"Barış Pınarı Bölgeye Huzur Ve Güven Getirecek"

Kocaali’de okul ziyaretlerinde bulunan Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen, TSK'nin Barış Pınarı Harekatı için konuştu

"Barış Pınarı Bölgeye Huzur Ve Güven Getirecek"

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Yönetim Kurulu üyeleri haftalık ilçe ziyaretleri kapsamında Kocaali’de okul ziyaretlerinde bulunarak eğitim çalışanları ile bir araya geldiler. 
Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı ve Memur-Sen İl temsilcisi Murat Mengen; Bir eğitim sendikası olarak, amaçlarının, üyelerinin, eğitim çalışanlarının mali, özlük ve sosyal haklarını korumak, geliştirmek; sorunlarına çözüm bulunmasını sağlamak, eğitimin daha nitelikli hâle gelmesi için ter akıtmak, vesayetin izlerinden tamamen arındırılmasını temin etmek, eğitim çalışanlarının işinin başına daha huzurlu bir şekilde gidebilmelerini sağlamak olduğunu belirterek, “Bu anlamda sorumluluğumuzu bihakkın yerine getirmeye çalışan bir teşkilatız. Sorunları çözmek için çaba harcıyor, iyi bir eğitim için akıl teri döküyoruz. İyi ve başarılı insan yetiştirme konusunda elimizi taşın altına koyuyor, ‘Bir Bilenle Bilge Nesil’ projesi, okuma yarışmalarıyla geleceğimizin teminat gençlerimizi adanmış öğretmenler eşliğinde kitapla buluşturuyoruz” şeklinde konuştu.
Mengen; Eğitim çalışanlarına yönelik şiddet olaylarına karşı caydırıcılık sağlamak üzere; eğitim ve öğretim hizmeti sunumu esnasında veya verilen eğitim ve öğretim hizmetinden kaynaklanan nedenlerle eğitim çalışanlarına karşı cebir, şiddet veya tehdit kullanan kişilere yönelik hapis cezası verilmesi, eğitim kurumlarında görev yapan personele karşı görevleri sırasında veya görevleri dolayısıyla işlenen kasten yaralama suçunun tutuklama nedeni varsayılan suçlardan sayılması, eğitim ve öğretim hizmetinin sunumu sırasında veya bu görevlerden dolayı eğitim kurumlarında çalışan personele karşı işlenen suçlar sebebiyle ceza hukuku kapsamında yürütülmekte olan işlemler ve davalarda personelin talebi üzerine Bakanlıkça hukuki yardım yapılması noktasında düzenleme gerçekleştirilmesi konusunda girişimlerde bulunulmalı ya da bu konular Öğretmenlik Meslek Kanunu kapsamında düzenleme konusu edilmelidir dedi.
Sözleşmeli öğretmenlik konusuna değinen Mengen; üç hizmet yılını tamamlayanlara, aile bütünlüğüne bağlı yer değişikliği hakkının kadrolu öğretmenlerle aynı esaslar dâhilinde tanınması için ilgili yönetmelikte değişiklik yapılmalıdır diye vurguladı.
Mengen; "Eğitim kurumlarına müdür başyardımcılığı görevlendirmesi yeniden yapılmalı ya da Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik’in 6. maddesinde öngörülen müdür başyardımcılığı normu, bu maddede sayılan eğitim kurumlarına münhasır ilave müdür yardımcılığı normuna dönüştürülmelidir" dedi.

BARIŞ PINARI
Gündeme ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Mengen, millet olarak zor bir dönemden geçtiklerini ifade ederek, “Stresli bir süreç ve kararlı bir şekilde mücadele veren devletimizin yanındayız. Millet ve devlet olarak, ülkemize gelen mültecilerin yaşayabileceği bir güven ortamı ve güven koridoru oluşturmaya çalışıyoruz. Yanı başımızda İsrail’in güvenliği için dünya ateşe veriliyor. Türkiye haklıdır. Çünkü uluslararası hukuktan gelen hakkını kullanmaktadır. Barış Pınarı Harekâtı’nın bölgeye huzur ve güven getireceğine inanıyoruz” diye konuştu.
 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER