Altuğ: “Peşini bırakmayacağız”

Ferizli’de kurulması planlanan ve mahkeme süreci yaşanan OSB ile ilgili konuşan SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “Biz bu sorunu aşacağız ve orası Türkiye’nin en güzel bölgelerinden biri olacak. Bu işin peşini bırakmayacağız” dedi

Altuğ: “Peşini bırakmayacağız”

sakaryayenihaber.com-Serkan OK-Şevval GEÇİN

Ferizli’nin Doğancı, Abdurezzak, Tokat ve Seyifler Mahalleleri sınırlarında kalan alana kurulması planlanan Metal ve Otomotiv İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin çevredeki bazı vatandaşlar yerinin uygun olmadığı gerekçesiyle projenin iptali için başvuruda bulunmuş, Sakarya 2’nci İdare Mahkemesi de OSB’nin yürütmesinin durdurulmasına karar verilmişti. Sakarya İdare Mahkemesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma kararına yapılan itiraz İstanbul Bölge İdare Mahkemesi tarafından reddedildi. Geçtiğimiz aylarda müteşebbis heyetin yaptığı bir başvuru daha mahkemece reddedildi. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Akgün Altuğ, OSB ile ilgili son gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.  

‘YER SAHİPLERİ İKNA ETTİRİLİYOR’

OSB ile ilgili konuşan Altuğ, “Bu işi iş edinmiş avukatlar oradaki yer sahiplerini bir şekilde ikna edip, başka sebeplerle Organize Sanayi Bölgeleri’ni dava ediyorlar. Biz bu süreçleri daha önce 1’inci OSB’de de yaşadık. Bunların hepsini zamanında aştık ve yine aşacağız. 1’inci OSB kurulduğu günden bu yana genişleyerek neredeyse iki katına ulaştı. Şu anda 12 bin kişilik istihdam sağlanıyor. Onlarca firma ihracat yapıyor, yeni firmalar yatırım yapıyor. Hendek ve Söğütlü’de kurulan OSB’lerde bu şekilde devam ediyor. Biz üretemezsek büyüyemeyiz. Sakarya olarak üretmeye devam edeceğiz” dedi.

‘SAKARYA, TÜRKİYE’NİN GÖZBEBEĞİ’

Sakarya’nın Türkiye’nin göz bebeği bir il olduğunu söyleyen Altuğ, “Biz bu nimetleri elimizin tersiyle itersek kendi yağında kavrulan bir il oluruz, gelişemeyiz ve büyüyemeyiz. Bazı şeyleri kabul etmek durumundayız. Olmazsa olmazımız tarım alanlarımızı OSB’ye dönüştürmeyiz. OSB’lerin hiçbiri tarım alanlarında değil. Sakarya’nın tarım alanlarını sanayi bölgelerine feda etmeyeceğiz. Bizim çevre komisyonumuz bu şehirde en iyi çalışan kurum. En başta onlarla sorun yaşarız. Ferizli’de yaşanan durum da bu. Biz bu sorunu aşacağız ve orası Türkiye’nin en güzel bölgelerinden biri olacak. Zamanı gelince biz de bununla övüneceğiz. Bu işin peşini bırakmayacağız” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2020, 19:32
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakan
Hakan - 1 ay Önce

Evet ilimize yeni sanayi alanları yapılmalı ancak tarım alanları ve köylünün geçimi korunmalı
İkna edecek yollar, alternatifler sunulmalı

Ali kerim
Ali kerim - 1 ay Önce

Keşke biraz da Güneye yatırım olsa.