"Asgari ücretli vatandaşlar zorlanır"

Türkiye genelinde yapılacak olan 100 bin konuttan ilimizde yapılacak olan bin tanesi için başvurular 16 aralıkta başlamıştı. Vatandaşlar asgari ücretlinin zorlanacağı söylüyor

"Asgari ücretli vatandaşlar zorlanır"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının koordinesi, Hazine ve Maliye bakanlığının destekleriyle ülke genelinde gerçekleştirilecek olan 100 bin konut projesi kapsamında yaklaşık bin tanesinin ilimizde yapılacağı açıklanmıştı. 16 Aralık’ta başlayan ‘TOKİ 100 bin Konut Sosyal Projesi’ erken saatlerde başlayan başvuru işlemlerinde Sakarya’da yaşayan vatandaşlar tarafından rağbet gördü. Vatandaşlar bu uygulama hakkında düşüncelerini gazetemize aktardı

Cemal Çarkçı;
Evler çok uygun, yatırım yapmak isteyenler için çok iyi, evi olmayan insanlar için de güzel olur. Bir aile zaten bin TL ev kirası ödüyor o dertten de kurtulmuş olur. Başkasına ödediği parayı alacağı evine öder bir zaman sonra da konut sahibi olur. Başvurular bitmeden bende ev sahibi olmak istiyorum, en kısa zamanda ziraat bankasına gidip başvuracağım. Ben otelde kalıyorum günlüğü 100 TL’ye, evim olsa gider evimde kalırdım. Bakanım edenim yok, bence çok iyi olmuş bu sayede vatandaşlar hem ev sahibi olur hem de kiradan kurtulmuş olur. 

İbrahim Tandoğan;
TOKİ’nin satmış olduğu evler, televizyondan duydum. Bunlar şu anda belirli bir kesime veriliyor. Emekliye, gelir düzeyi biraz daha yüksek olan insanlara veriliyor diye duydum. Asgari ücretle geçinen insana bu ev verilmiyor, neden aldığı maaş zaten belli. Şimdi 2500 TL maaş alan adam mantık olarak 1000 TL taksit ödeyemez. Şimdi burada ki vatandaşa bunun artısı ney, bana katkısı ne olacak. Sakarya’da aynı şekilde yatırımların çoğalması güzel. Benim takıldığım nokta, ev sahibi olan alamıyor bu bir, ikincisi gelir düzeyi 5500 TL’nin altında olanlar alamıyor diye gördüm. Asgari ücretin 2000 küsur olduğu memlekette bu evi kime satacağız. Emekli bir vatandaşın aldığı en büyük maaş 1700-1800 TL gene olmuyor. Emekli insanın evinde bir kendisi bir de hanımı vardır çoluk çocuğu yanında yoktur. Benim maaşım 2500 TL ben bundan nasıl yararlanacağım, bunun altından nasıl kalkacağım. Yani herkesin eşi çocuğu çalışmıyor nasıl olacak.

 Selahattin Ertürk; 
 Bu konutların yapılması dar gelirli vatandaşlar için iyi olacağını düşünüyorum, bende yatırım için almak isterim. Vatandaş da kira öder gibi ödemiş olur, hem de bir ev   sahibi olmuş olur. Ha kira vermişsin, ha ev almışsın hiçbir fark yok bence. Vatandaşlar için çok iyi bir proje.


 

Cevat Akbıyık;
Bu konu bana pek olumlu gelmiyor. Herkes alamaz ki onu, birinin üzerine tapu varsa o kişinin eve ihtiyacı varsa nasıl alacak o evi. Evi barkı olmayan vatandaşlar var onlar nasıl ödeyecek onu. Toplam 5500 olması gerekiyormuş eve giren maaş miktarı, o parayı alamayan nasıl alsın ödesin. 

Erol Kutluca;
TOKİ Bundan yıllar önce de böyle bir proje başlatmıştı, dar gelirli vatandaşa ev yapacaktı fakat maalesef olmadı. Olmadığı gibi de nerede bir milletvekili var bunlarda televizyonlara çıktı kendine 10 tane daire yapmış, bu gibi konular gündeme geldi. Yine bu dar gelirlilere olmaz, bu projenin başlangıcı yine bu şekilde olur ama yine illegal belli tabakada ki insanlar yararlanır, dar gelirli vatandaşlar yararlanamaz. Burada üzerinde durulması gereken konu asgari ücretle çalışana verilecek, öyle söyleniyor. Geçmişte de öyle söylenmişti dar gelirliye olacağını fakat dar gelirli ailelerden çok belli bir tabakanın üzerinde olanlar ev sahibi oldu. 1000 TL verip başvuruluyormuş eğer kabul edilmese banka parayı geri veriyormuş. Adam kredi çekiyor 1 gün gecikince banka faizi yüklüyor öyle de bir şey var. 

 Bilal Dönmez;
 Bence fiyatlar uygun ama yine de zor, asgari ücretle çalışan nasıl ev sahibi olacak. Ben Malatyalıyım bizim orada yok, burada çocuğun yanındayım ben, benim   evim var o yüzden bana çıkmıyor.  İyi bir proje, gücü yetenlere iyi ama asgari ücretle idare edene zor. Aylık geliri 5500 üzerine olması lazım, çift maaşı olanlar için   iyi ama tek çalışanlar için zor. 


 

Şengül Kabaöz
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2019, 18:55
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER