BAKAN YILMAZ: ÇIRAKLAR BİZE EMANET

Sakarya'da Çıraklık Arama Konferansı Sonuç Bildirgesi Programında konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Çıraklarımıza işçi gibi değil öğrenci gibi davranacağız. Onlar ailelerinin bize emanetleri. Emaneti korumak sektör temsilcilerinin görevidir” dedi

BAKAN YILMAZ: ÇIRAKLAR BİZE EMANET

Sakarya'da Çıraklık Arama Konferansı Sonuç Bildirgesi Programı Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın katılımıyla gerçekleşti. Best Western Premier Otel’de düzenlenen programa Bakan Yılmaz'ın yanı sıra Vali İrfan Balkanlıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, AKP MKYK üyesi ve milletvekili Recep Uncuoğlu, Milletvekilleri Ayhan Sefer Üstün, Mustafa İsen, İl Milli Eğim Müdürü Pervin Töre, SESOB Başkanı Hasan Alişan, Sakarya Üniversitesi Rektörü Muzaffer Elmas, belediye başkanları ve davetliler katıldı.
KESİNTİSİZ EĞİTİM
Konferans sonuç bildirgesinin açıklandığı toplantının açılışında konuşan SESOB Başkanı Hasan Alişan yaptı. 5+3 kesintisiz eğitimle başlayan ve 4+4+4 sistemiyle devam sürecin çıraklık müessesesine zarar verdiğini belirten Başkan Alişan, programın Ahilik Kültür Haftası etkinliklerine bilinçli olarak denk getirildiğini belirterek “Çıraklarımızın sosyal hayatın içerisinde olması için çalışmalar yaptık. Çıraklık tercihinin ceza olarak görülmemesi için algının değişmesine yönelik adımlar attık. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığımızın da katkılarını bekliyoruz” dedi.
YILMAZ’A TEŞEKKÜR ETTİ
SESOB Başkanı Hasan Alişan, “2016 yılında uygulanmaya başlanan, çıraklık eğitim merkezlerinin mesleki eğitim sistemine dahil edilmesi bizleri umutlandırdı. Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz’ın döneminde atılan adımların, yeni uygulamaların çıraklık sistemine katkı vereceğine inancımız tam” dedi.. SESOB’un eğitim alanında yaptığı çalışmalar hakkında kısa bilgiler veren Başkan Alişan “3 yılda 10 bin 266 esnaf ve sanatkara eğitim verdik. 5 yıldır 14 ilde mesleki yeterlilik eğitimi verip belgelendiriyoruz” dedi.
BİZ EĞİTİM VERELİM
SESOB Başkanı Hasan Alişan meslek odası olarak ülkede birçok ilki gerçekleştirdiklerini anlatarak, “Çıraklık eğitimi vermeye talibiz. SESOB bu konuda da elini taşın altına koyacaktır” dedi. Çıkan kanunların, yönergelerin yayınlandığı tarihten itibaren ibaresi nedeniyle geçmişte ustalık belgesi alanların yeni düzenlemelerden yararlanamadığını belirten Alişan, “Geçmişte ustalık belgesi almış esnaf-sanatkarımız ek ders alarak lise mezunu sayılsın istiyoruz. Kalfaların, çırakların sigortaları emekliliklerine sayılsın istiyoruz. Bakanımın mesleki eğitimde çığır açan uygulamalarına bunları da eklemesini beklemekteyiz” dedi
ŞEHRE HAYIRLI OLSUN
Alişan’ın ardından Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr Ece Kuzusu Kanaslan sonuç bildirgesini açıkladı. Törende konuşan Vali Balkanlıoğlu, “Esnafımız kendi çocuğunu çırak alamıyorsa, algının değişmesi lazım. Çıraklık ceza değil gelecek olarak değerlendirilmeli” dedi.
ORTAK AKILLA ÇÖZÜLMELİ
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Çıraklık Arama Konferansının ortak akılla sorunun tespiti ve çözüm yollarını ortaya koyması açısından çok önemli olduğunu aktardı. Sektör temsilcilerine çağrıda bulunan Bakan Yılmaz, çırakların yeni düzenlemeyle mesleki eğitim sistemine dahil edildiğini belirterek, “Çıraklarımıza işçi gibi değil öğrenci gibi davranacağız. Onlar ailelerinin bize emanetleri. Emaneti korumak sektör temsilcilerinin görevidir” dedi. Çırakların öğrenci statüsü kazandığını aktaran Bakan Yılmaz, ulaşımda ve diğer etkinliklerde çırakların öğrencilere tanınan haklardan yararlanacağını söyledi. Bakan Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’na dönerek, “Çıraklara indirimli seyahat kartı vermiyorsanız, vermelisiniz” dedi.
KAĞIT ÜSTÜNDE KALMADI
İşverenlere bakanlık olarak büyük destek verdiklerini ifade eden Bakan Yılmaz, "Öğrencilerimize staj ve beceri eğitimi için kapılarını açan işletmelerimize devlet desteği veriyoruz. Beceri eğitimi ve staj yapmakta hükümlü olan işletmelerimizin ödediği asgari ücretin en az yüzde 30'na tekabül eden 380 liranın 2 bölü 3'ü olan 253 lirayı devlet katkısı olarak işverene ödüyoruz. Böylece daha fazla işletmenin daha fazla öğrenciye beceri ve staj eğitimi vermesini sağlıyoruz. Uygulamayı başlattığımız Şubat ayından itibaren iş verenlere verdiğimiz destek 239.4 milyon TL. Bu kağıt üstünde kalmadı uygulandı” dedi.
ZORUNLU EĞİTİMDE ARTIŞ
Çıraklık Eğitiminin, zorunlu eğitime dahil edilmesiyle talep artışı yaşandığını aktaran Bakan Yılmaz “Geçen yıla oranla yüzde 50’lilik bir artış oldu çıraklık tercihinde. Bu sayı yeterli değil elbette. Yeni düzenleme, çıraklık arama toplantıları gibi toplantılar mesleki eğitime olan ilgiyi de aktaracaktır. Ekonominin sanayinin istediği ara elemanı yakalamak için mesleki eğitimde ki hedefimiz yüzde 60’lara ulaşmaktır. Tematik okullarla, yeni düzenlemelerle ustanın bilgisini çırağına sağlıklı aktaracağı yapıya doğru gidiyoruz. Milli Eğitim’de yapılan sistem değişiklikleri insanı daha iyi eğitmek için yapılıyor” dedi

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER