Araziler koruma altına alınacak

Tarım ve Orman Bakanlığın kısa, orta ve uzun dönem stratejilerinin belirlenmesine katkı sağlamak amacıyla, III. Tarım Orman Şûrası ön hazırlık toplantısı yapıldı.

Araziler koruma altına alınacak


PAYDAŞLAR KATILDI
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleşen Sektör/Paydaş/Kurum Ön Hazırlık açılış toplantısına; Vali Yardımcısı Erdoğan Ülker, İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Erdemir, Orman Bölge Müdürü Okan Kurşun, Meteoroloji Bölge Müdürü Ahmet Kocaman, Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odasını temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Fidan ile birlikte tarım paydaşı kurum, kuruluş müdür ve temsilcileri, şube ve ilçe müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri ile üreticilerimiz katıldı.
ARAZİ TOPLULAŞTIRILMASI
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan Şura Ön Hazırlık Toplantısı Sakarya İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Erdemir'in açılış konuşması ile başladı. Erdemir konuşmasında;”Nüfus artıyor, bununla birlikte sanayileşme ve kentleşme de artıyor ve bu durum tarım alanlarına baskı oluşturuyor. Bu nedenle ilimizin en önemli kaynaklarından biri olan verimli arazilere sahip çıkmanın önemi her geçen gün daha belirgin hale geliyor. Bu amaçla ilimizde 5 bölge Büyük Ova olarak belirlenmiş ve tarımsal sit olarak koruma altına alınmıştır. Ayrıca bu ovalarda arazi toplulaştırması yapılarak verimliliğin arttırılması sağlanacaktır” dedi.


15 YIL ARADAN SONRA
Hedeflenen, III. Tarım ve Orman Şûrası 15 yıl aradan sonra Ekim ayında gerçekleştirilecek Şûra'ya kadar geçecek sürede 21 adet çalışma grubu oluşturulduğunu da kaydeden Erdemir; “Öğretim üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Bakanlığımız personelleri ve Bakanlığımız harici diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar olmak üzere, toplamda 882 kişi görev alacak ve tarıma dair 25 yıllık yol haritasını belirlenecek. Şûra sonucunda, alınacak kararlar ve oluşturulacak olan sonuç bildirgesi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan katılımı ile yapılacak özel programla kamuoyu ile paylaşılacak” ifadelerine yer verdi.
“KENDİNİ ISPATLAMIŞTIR”
Vali Yardımcısı Erdoğan Ülker ise tarımın çok stratejik bir sektör olduğunu belirterek; “İnsanın beslenmesi ve neslinin devam etmesi için tarım ürünlerine dolayısıyla üreticilerimize ihtiyacımız bulunmaktadır. Sakarya'nın sahip olduğu zenginliklere değinerek insanlık için ilk ana unsurun gıda maddesi olduğunu ve Sakarya'nın gıda üretimi noktasında kendini ispatlamış durumda” dedi.
Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü ile Sakarya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün sunumlarının ardından Vali Yardımcısı Erdoğan Ülker başkanlığında oluşturulan platformda sektörün tüm kesimlerinin görüş ve önerileri alınarak raportörler tarafından kaydedildi.
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2019, 13:38
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER