Avukatlara ceza veren baro kınandı

Avukatlara ceza veren baro kınandı

Avukatlara ceza veren baro kınandı

Başörtüsü Platformu'nun eyleminde Ankara Barosu seçimlerinde oy kullanan başörtülü avukatlara verilen disiplin cezası kınandı. Eylemin ardından bayram nedeniyle vatandaşlara şeker ve çikolata ikram edildi.

Faşizan uygulama olur
Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu 171'nci basın açıklamasını her hafta olduğu gibi dün AKM önünde okudu. Platform adına açıklama yapan Bahaeddin Kuruoğlu, 2005 yılında Ankara Barosu seçimlerinde oy kullanan 17 başörtülü avukata ceza verilmesini kınadı. Kuruoğlu, şunları söyledi: '2005 yılında baro ceza istemini 'Bu faşizan bir uygulama olur' diyerek reddetti. Ancak üst organ olan Türkiye Barolar Birliği bu kararı kaldırdı ve avukatların disiplin kuruluna verilmesini istedi. Ankara Barosu da bu isteği yerine getirdi.
Sömürüye karşıyız
Haklarında soruşturma açılan 17 bayan avukata uyarı cezası verildi. Bu avukatlardan biri karara itiraz etti. Barolar Birliği ise 'Avukatlık Yasasında' buna ilişkin herhangi bir yasaklama olmamasına karşın 'Laikliğe aykırı olduğu ' gerekçesi ile itirazı reddetti ve kararı onayladı. Bizler ülkede ve tüm yeryüzünde birileri tarafından diğer insanların sürüleştirilerek sömürülmesine, inançlarından, renklerinden, dillerinden, dolayı hor ve hakir görülmesine karşı duruşumuzu her zaman belirtmek isteriz.'

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE