Arifiye'den Bartın'a... Yılan hikayesine döndü!

Yapımı yılan hikâyesine dönen Arifiye - Bartın demiryolu projesinin bir an önce başlaması beklenirken, projenin ikinci etabında yer alan Zonguldak ve Bartın'da 'projede revizyon' talebi öne çıktı 

Arifiye'den Bartın'a... Yılan hikayesine döndü!

sakaryayenihaber.com - 

Kaan GÜMÜŞEL'in haberi
İlk olarak 2008 yılında gündeme gelen Arifiye - Bartın Demiryolu Projesi 2010 yılında ihale edilmişti. Projenin ilk etabı olan Arifiye - Karasu arasındaki çalışmalar 2011'de başlarken, Söğütlü mevkisindeki zemin sıvılaşması sebebiyle 2012 yılında çalışmalar durduruldu. 
2016'da zemin sağlamlaştırma çalışmalarına başlanan projeye bir yıl sonra yeniden ara verildi. 

ARİFİYE - KARASU 2021'DE TAMAMLANACAK 
Geçtiğimiz Mart ayında, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na bağlı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan etüd projesine göre Arifiye - Karasu etabının 2021'de tamamlanacağı açıklandı. 

2. ETAP İÇİN BEKLENTİ BÜYÜK 
Geride kalan iki ayda henüz bir ihale duyurusu gelmedi. Ancak projenin yeniden başlayacak olması, projenin ikinci etabında yer alan Zonguldak ve Bartın illerinde de heyacanla bekleniyor. 
Karasu'dan Kocaali, Akçakoca, Ereğli ve Zonguldak'tan geçtikten sonra Bartın'a uzanacak proje için revizyon çağrısı yapıldı. 

LİMANLARIN BAĞLANMASINI İSTİYORLAR
Mevcut projeye göre Karasu, Kocaali ve Akçakoca'dan geçecek olan tren Ereğli limanı bağlantısından sonra Zonguldak'ı es geçecek, Filyon limanına da bağlantı yaptıktan sonra Bartın'a ulaşacak. 
Ancak Ereğli ile Filyon (Bartın) limanını kullananlar; projenin yenilenerek Ereğli limanına direkt girmesi gereken trenin Zonguldak içinden geçerek Bartın Filyon limanına da direkt bağlanmasını istiyor. Böylece iki liman ve sanayi bölgelerindeki bağlantıların da direkt sağlanması amaçlanıyor. Mevcut Ankara - Karaelmas ekspresiyle de bu bağlantıların İç Anadolu'ua kadar uzaması hedefleniyor. Projenin tam anlamıyla ne zaman başlayacağı ve bu düzenlemenin yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor. 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2020, 16:36
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER