Ayasofya için Sakarya'dan 100 otobüs!

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Ayasofya'daki ibadet alanlarının genişleyeceği 24 Temmuz'daki ilk Cuma namazına 100 otobüs kaldıracak 

Ayasofya için Sakarya'dan 100 otobüs!

sakaryayenihaber.com - Serkan OK bildiriyor

Danıştay 10. dairesinin, Ayasofya'nın müze olarak kullanılmasına yönelik 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarihi yapının yeniden cami olarak kullanılması için Diyanet İşleri Başkanlığına devrini imzalamıştı. 

Erdoğan, daha sonra da Ayasofya'ya yönelik kararın 24 Temmuz Cuma namazıyla birlikte uygulanacağını açıkladı. 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi de ülkenin dört bir yanından vatandaşların akın etmesi beklenen cuma namazı için dikkat çeken bir çalışma başlattı. 
Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya'dan 100 otobüs kaldırmak için görüşmeler yaptıklarını söyledi. 

STANTLARLA TALEP TOPLANACAK 

Başkan Yüce, Ayasofya organizasyonuyla ilgili; "Şehrin çeşitli yerlerinde stant açacağız. Bu açılışa katılmak isteyenlerin isimlerini alarak katkı sağlayacağız. Uzunçarşı, Bulvar, Dar Sokak ve Yenicami'de katkı sağlamak isteyenlerin ve gitmek isteyenlerin isimlerini alacağız. Otobüslere destek olmak isteyenlerin de katkısını bekliyoruz. Kendileri gitmese de birilerini göndermek isteyenler bize ulaşabilirler" dedi.

NAMAZ KILINABİLİYOR

Ayasofya'nın bir bölümünde hali hazırda imam ve müezzin eşliğinde namaz kılınabiliyorken, alınan yeni kararla birlikte namaz kılınabilen alanlar genişleyecek. Tarihi eser, turist ziyaretlerine de açık olacak. 
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2020, 15:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sevim zeyneloğlu
Sevim zeyneloğlu - 8 ay Önce

Gitmek inşaAllah istiyorum muze olarak ziyaret ettim namazi sordum görevliye kullanmadığını söyledi şimdi böyle okuyorum çok şaşıyorum görevli bana yanlış bilgimi verdi bu söylenenler mi yanlış bilgi

Ekrem gedik
Ekrem gedik - 8 ay Önce

Bende gitmek istiyorum.Akyazı