Asgari ücret beklentiyi karşılamadı

2021 yılında geçerli olacak asgari ücret rakamı net 2 bin 825 TL 90 kuruş olarak açıklandı. İşçi sendikaları rakamın 3 bin TL’nin altında olduğu için imza atmazken, bazı Sakaryalı Milletvekilleri ve vatandaşlar da açıklanan rakamın beklentileri karşılanmadığını

Asgari ücret beklentiyi karşılamadı

sakaryayenihaber.com-Merve KURTULAN-Şevval GEÇİN-Serkan OK

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında son toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı sonrası açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 2020 yılında net 2 bin 324 lira 70 kuruş olan asgari ücretin yüzde 21’lik bir artış ile 2021 yılında 2 bin 825 TL 90 kuruş olarak açıkladı. Bakan Selçuk’tan sonra söz alan Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat yaptığı açıklamada, “İşçi kesimi olarak işveren ve hükümetten net 3 bin liranın üzerinde bir rakam teklifi etmelerini bekledik. Birlikte belirledikleri net asgari ücret yetersizdir işçilerin beklentilerini karşılamaktan uzaktır. Asgari ücret daha teshit edilirken eksiktir, bugünün şartlarına yetmeyecek bir rakam tespit edilmiştir. İnsan onuruna yaraşır bir hizmet bizim de tarafı olduğumuz uluslararası sözleşmelerinin en önemli maddesinden biridir. İşçi kesimi olarak alınan karara muhalif kalıyoruz ve katılmıyoruz” dedi.

“MİLLETİMİZE HAYIRLI OLSUN”

Açıklanan rakamın hayırlı olması temennisinde bulunan AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, “Asgari ücret brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenerek, kamuoyuna açıklandı. Geçen yıla göre net asgari ücret 500 TL arttı ve yüzde 21,56 oranında yükselmiş oldu. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’n yoğun çalışmaları sonucu, bu rakam belirlenmiş oldu. Ücretin tüm emekçi, işverenlerimize ve milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

“BU BİR VİCDANSIZLIKTIR”

Açıklanan rakamın vicdansızlık olarak nitelendiren CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, “İnsanların gözle görülür bu kadar büyük bir sıkıntı yaşadıkları zaman da hem vergiye tabi hem de böyle bir rakamın açıklanması tam bir vicdansızlıktır. Bu göz göre göre insanları yok saymaktır. Kendi 5’li çetelerine dolar üzerinden milyarlarca dolar kazandırırken, millete ‘dişinizi sıkın’ demek vicdansızlıktır. Kabul edilebilir bir şey değildir. Bununla ilgili tüm STK ve insanlarımızın gerçekten refleks göstermesi gerekir. Bu sadece 5’li çeteyi görmektir. Sadece milyar dolarlarla yaşayanları görmektir. Bununla sonuna kadar mücadele edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partili tüm belediyeler, 3 bin 100 TL’den aşağıya ücret vermeyecektir. Onlar verdikleri sözü tutacaktır, bizde milletimizin derdine derman olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“TATMİN EDİCİ DEĞİL”

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, açıklanan rakamın tatmin edici olmadığını belirterek, “Yeni asgari çalışanlarımız için yeterli olmadığı gibi, işgücü maliyetlerinin 4 bin 200 liraya çıkması mutlaka üretici fiyatlarına ve yıllık enflasyona yansıyacak. Oysa bizim önerimizi yapılsaydı işgücü maliyetleri aynı kalacağı için maliyet bazlı bir enflasyon oluşmayacaktı. Tatmin edici bir rakam değil. Son bir yılda doğal gaza yüzde 60 zam gelmiş, elektriğe de bir o kadar zam geldi. Rakamların vatandaşımızı ve işçi kardeşlerimizi tatmin etmelidir” diye konuştu.

“BEKLENTİMİZİN ALTINDA KALDI”

Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman ve Hak-İş Konfederasyonu İl Başkanı ve Hizmet-İş Sendikası Şube Başkanı Mehmet Mesut Gökdemir, işçi sendikası olarak açıklanan rakamın beklentilerin altında olduğunu söyledi. Türk-İş’in yapılan 4 toplantıya da katıldığını ifade eden Yaman, “Bizim enflasyon rakamlarına inanmadığımız TÜİK tarafından 2 bin 700 TL civarında bir açıklama yapıldı. Biz, 3 bin TL’nin altındaki bir ücrete imza atmayacağımızı söyledik. Açıklanan rakam şu anda 3-4 kişilik bir ailenin geçim standardını sağlayacak olan bir ücret değil. Her yıl 12’nci ay da Türkiye’de 1 ay asgari ücret konuşuluyor. Asgari ücret vergi dışı bırakılmadığı müddetçe bu hep konuşulacak. Kurulan asgari ücret komisyonu eşit bir komisyon değil. Burada 5 hükümet yetkilisi, 5 işveren yetkilisi ve işçi sendikasından da 5 yetkili var. Burada herhangi bir oylama olmuş olsa Türk-İş’in önerisinin kabul görmesi mümkün değil. Açıklanan rakam tatmin edici değil ve kabul edilemez” dedi. 

