Bakan duyurdu! Görev alana 6 bin liraya kadar burs!

TÜBİTAK tarafından Stajyer Araştırmacı (STAR) Burs Programı başlattı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Programa ilişkin bilgileri sosyal medya hesabından duyurdu.

Bakan duyurdu! Görev alana 6 bin liraya kadar burs!

Bakan Varank Covid-19 ile mücadelede Ar-Ge çalışmalarının önemine değinerek, "Koronavirüse odaklanan başta aşı ve ilaç geliştirme olmak üzere kamu destekli Ar-Ge projelerinde görev alacak araştırmacılara burs vereceğiz. Bu mücadelede bize omuz verecek lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri ile doktora sonrası araştırmacıları destekleyeceğiz." dedi.

Bakan Varank, geçen hafta "COVID-19 Türkiye Platformu" koordinasyonunda sanal ortamda gerçekleştirilen Aşı ve İlaç Geliştirme Konferansı'na katıldı. Aşı ve ilaç projeleri üzerine çalışan akademisyenlerle video konferans yöntemiyle bir araya gelen Varank, öğrencilerden gelen yoğun istek üzerine Covid-19'a yönelik araştırma süreçlerinde, stajyer programının başlatılacağını bildirdi.

6 bin liraya kadar burs

Bakan Varank, 12 ay süreli staj programına kabul edilenlere yapılacak burs ödemeleri ile ilgili; "Lisans öğrencilerine 750, yüksek lisans öğrencilerine 3 bin, doktora öğrencilerine 4 bin 500, doktora sonrası araştırmacılara da 6 bin TL'ye kadar aylık burs vereceğiz. Bilimsel çalışmalarda bize omuz verecek yol arkadaşları arıyoruz. Bilim insanlarımızın bu dönem hayati önemdeki projelerinde görev almak isteyen araştırmacıların açtığımız çağrıya başvurularını bekliyoruz. Böylelikle corona virüs tehdidine karşı başlatılan ARGE projelerine nitelikli insan kaynağı kazandırabileceğiz " diye konuştu.

Bakan Varank'ın duyurusuyla açılan çağrı, 19 Nisan'da kapanacak. Sonuçlar ise, 1 Mayıs'ta kamuoyuna duyurulacak.

banner3
YORUM EKLE