ALTUĞ: SAKARYA ÜRETEN BİR ŞEHİR

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Dış Ekonomik İlişkiler Başkanı Nail Olpak ile işbirliği protokolü sonrası yaptığı değerlendirmede “İhracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 150’nin üzerinde olmasının temelinde Sakarya’nın üreten bir şehir o

ALTUĞ: SAKARYA ÜRETEN BİR ŞEHİR

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Meclis Başkanı Talip Kuriş ve SATSO Yurtdışı İş Geliştirme Komisyon Başkanı Ali İhsan Güneş, Komisyon Başkan Yardımcıları; Gökhan Yaman ve Hayrettin Kovacıoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Refik Özkorkmaz’dan oluşan SATSO Heyeti Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Nail Olpak’ı İstanbul’da ziyaret etti.  Söz konusu ziyarette Sakarya’nın ihracat potansiyeli ve ülke ekonomisine katkıları hakkında bilgi veren Başkan Altuğ, üyelerin ihracat oranlarını artırmak, ihracat yapmayan üyelerin ihracata yönlendirilmesini sağlamak, uluslara arası ticaretteki yerini güçlendirmek adına yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verdi.


İHRACAAT RAKAMLARI
Başkan Altuğ konuşmasında ihracat rakamları hakkında bilgi verdi. Altuğ, Sakarya’nın Türkiye ekonomisine büyük katkı sağladığına vurgu yaparak “Cari açıkta fazla veren bir bölgeyiz. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 176, yüzdesel oran olarak Türkiye birincisiyiz, rakamsal olarak bu 3 milyar dolar civarında ve bu sıralamada da ikinci sıradayız. Sakarya, ihracat rakamlarını da önde götüren illerden biri.  Sakarya’nın ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 150’nin üzerinde olmasının temelinde üreten bir şehir olması yatıyor. DEİK ile işbirliğinin Sakarya ihracatının gelişmesi ve hedef pazarlara ulaşma anlamında büyük katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.


KARASU LİMANI
SATSO’nun ihracatı artırmaya yönelik yürütülen projeleri ve hedefleri hakkında da bilgi veren Başkan Altuğ,  son dönemlerde aktif olarak hizmete başlayan Karasu limanı ve Ukrayna Chornomosk limanına yapılan düzenli seferler ile ilimizden gerçekleşen ihracatlara da dikkat çekti. SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ özellikle “SATSO olarak DEİK tarafından düzenlenen uluslararası iş geliştirmeye yönelik çalışmalarda yer almak ve DEİK ile iş birliği yapmaktan memnuniyet duyarız.”dedi.


PROTOKOL İMZALANDI
DEİK Başkanı Nail Olpak, ise söz konusu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Oda olarak bu duyarlılığa ve bilince sahip olan bir anlayışın Sakarya ekonomisine de verimli katkıları olacağını ifade etti. Protokol kapsamda SATSO tarafından görevlendirilecek bir personel, hedef ülkelerin belirlenmesinin ardından DEİK'te 2 haftalık bir eğitime katılacak.

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER