Araba fiyatına güvercin 

Güvercin Tutkunları Derneği Başkanı Kadir Çetinkaya 2014 yılından beri dernek olarak çalıştığını ifade ederken, araba fiyatına güvercin beslediklerini ifade etti.

Araba fiyatına güvercin 

Çocukluğundan bu yana güvercin bakan, Güvercin Tutkunları Derneği başkanı Kadir Çetinkaya hobi olarak güvercinlerle uğraştığını ve güvercinlere çocuğu gibi baktığını belirtti.  Boş vakitlerinde güvercinlerle vakit geçirdiğini söyleyen başkan Çetinkaya, güvencin bakımına çocukluk yaşlarında merakla başladığını söyledi.

“GURUR DUYUYORUZ”

6 yıldır dernek başkanlığı yapan başkan Çetinkaya 2004 yılında Sakarya Güvercin Tutkunları Derneğinin kurulduğunu söyledi. Derneğin kurulmasından sonra Türkiye Güvercinler federasyonuna kayıt olduğunu belirten Çetinkaya, “Federasyona kayıt olduktan sonra yarış etkinlikleri ön plana çıktı.  2014’den bu yana bu işin içindeyim. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden güvercin tutkunları geliyor” dedi. 

“ARABA FİYATINA”

Güvercin bakmanın hastalıkla alakası olmadığını tamamen hobi olduğunu söyleyen Çetinkaya, “Hastalık değil hobi, kimisi balık tutar kimisi ava gider kimisi farklı farklı şeyler yapar. Bizde de güvercin çocuğumuz gibi bakıyoruz” şeklinde konuştu. Güvercin fiyatları ve türleri hakkında bilgi veren başkan Çetinkaya, “Araba fiyatına satılan kuşlarımız da var 500 TL ‘yede var 1000 TL yede var 10 bin TL verip te alınmayacak kuşlarda var bu tamamen zevk meselesi. Türlerine gelirsek süs kuşları, kostüm kuşları ve oyun kuşlarımız var. Kuşların bu kadar pahalı olmasının nedeni ise taklacı ve güzel ırk olması” diye konuştu. 

ÖDÜLLER ALINDI

Çetinkaya düzenlenen yarışmalarda önemli başarılara imza attıklarını söyleyerek, “Sakarya’da 3.’lük kupamız var. Arkadaşlarımızın ’da derece aldıklarını müsabakalar var. İyi kuş bakmaya ve eğitimlerini iyi yapmaya çalışıyoruz güvercinlerimizi eğittikten sonra müsabakalara çıkartıyoruz” dedi.Dernek eksikliklerinden ve yaşadıkları zorluklardan bahseden başkan Çetinkaya, “Bizim Adapazarı’nda eksiklerimiz çok. Dernek olarak valilikten destek istedim, bir yere kadar kapılar açılıyor sonra kapanıyor. Emniyete gittim kuş hırsızlıklarından dolayı emniyette bir yere kadar yardımcı oluyor, bir yerden sonra kapılar kapanıyor. Bunların kanunlaşması lazım” diyerek sözlerini sonlandırdı. 

Şengül Kabaöz/ Ferhat Bayraktar 


 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE