'Andın kaldırılması zihniyet sorununda önemli bir psikolojik eşiğin aşılmasıdır'

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hamza Al, "Bugün için ülkemizin içinde bulunduğu en büyük sorun zihniyet sorunudur. Bu zihniyet sorununu aşmak da sanıldığından daha zordur. Andın

'Andın kaldırılması zihniyet sorununda önemli bir psikolojik eşiğin aşılmasıdır'

Doç. Dr. Hamza Al, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı demokratikleşme paketine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Pakette küçük ama sembolik ve anlamlı iyileştirmeler olduğunu ifade eden Al, temel haklar ve özgürlükler konusunda hükümetin attığı olumlu adımları önemsediğini dile getirdi. Al, siyasal katılım kanallarının zenginleştirilmesi, her türlü ayrımcılıkla daha etkin şekilde mücadele edilmesi, yaşam tarzına saygı, kişisel verilerin korunmasına yönelik çalışmalar, kılık kıyafet konusunda daha çağdaş anlayışların benimsenmesi, gayrimüslim vatandaşların mülkiyet sorunlarının giderilmesi gibi gelişmeleri takdire değer adımlar olarak gördüğünü vurguladı.

Al, şu değerlendirmeyi yaptı: "Her şeyden önce siyasal iktidarın ince eleyip sık dokuduğu görülüyor. Politik ve toplumsal dengeler iyi gözetilmiş, tüm kesimler düşünülmüş gibi. Tüm bunları, Türk milletinin tarihi yürüyüşünün önündeki küçük engellerden kurtuluş ya da bir yol temizliği olarak görmek lazım. Türkiye, önündeki bu engellerden tamamen kurtulmalı ve Türk siyasal sistemi daha çağdaş bir yasal zemine oturtulmalıdır. Başta Anayasa olmak üzere tüm mevzuat bu anlayış doğrultusunda yeniden gözden geçirilmelidir."

"PAKETTE KÜÇÜK AMA SEMBOLİK VE ANLAMLI İYİLEŞTİRMELER VAR"

"Bugün için ülkemizin içinde bulunduğu en büyük sorun zihniyet sorunudur." diyen Al, sözlerine şöyle devam etti: "Bu zihniyet sorununu aşmak da sanıldığından daha zordur. Andın kaldırılması bu anlamda önemli bir psikolojik eşiğin aşılmasıdır. Pakette küçük ama sembolik ve anlamlı iyileştirmeler var. Bunlardan en sembolik olanı okullardan andın kaldırılmasıdır. Bu küçük ama sembolik adımda, kar kış demeden minicik yavrularını her sabah sıraya dizen, onları okula askeri düzenle sokan, okulları kışla gibi gören bir zihniyetten kurtuluş umudunu görüyorum. Bugün için ülkemizin içinde bulunduğu en büyük sorun zihniyet sorunudur. Bu zihniyet sorununu aşmak da sanıldığından daha zordur. Andın kaldırılması bu anlamda önemli bir psikolojik eşiğin aşılmasıdır. Doğruluğu ve çalışkanlığı çocuklara marşla belletmeye çalışmak, en hafifinden komik bir durumdu. Irkçılık çağrışımı ise kabul edilebilir bir şey değildi."

"AKADEMİ DÜNYASI ÖZGÜRLÜKLER KONUSUNDA SİYASAL İKTİDARLARI DAHA FAZLA CESARETLENDİRMELİ"

SAÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hamza Al, daha sağlıklı bir gelecek inşa etmek için, başkalarının kazanımlarından rahatsız olmamak, farklılıkları zenginlik olarak görmek, tüm dini ve etnik unsurların kendini birinci sınıf vatandaş olarak görmesi için çaba göstermek durumunda olduklarını dile getirdi.

Al, şunları kaydetti: "Örneğin eğer biz sağlam zeminde hareket edip, doğru yönetim sistemleri inşa edersek, geçmişte olduğu gibi, gayrimüslimler neden medeniyetimize yine katkı yapmasın ya da Kürtçe barışın ve sevginin dili olmasın. Fakat çuvaldızı kendimize batırmak durumundayız. Sırtında yumurta küfesi olan siyasetçilerin, reform konusunda akademi dünyasından, yani bizlerden daha cesur olduklarını itiraf etmeliyim. Demokratik açılıma akademi dünyasının öncülük etmesi, özgürlükler konusunda siyasal iktidarları daha fazla cesaretlendirmesi beklenir. Akademi dünyası olarak bizler, eğer üzerimize düşeni yapsaydık, basit bir andın kaldırılması ya da üç tane harfin sisteme sokulması için bugün hükümet demokratik paket ilan etmek zorunda kalmazdı. Bu konuların bir reform paketine konu olması bile işimizin ne kadar zor olduğunu göstermesi bakımından ilginçtir. Bu demektir ki bu ülkenin üniversiteleri üzerine düşeni yapmamış. Akademi camiası olarak, özgürlükler konusunda öncülük yapamıyorsak bile, demokratik reformların sürdürülmesi konusunda siyasal iktidarları cesaretlendirmemiz gerekir." 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER