banner67

“Asla izin vermeyeceğiz”

Ferizli’deki Kalker Ocağı ve Kırma Tesisi için düzenlenen toplantıda konuşan İstiklal Mahalle Muhtarı Muzaffer Çakır, projeye asla izin vermeyeceklerini belirterek, “Siz kazanacaksınız, biz çilesini çekeceğiz” dedi

“Asla izin vermeyeceğiz”

TOPLANTI YAPILDI

Ferizli Karadiken Mahallesi Çalıbayırı mevkiinde bulunan Ferizli madenciliğe ait yıllardır kullanılmayan Kalker Ocağı ve Kırma Tesisi’nin geçtiğimiz yıl kapasitesinin artırılması için Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başlamıştı. Süreçle birlikte dün saat 13.30’da Ferizli Belediyesi Botanik Parkı’nda “Halkın Katılımı Toplantısı” düzenlenerek yetkililer tarafından proje ile ilgili vatandaşa bilgilendirilmede bulunuldu. Vatandaşlar da konuya ilişkin düşüncelerini dile getirdi. Toplantıya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden de bazı yetkililer katıldı. Toplantıda söz alanların konuşmaları kayıt altına alınıp Çevre İl Müdürlüğü yetkililerince imzalatılırken görüşler bakanlığı iletilecek.

VATANDAŞA SUNUM YAPILDI

Taş ocağı yetkilileri adına vatandaşa sunum yapan Murat Sancak, “Yapılacak olan projenin bakanlığa sunulan hali Kalker Ocağı ve Kırma Tesisi’nin kapasite artışı. Proje konusu olan alan Ferizli Karadiken Mahallesi Çalıbayırı mevki. Ferizli Maden Ocağı tarafından Kalker Ocağı işletmeciliği ve kırma eyleme tesisi yapılan bir faaliyet. Bu faaliyete mevcut kırma eleme tesisi alanın içine 2’nci bir kırma eleme tesisi eklenmesi, kırma eleme tesisinin artışı ve ocak ÇED alanının genişletilmesi ile ilgili bir projedir. Proje kapsamında ocağın üretim kapasitesi artışı, makine ekipmanlarının artışı söz konusu. Patlayıcı madde miktarının artış ve patlatma aralıklarının azaltılmasıyla yapılacak. Kırma eleme kapasitesinin artışı, faaliyeti durdurulmuş olan mevcut ocağın faaliyete geçmesiyle olacaktır. Kırma eleme tesisi ile yapılması planlanan kapasite artışlarının yapılabilmesi için kalker çıkartılacak olan ocak ÇED alanında genişleme yapılması planlanmaktadır. Burada açık işletme yöntemi uygulanmaktadır. İşletme projesine uygun basamak ve kademeler uygulanmaktadır” ifadelerini kullandı.

“ÇİLEYİ BİZ ÇEKECEĞİZ”

Sunum sonrası söz alan İstiklal Mahalle Muhtarı Muzaffer Çakır, “Mahallem bin 132 haneden oluşan 3 bin üzerinde bir nüfusa sahip yer. Taş ocaklarının ilk geldiği günleri bilirim. İlk zararı burada hastanedeki kişiler çekecek. Yarın bir gün hastaneye gittiğimiz zaman tozu, toprağı çekmek istemiyoruz. Kazandığınız paranın yüzde 50’sini buradaki fakir fukaraya dağıtacak mısınız? Siz kazanacaksınız, biz çilesini çekeceğiz. Ben buna başından sonuna kadar karşıyım. Patlamalar yüzde 30’dan aşağıya olsun. Burası deprem bölgesi. Burada 5 katlı binalar var. Binalar hasar gördü, kimse bize sahip çıkmadı. Mahalle kendi yarasını kendi sardı. Tüm mahalleliyi arkama alarak imza toplayıp, ilgili yerleri gezeceğim. Kesinlikle izin vermeyeceğim. Salgın sürecindeyiz. Bu süreçte şifa mı dağıtacağız yoksa toz toprak mı? Kimisinin astım hastalığı var. Ben yapımına karşıyım. Biz mahalle olarak bunun kahrını çekmeyeceğiz” diye konuştu.

“DEPREM KORKUSU YAŞIYORUZ”

Devlet Mahalle Muhtarı Selahattin Gündoğdu ise, “Devlet mahallesi yok sayılamaz ve resmi olarak bu işin içerisinde sayılması lazım. Fiilen buradayız ama resmi olarak bir şey yok. Burada hastane var. Mesela bir doktor ameliyata girdiği anda patlama oldu ne olacak büyük bir sıkıntı. Doktor da kaçar. Hastanede olduğumuz zaman patlamalar meydana geldiğinde deprem oluyor sanıyoruz. Kapasite artınca bugünkü patlamanın iki katı olacak. Biz buna nasıl dayanacağız? Evlerde çatlamalar var. Fotoğraflar bile elimizde. Arkadaşlar da mağdur edilmesin, devletimiz daha mümkün olabilecek bir yerde izin versin. İnsanlarda sürekli bir deprem korkusu var. 3’üncü kattan biri deprem oluyor diye atlarda ne olacak. Biz, istemiyoruz. Başka bir yere taşınsın. Bu insanların sağlığından daha önemli değil. Şu anda bir patlama olsa nasıl bir duygunun olduğunu anlarsınız. Bu insanlar her gün bu korkuyu mu yaşayacak!” diye sordu.

Serkan OK

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2021, 23:13
YORUM EKLE