“ARTIŞ ÖNEMLİ AMA YETERLİ DEĞİL”

Belirlenen asgari ücretteki artışın önemli ancak yeterli olmadığını belirten Gökdemir, “Gelir dağılımındaki adaletsizliği gidermek için kullanılması gereken temel bir sosyal politika aracı olan asgari ücretteki artış önemli olmakla birlikte, salgın nedeniyle yaşadığımız olağanüstü koşullar dikkate alındığında beklentileri ve asgari yaşam standardını karşılamaktan uzak kalmıştır. Asgari ücret belirlenirken mağduriyetleri giderecek, çalışan ve ailesinin günün ekonomik ve sosyal koşullarına göre insanca yaşamasını mümkün kılacak, insanlık onuruyla bağdaşacak bir ücret olması en büyük beklentimizdi. Açıklanan rakam, konfederasyonlar tarafından geçen yıl başlatılan ve bu yıl devam ettirilen sürecin toplumun refahını sağlamak ve çalışanların gelir düzeyini artırmak için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur” şeklinde konuştu.

“EN AZ 3 BİN 500 TL OLMALI”

Sakaryalılara 2021 yılında geçerli olacak asgari ücret ile ilgili düşüncelerini sorduk. Vatandaşlar, belirlenen fiyatın yetersiz olduğunu söyledi. Asgari ücretin en az 3 bin 500 lira olması gerektiğini söyleyen Yusuf Acet, “2020 yılında 2 bin 324 liraydı, zamlara göre çok az bir artış olmuş. Olması gereken miktar 3 bin 500 lira civarıydı. Açıklanan brüt rakam kesintisiz net rakam olmalıydı. 2 bin 825 lira yetersiz gelecek çünkü kira fiyatları da yeni yıl ile birlikte artacak. Birçok şey tekrar zamlanacak. Kuru bakliyat fiyatlarından et fiyatlarına her şey çok pahalılaştı” dedi.

“ALIM GÜCÜ YETERLİ DEĞİL”

Alım gücünün yeterli olmamasından dolayı belirlenen miktarın yetersiz kaldığını dile getiren Onur Baş, “Açıklanan rakam 3 bin 500 lira olsa bile yeterli değil. Her şeye 2-3 kat zam geldi. Alım gücümüz gün geçtikçe daha çok düşüyor. Ben hükümeti destekleyen bir insan olarak bu durumdan mustaribim, hepimiz mustaribiz. Keşke böyle olmasaydı. Ekonomimiz şu sıralar çok kötü durumda. Tek temennimiz bu yıl enflasyonda sorun yaşamamak” diye konuştu.

“VERGİ ALINMASIN”

Asgari ücret ile geçinen insanlardan vergi alınmaması gerektiğini söyleyen Yüksel Çarboğa, “Benim aldığım maaş asgari ücretin biraz üstünde ve bu durumdayken bile bu ücret bana yetmiyor. Bugün asgari ücrette çalışmış olsam bu para bana hiçbir şekilde yetmez. Bir aile bu parayla ev geçindiremez. Çalışanların gündelik ihtiyaçları bulunuyor ve bunları karşılamak zorunda olduğu için para yetersiz geliyor. İnsanlar krediye yöneliyor. Ekonomik açıdan zor durumlar geçirirken asgari ücret alan vatandaşlardan vergilerin daha az kesilmesi ya da hiç kesilmemesi lazım” ifadelerini kullandı.

GEÇİM SIKINTISI

Yaşanan ekonomik sorunlardan dolayı vatandaşların geçim sıkıntısı yaşadığını vurgulayan Ömer Karagöz, “Bence bu asgari ücret yeterli değil. Şu an baktığımız zaman bir evi geçindirmek için 3 bin-3 bin 500 lira yeterli olur. Bir manav veya markete gittiğimiz zaman bu paranın yarısından çoğu gidiyor. Alışveriş, kira derken vatandaşa bir şey kalmıyor. Ev geçindirmek için çok zor maalesef. İnsanlara 2 bin 825 lira kalması için 2021 yılında zamların getirilmemesi gerekiyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2020, 09:14
banner3
YORUM EKLE