarken, spot altın gram fiyatı 298 TL'yi aştı, 300 TL'ye doğru ilerliyor. 
20 gün önce 275 liradan işlem gören ve bugün 300 TL'ye doğru ilerleyen altın fiyatı, Sakaryalı yatırımcının kafasını karıştırdı.Son günlerde kuyumculara akın eden vatandaşlar esnafa "Fiyatları yükselir mi, düşer mi?" sorusunu yöneltiyor. Fiyatların yükselmesiyle panik haline bürünen vatandaşlar altın alımı ve satışı yapmak arasında ikilemde kaldı.
Sakarya'da altın satışları yaşanan gelişmelerden sonra yüzde 25 ortanında artış gösterdi. Fiyatların daha çok zamnlanmasından korkan vatandaşlar, altın alışverişini fiyatların tırmanış gösterdiği saatlerde yapıp bitirdi.
Sakaryalı kuyumcu Güven Avcı, konuyla ilgili sakaryayenihaber.com'a konuştu. 


GELİŞMELER ZORA SOKTU
Avcı, son dönemdeki gelişmelerin altın fiyatlarını oldukça etkilediğini belirterek, "Satışlar altın fiyatlarının yükselmesiyle genel olarak biraz zayıfladı. İnsanların alım gücü daha da azalıyor. Tabiki rağbet daha da az oluyor. Kuyumcunun bir sezonu vardır. Şu an ölü fiyatlarından bir tanesi. Bizim satışlarımız çok etkilendi son dönemdeki gelişmelerden dolayı. Piyasalar çok hareketli, her türlü gelişmeden etkileniyor biliyorsunuz döviz kuru. Vatandaşların da ekonomik anlamda büyük sorunları var, özellikle yeni yılda gelen zamlar insanları zora soktu biliyorsunuz. Her şeyi olduğu gibi altın alım satımını da etkiliyor tabiki bu durum." dedi.


TERS MANTIK DEVREYE GİRDİ
Sakaryalı vatandaşın, bu gelişmelerden sonra ters mantıkla hareket ettiğini belirteren kuyumcu Avcı, "Bizim vatandaşımızın ters mantığı var, altın düşerken bozuyor, altın çıkarken alıyor. Bunun bilgilendirmesini yapıyoruz sürekli olarak. Buraya gelen müşterilerimize de söylüyoruz. Hepsi akıllı telefon kullandığı için altının yükselişini ve düşüşünü buradan anlık olarak takip ediyorlar. Altın yükselince vatandaşımızı bir korku ve panik hali sarıyor ve daha fazla yatıırma yönelme arzusu oluşuyor. Altın yükseldi ve son 2-3 gündür özellikle sarrafiye yönünde satış yükseldi. Yüzdelik dilime olarak konuşmak gerekirse ortalamanın yüzde 25 üzerinde şu an satışlarımız. Fiyatların çok yüksek olmasına rağmen" ifadelerini kullandı. 


KUYUMCULAR UYARIYOR
Dükkanlarına gelen vatandaşları bu konuda bilgilendirdiklerini ifade eden Avcı, şunları söyledi: "İran ile Amerika'nın yaşadığı bu siyasi krizden dolayı çok fazla yükseldi. Buna rağmen vatandaşlarımızın sarrafiye yönüne yönelişi var. Gelen herkes aynı soruyu soruyor 'Altın daha çok çıkacak mı?' ve 'Sizin bilgileriniz vardır' şeklinde konuşuyor. Bizim de bilgimiz oluyor ama bir yere kadar, sonrasını biz de takip edemiyoruz. Biz yükseleceğini tahmin ediyorduk az çok ama bu kadarını gerçekten beklemiyorduk. Bu kadar kısa dönemde buraya çıkması çok hızlı oldu. Bizi de etkiledi, biz de elimizden geldiğince eşimize dostumuza, müşterilerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz" 

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2020, 12:20
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeliha yıldırım
Zeliha yıldırım - 3 ay Önce

Yazık bu insanlara hiç mi düğün olmiyacak hediye almiyacak çıktıkça çıkartıyorlar

C ô
C ô - 3 ay Önce

Bu insanlar altın borcu olanlar nasıl ôdesin

Atalay
Atalay - 3 ay Önce

Kişi kendinden mesul olanda var olmayanda yık

SIRADAKİ HABER

banner22

banner21