BARAJ İSYANI!

İstanbul’a içme suyu kaynağı olsun diye Kaynarca ve Kandıra’da 13 köyü su altında baraj inşa edilmesi planlanıyor. Baraja köylüler ve çevreciler büyük tepki gösteriyor

BARAJ İSYANI!

ARAZİLER ELLERİNDEN ALINACAK
Kaynarca ve Kandıra’da 13 köyü sular altında bırakacak Yırtmaçdere barajıyla ilgili bugün Kaynarca’da iki ÇED toplantısı gerçekleştirilecek. Barajdan etkilenecek köylüler iki ÇED toplantısını yaptırmamak için harekete geçti. Köylüler saat 10.00’da Kaymaz Köyü’nde, saat 13.00’de Kaynarca Belediyesi’nde gerçekleştirilecek ÇED toplantılarını engellemeyi planlıyor. Köylüler baraj için verimli tarım arazilerinin ellerinden alınacağını iddia ediyorlar.
ÇEVRECİLER ACARLAR İÇİN TEDİRGİN
Yırtmaçdere Barajı ve daha önce ÇED raporları hazırlanan Kemerdere Barajı Acarlar Longozunu besleyen Yırtmaçdere ve Kemerdere’nin üzerinde kurulacak. Dünyanın sayılı su basar ormanlarından biri olan Acarlar Longozu’nun en büyük özelliği 4 mevsim bol su alması. Barajla gelen su kesildiğinde Acarlar Longozu tümüyle kuruyacak. Türkiye’nin en önemli doğal zenginliklerinden biri olan longozun iki baraja feda edilmesi çevrecilerin tepkisini topluyor.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER