ATALAY VE ÖZLÜ AFET BÖLGESİNDEYDİ

Eski Bilim, Sanayi, Teknoloji Bakanı ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü ve Türk-İş Genel Başkanı Ergun Atalay hafta sonunda Esmahanım, Uğurlu ve Akçakoca'da afet bölgesini inceleyerek çalışmaları takip etti.

ATALAY VE ÖZLÜ AFET BÖLGESİNDEYDİ

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü sel bölgesindeki gelişmeleri yakından takip ediyor. Günün her saatinde bölgeden bilgi alan Başkan Özlü hafta sonunda bölgedeki vatandaşları ziyaret ederek yaşamın normale dönmeye başladığını yerinde gördü. TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergun Atalay ve İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan ile birlikte Esmahanım ve Uğurlu köylerinde selzedelerle sohbet eden Başkan Özlü maddi destek bir yana böyle afetlerde manevi desteğin büyük önem taşıdığını vurguladı.

AFETTEN ETKİLENEN BÖLGELER
Başkan Özlü yaptığı açıklamada, Düzce’nin Afet Bölgesi ilan edilmesi ve ardından bu kararın geri alınması hakkında açıklamalarda bulundu. Özlü, “Burada bir yanlış yorumlama oldu. Afetten etkilenen bölge Esmahanım ve Uğurlu Köyleri, Düzce içinde bir afet durumu yok. Bütün bölgeyi afet bölgesi ilan ederseniz, Düzce içinde de bazı haklar iddia edilir. Afetten hangi bölge etkilendiyse, o bölge ilan edildi. Dolayısı ile bu bölge afet etkilenen bölge olarak tanımlandı. İlk günlerde yapılan açıklamalarla  tüm Düzce afet bölgesi ilan edildi gibi bir algı oluştu. Bu nedenle bir düzeltme ihtiyacı doğdu.
Yani selden etkilenen bölgeler bir takım zarar ziyan karşılanma hakkında sahip olacaklar. Yani Akçakoca’nın köyleri, Cumayeri’nin Dokuzdeğirmen köyünden sonraki yerler. Bölgesel bir alan kapsama alındı” dedi

ATALAY: BİZ HAZIRIZ
Türk-İş Genel Başkanı Ergun Atalay ise yaptığı değerlendirmede, “Olay anından itibaren muhtarla, bakanla görüşmeler yaptık. İlk günden itibaren devletin tüm yetkilileri buradaydı. Bugün bir çocuğumuz bulunda, selde kaybolan bir çocuğun daha aramaları devam ediyor. Sayın Bakanımız, bölge ile ilgili planlamasını yapıyor. Afet bölgesi ile ilgili bize düşen, bir iş varsa Türk-İş olarak yapılacak ne varsa tereddüt etmeden  yardımcı olmaya hazırız. Bu bir afet, burada herkesin, STK’ların devlet ile beraber katkı sağlaması lazım. Bugüne kadar devletimizin bu tür durumlarda yapması gereken ne varsa yaptıklarını görüyoruz.
Bugün burada bir planlama yaptık ziyarette bulunduk. Üzerimize düşene yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.  Gerçekleşen ziyaretin devamında, Kafkas Dernekleri Federasyon Başkanı Yıldız Şekerci’de bölgeye gelenem incelemede bulunda, Türk-İş Genel Başkanı Atalay ile görüştü.  Federasyon heyetine, Yenikent Sosyal ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Fikri Arslan’da eşlik etti.

Sakarya Yenihaber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7

banner6