Bakan Turhan'dan Sakarya'ya iki müjde!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Adapazarı'ndan geçecek olan yeni yüksek hızlı tren hattı için çalışmaların başladığını açıkladı. Bakan Turhan, Kuzey Marmara Otoyolu için de konuştu

Bakan Turhan'dan Sakarya'ya iki müjde!

sakaryayenihaber.com - 
Serkan OK - Şevval GEÇİN bildiriyor...

TC Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Sakarya programı kapsamında ziyaret ettiği AKP İl Başkanlığı'nda basın mensuplarına konuştu. Bakanlığın çalışmaları hakkında bilgiler veren Bakan Turhan, Sakarya ile ilgili de iki müjdeli haber verdi. 
Bakan Turhan, Ankara ile İstanbul arasında çalışacak, sonrasında ise Edirne Kapıkule Sınır Kapısından Avrupa'ya bağlanacak yeni yüksek hızlı tren hattının Adapazarı'ndan geçeceğini söyledi. Bilindiği gibi, yeni yüksek hızlı tren hattının Kuzey Marmara Otoyolu kenarından geçmesi planlanmıştı. 
YENİ HAT ADAPAZARI'NDAN GEÇECEK
Bakan Turhan, "Yüksek Hızlı Tren hizmetinin ikinci bir alternatifini de yaptığımız bir finans anlaşmasıyla hayata geçireceğiz. Adapazarı'ndan Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden geçirerek İstanbul Halkalı'ya, oradan Edirne Kapıkule'ye Avrupa sınırına kadar ulaştırmak için önümüzdeki günlerde bunun da ihalesini yapıp çalışmalara başlayacağız. Çok önemli bir proje. 4 milyar dolara yakın proje. Bunun son anlaşmalarını Çin hükümetinden sağlayacağımız kredi ile yapacağız. Son aşamaya geldi. Önümüzdeki günlerde bu kredi anlaşması imzalanınca kazmayı inşallah vuracağız" dedi. 
HIZLI TREN SETLERİ SAKARYA'DA YAPILACAK
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, BMC'nin Karasu'da kuracağı fabrikalardan birinin yüksek hızlı tren fabrikası olacağını anımsatarak, artık hızlı tren setlerinin Sakarya'da yapılacağını söyledi. 
Bakan Turhan; "Ülkemizde hızlı tren çalışmaları bizim hükümetimiz döneminde başladı. Önümüzdeki günlerde bu hızlı tren hizmetin daha da yaygınlaştırarak ülkemizdeki insanımızın önemli bir kesmine bunu sunmuş olacağız. Bu toplantımızdan sonra bilgi alacağım. Bununla ilgili hızlı tren setlerini ülkemizde yapmak için gerekli çalışmaları başlatıyoruz. Hızlı tren setlerinin önemli bir kısmı Sakarya'daki tesislerimizde yapılacak. Sakarya'ya hayırlı olsun" ifaderini kullandı. 
OTOYOL 2020 SONUNDA BİTİYOR 
Bakan Turhan, Kuzey Marmara Otoyolu'ndaki son durumlar ilgili ise; "Kuzey Marmara Otoyolunun Anadolu yakası doğu kısmındaki çalışmalar hızla devam ediyor. İstanbul ile Sevindikli arasındaki kısmı kurban bayramında hizmete açtık. İnşallah kalan kısmı 2020 sonuna kadar Akyazı kavşağına bağlayacağız" şeklinde konuştu. 


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2019, 13:36
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER