Avukatlar Demokrasi Meydanı'nda sessizce oturdu

Sakarya Barosu'na bağlı avukatlar "çoklu baro" düzenlemesine karşı Demokrasi Meydanı'nda oturma eylemi yaptı

Avukatlar Demokrasi Meydanı'nda sessizce oturdu

sakaryayeniaber.com-Serkan OK
"Çoklu baro" düzenlemesine ülke genelinde olduğu gibi Sakarya'da da avukatların tepkisi sürüyor. Sakarya Barosu'na bağlı avukatlar daha önce açıklanan "oturma eylemini" bugün 18.00'da Demokrasi Meydanı'nda gerçekleştirdi. Baro Başkanı Av. Abdurrahim Burak, avukatlarla meydanda yaklaşık 1 saat sessiz şekilde oturduktan sonra bir basın açıklaması yaptı. Avukatlar aduna Burak'ın okuduğu açıklama şöyle: 

Değerli basın mensupları, kıymetli meslektaşlarım ve kamuoyu, en son söyleyeceğimizi en başta söyleyelim. Savunma tarih boyunca susmadı, susmayacak. Çoklu baroya, paralel baroya sonuna kadar hayır diyoruz. Biz, Sakarya Barosu olarak şunu bir kez daha söyleyelim, eğer bir avukat tek bir hakkından vazgeçerse, vatandaş tüm haklarından vazgeçer.

Türkiye’de 80 baro mevcut, biz 80 baro başkanı olarak Sakarya ve Ankara’daki eylemlerimizi sadece kendimiz için değil, hatta sadece mevcut sayısı 147 bine çıkan avukatlarımız için de değil, 82 milyon vatandaşımızın hakkı için de yaptık; savunma hakkı için, adaletin temini için, hukukun üstünlüğüne zarar gelmesin diye yaptık.Meclisin önünde günlerce bekledik. Uykusuz kaldık, banklarda uyuduk, abluka altına alındık. Barolarla ilgili bir düzenleme Adalet Komisyonu’nda görüşülürken, tüm Baro Başkanları olarak milletin meclisine girmek istedik, barolarsa söz konusu, bizim sözümüz de dinlensin ve bizim görüşümüz doğrultusunda yasa oluşturulsun istedik çünkü barolar konusunda işin ehli bizleriz dedik ama dinletemedik.

Ancak tüm bu engellemelere rağmen vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Yine buradayız.Tüm kamuoyunun dikkatini şu hususa da çekmek istiyoruz. 80 Baronun 80’i de “Çoklu Baroya” karşıdır. Peki bu ne anlama geliyor? Aklın yolu bir olduğu gibi doğru da birdir. Biz 80 baro doğruyu haykırıyoruz ve Çoklu Baronun çok büyük bir yanlış olduğunu yine tekrarlıyoruz.

Barolar sadece bir meslek örgütü değildir, barolar yargının 3 kurucu unsurundan biri olan savunmanın örgütlendiği bir yargı kurumudur. Çoklu Baro düzenlemesi ile yargıya, çok büyük bir darbe vurulmuştur. En kısa zamanda bu yanlıştan dönülmesi gerekmektedir. Çoklu baro düzenlemesi ile hukuk, adalet, hukuk devleti ilkesi, özgürlükler, mesleki disiplin, siyasetten uzak yargı kurumu gibi kavramların içi tamamen boşalacak ve geriye sadece içi boş sözcükler kalacaktır.

Çoklu Baro düzenlemesi sadece avukatları ilgilendiren bir mesele değildir, yargının tamamını ve dolayısı ile vatandaşları da ilgilendiren bir meseledir ve bu düzenleme yargının iddia, savunma ve karardan oluşan 3 ayağını da kıracak ve topyekûn yargıya çok büyük zarar verecek bir düzenlemedir.Yargıda savunmanın gücü ne kadar artarsa, yargı içinde adaletin varlığından o oranda bahsedebiliriz. Ancak çoklu baro, baroların siyasileşmesine neden olacak, baroların bağımsızlığını ortadan kaldıracak, barolar arası haksız bir rekabete neden olacak ve daha birçok olumsuzluğu da beraberinde getirecektir.

Biz avukatlar bu düzenleme ile hukuksuzluklar karşısında bir bütün olarak ses çıkaramayacak hale geleceğiz, biz ses çıkaramaz hale gelir isek, vatandaş nefes alamaz hale gelir.arolar, hukuk devletinin ve adil yargının olmazsa olmazı olan ‘savunma hakkı’nın tek temsilcisidir.Savunma hakkını bölmek, savunmayı zayıflatmak, savunmayı yok etmek, hukuk devletini yok etmek demektir. Sözümü başlangıç cümlelerimle bitiriyorum. Savunma susmadı, susmayacak ve çoklu baroya, paralel baroya sonuna kadar hayır.

ÇOKLU BARO NEDİR?

80 baronun bulunduğu Türkiye'de yeni düzenleme ile Türkiye Barolar Birliği (TBB), tek olacak ve varlığını devam ettirecek. Çoku baro sistemi illerde uygulanacak. Çoklu barolar, belli bir üye sayısının üzeri için mümkün olabilecek. İki bin üyesi olan illerde çoklu baro kurulmasına izin verilecek. İki bin üye baz alınırsa 7 ilde çoklu baro kurulabilecek. Çoklu barolar da üyelikleri oranında Türkiye Barolar Birliği'ne delege gönderecek. Her baro, baro başkanı dahil en az dört delegeyle ve beş bin üyesi olan barolar bakımından ayrıca her beş bin üye için ilave bir delegeyle TBB Genel Kurulunda temsil edilecek.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2020, 09:45
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nazim olucu
Nazim olucu - 7 ay Önce

Baroların haklı direnişine kulak verin her eyleme suçu bucu diye kulp buluyorsunuz hukukta zaten var olan yanlışlarını düzeldiniz ve hukukçulara kulak verin hicbir isi ehline sormuyor ve vermiyorsunuz adaleti bari hukukçuya sorun ve çarpıkları duzeltin benim cagrim