Asgari ücretli zam, onlar asgari ücret istiyor

Emekliler, yeni yıla sayılı günler kala yıllık enflasyona göre belirlenecek olan emekli maaşlarına ne kadar zam geleceğini merak ediyor. Emekliler Derneği Sakarya Şube Başkanı Sinan Turan ise kendi taleplerini dile getirdi.

Asgari ücretli zam, onlar asgari ücret istiyor

sakaryayenihaber.com-Merve KURTULAN

‘ZOR GÜNLER GEÇİRİYORUZ’

Bütün dünyada olduğu gibi salgın döneminde herkesin birtakım sıkıntılar yaşadıklarını söyleyen Dernek Başkanı Sinan Turan, “Bu süreçte herkes zor bir durumdan geçiyor. Emeklilerimiz bu dönemde evlerinden çıkamadı, maaşları yetmedi. Sosyal ve ekonomik anlamda bu yılın zorlukları oldu. İnşallah 2021 yılı herkes için çok iyi olur” diye konuştu.

‘EN AZ ASGARİ ÜCRET

Üye sayılarının 13 binin üzerinde olduğunu ifade eden Turan, “Emeklilerimiz 2021 yılında maaşlarının en az asgari ücret kadar olmasını bekliyor. Bu emeklilere yetmiyor çünkü her şey asgari ücrete yönelik düzenleniyor. Emekliler bunun çok altında maaş alıyor. Asgarinin altında bir emeklinin geçinmesinin imkânı yok. Başta gıda olmak üzere doğalgaz, elektrik fiyatları enflasyonun çok üzerindedir. Emekliler olarak maaşlara zam yapılırken bunların göz önünde bulundurulmasını istiyoruz. Bayramlarda alınan bin liralık bayram ikramiyelere ek olarak bin liralık bir yakacak yardımı da beklemekteyiz. Bunun için çalışmalarımız genel merkez bazında devam etmektedir” şeklinde konuştu.

ORAN YÜZDE 40’LARDA

2000 öncesi ve sonrası emeklilerde intibak konusuna değinen Turan, “2000 öncesi maaş bağlama oranı göre yüzde 90’lardaydı. Sonra yüzde 70, 60 oranına indi. Şu an maaş bağlama oranı yüzde 40larda. Yani örnek verecek olursak bir kişi 25 yılda 100 bin lira ödemişse bunun yüzde 40’ından maaş bağlanıyor. Bu da intibak gerektiriyor. Biz genel merkez bazında hükümete ve gerekli yerlere defalarca başvurmamıza rağmen olumlu bir gelişme olmadı. Çözülmesiyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Geçmiş hükümetlerdeki yanlış yapılan erken emeklilik politikaları da intibakın yapılamamasını da etkiliyor” dedi.

‘TOPLAM 128 ŞUBE’

Bankalardaki emekliler için hazırlanan promosyonları ve bayramlardaki ikramiyelerin derneğin çalışmaları neticesinde çıkarıldığını söyleyen Turan, “Türkiye’de 128 şubesi olan bir kurumuz. Genel merkezde üç ayda bir toplanarak yaptığımız faaliyetleri ve çalışmalarımızı Ankara’da iletişim kurarak Çalışma Bakanlığı gibi gerekli yerlere sunuyoruz. Aynı zamanda üyelerimizin fayda sağlayacağı yerlere yönelik bazı kurumlarla anlaşmalar sağlıyoruz ki üyelerimiz faydalanabilsin” şeklinde konuştu.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2020, 12:34
banner3
YORUM EKLE