ASKON: Pandemi sürecinde zararı biz gördük

ASKON Sakarya Şube Başkanı Engin Tumbaz, Sakarya’nın jeopolitik konumu itibariyle lojistik merkezi olabilecek bir konumda olduğunu vurgulayarak, “Sakarya sanayi kenti olabilir. Her ilçenin bir organize sanayi bölgesi olması gerekiyor. Ancak çevreye zarar verecek hiçbir sanayi faaliyetine izin verilmemeli” dedi.

ASKON: Pandemi sürecinde zararı biz gördük

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Şube Başkanı Engin Tumbaz ve beraberindeki heyet, Gazetemizi ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanvekili Kenan Çatalbaş ve Yazı İşleri Müdürü Abdullah Özden ile görüştü. Başkan Tumbaz ziyarette gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu. 

‘ZARARI BİZ GÖRDÜK’
Kovid-19 salgını sürecinde en büyük zararı hizmet sektörünün gördüğünü söyleyen Tumbaz, “Üyelerimiz arasında kafeterya ve restoran işleten kişiler de vardı. En büyük zararı onlar gördü. Bizim gibi işletmeler, ihracat yapamamasından dolayı işlerimiz yavaşladı. Devlet destekleme anlamında kısa çalışma ödeneği çıkardı. Bir yandan bu işyerlerini ayakta tutmaya çalıştı. Cüzi rakamlarda krediler sağlandı. Ama bunlar yeterli miydi? Yapılacaklar bunlardı. Mesela Avrupa’daki ülkelerin firmalara yaptıklarını da biliyoruz. Pandemi sürecinde herkes kaybetti. Tüm ülkeler kaybetti. Burada kazanan belli başlı firmalar belki vardır ama bizde birçok ülke gibi kaybettik” dedi. 

‘SANAYİDE KAYBETTİK’
Hizmet sektörü yüzde 90 kaybederken, sanayicilerin yüzde 50-60 kaybettiğini vurgulayan Tumbaz, “Dünyanın kaybettiği süreçte biz, ‘cebimizden neden para eksiliyor’ diye ağlayamayız. Bu, bize yakışan bir davranış olmaz. Devlet, vatandaşı ayakta tutmak için kredi verdi ve bunların geri ödemeleri 6 ay ertelendi. Kasım ayından sonra bir buhran beklenir mi? Ekonomik anlamda ama sıkıntıların baş göstereceği belli. Makul olan tüm istekleri devlet yerine getirdi. Bu dönem herkesin kendine check-up yaptığı bir dönemdi. Kim nerede yanlış yaptı nerede doğru yaptı, bunu gördüğü bir dönem oldu. Bu süreç aynı zamanda Türkiye’ye Milli Tarım politikasının gerekli olduğunu gösterdi. Çünkü tarım olmadan hayatın devam edeceği düşünülemez” diye konuştu. 

‘MİLLİ PROJE UYGULANACAK’
Tarım politikasında milli bir projenin uygulanacağına dikkat çeken Tumbaz, “Tarıma destekler artacak. Pandemi süreci bize daha kıvrak olmayı gösterdi. Sadece A planın varsa bir kriz esnasında sen çok kolay patlayabilirsin. Birden fazla planların olması gerekiyor. Bir koltuğa iki karpuz sığdırmayacaksın. Onları dağıta dağıta gitmemiz gerekiyor. Sakarya ihracatta 7’nci sırada. Sakarya’da tarım ve sanayiyi birlikte uygulatmak gerekiyor. Sakarya’yı tarım şehri gibi düşünmemek gerekiyor. Çünkü jeopolitik konumu itibariyle Sakarya lojistik merkezi olabilecek bir konumdadır. Tam kavşakta kalan bir şehirdir. Sanayi kenti olabilir. Uygun olan yerlerde sanayi yapmaktan çekinmemeliyiz. Hatta bana kalsa her ilçenin bir organize sanayi bölgesi olması gerekiyor” şeklinde konuştu. 

KİMYA OSB’Yİ DEĞERLENDİRDİ
Kocaali’de yapılması planlanan kimya OSB ile ilgili de konuşan Tumbaz, “Çevreye zarar verecek hiçbir sanayi faaliyetinde bulunmamız gerekiyor. Çünkü bugünü düşünürsek biz kayıpta oluruz, bizim yarınlarımız var. Biz her şeye rağmen büyüyecek bir şehiriz. Sakarya sanayi anlamında da büyüyecek bir şehir. Biz, bu büyümeyi yaparken şehir dokusunu kaybetmemiz lazım. Çevresel anlamda kayıplarımızın olmaması gerekiyor. İzmit hızlı bir büyüme yaşadı ama şehir dokusunu kaybetti” dedi. 

‘SORUN UÇUŞLARIN OLMAMASI’
İhracatta en büyük sıkıntının uçuşların olmamasının olduğunu vurgulayan Tumbaz, “Özellikle orta doğuya yaptığımız ihracatta orta doğu insanı diyalog insanıdır. Diyalog insanı online platformda o elektriği alamaz. Bir diğer sorunda sınırların kapatılması. Belli bir dönem tüm sınırlar kapatıldı. Bunlar bizim için en büyük handikaptı. Şimdi kademe kademe çözülüyor. Pandemiler artık bu dünyanın bir gerçeği ve bunlarla yaşamayı öğrenmeliyiz. Pandemi oldu diye bütün kepenkleri indirmek doğru bir davranış değil. Bütün tedbirlerimizi almalıyız. Biz, bu süreci iyi atlatıyoruz ve bundan sonra da daha hızlı bir büyüme bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Serkan Ok

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2020, 22:57
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER