Baro Başkanı Burak'tan "çoklu baro" tepkisi!

Sakarya Barosu Başkanı Abdurrahim Burak, geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurul’unda oy çokluğuyla kabul edilen çoklu baroyla ilgili, “Çoklu baro bir çözüm değildir, hiç kimseye fayda getirecek bir düzenleme değildir. Yargının düzenini bozacaktır” dedi. 

Baro Başkanı Burak'tan "çoklu baro" tepkisi!

sakaryayenihaber.com -

AKP ve MHP'li vekiller tarafından hazırlanan ve 80 baronun karşı çıktığı, "Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurul’unda oy çokluğuyla kabul edildi. Sakarya Barosu Başkanı Abdurrahim Burak, kabul edilen çoklu baronun yasalandıktan sonraki süreci, Ekim ayında yapılması planlanan baro başkanlığı seçimi ve Avukatların temel sorunları, konularını gazetemizde değerlendirdi. 

“AVUKATLARIN BİRÇOK SORUNU VAR”

Çoklu Baro sürecinin, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Ankara Barosu’nun açıklamalarıyla başladığını hatırlatan Başkan Burak, “Bir tepkiyle yasal düzenleme yapılması çok doğru değil. Meseleleri doğru dürüst avukatlık yasası yapılmalıdır. Avukatların birçok sorunu var ama sorunlarından biri çoklu baro değildir hatta böyle bir sorunu yoktur, böyle bir sorunumuz olsa, 80 baronun tümü de ‘Biz çoklu baroya karşıyız’ demezdi. 80 baro diyor ki, ‘bu baroyu bize yapıyorsunuz fakat biz bunu istemiyoruz, bunu kime yapıyorsunuz’. Sakarya barosuna kayıtlı yaklaşık 850 avukat var, şu anda burada ikinci bir baro kurma ihtimali yok fakat yapılan iş yanlış. Bizi ilgilendirmiyor diye yanlışlığa ses çıkarmayacak kadar aciz bir baro değiliz” dedi. 

“ÇOKLU BARO FAYDA GETİRMEYECEK”

Çoklu baronun bir çözüm ve hiç kimseye fayda getirecek bir düzenleme olmadığını vurgulayan Burak, “Çoklu baro yargının düzenini bozacaktır. Ülkemiz yargı endeksinde zaten çok iyi derecede değil. Adalet topyekûn birdir. Yasa, Anayasa Mahkemesi’ne muhakkak gidecek. TBMM’den Milletvekilleri, bu yasayı Anayasa Mahkemesi’ne muhtemeldir ki götürecek. Eğer götürmezlerse barolar bu noktada, Anayasa Mahkemesi sürecini takip edecektir. Bu yasa şu an bile, CMK’nın, Adli Yardımın ve baroya ilişkin diğer disiplin denetleme vesaire birçok problemi beraberinde getirecek. Çünkü altyapısı hazır bir düzenleme değil, işin mutfağında biz yoktuk. Hangi baro, adli yardımı ne kadar ve ne ölçüde verecek? Çoklu Baroyla birlikte Avukatlar, A barosundan ayrılıp B barosuna geçebilir. Böylelikle disiplinin olması söz konusu değil. Hatta daha da kötüsü her siyasi görüşün kendisine ait bir barosu olur ve biz tek ses olamayız” diye konuştu. 

“BAŞKANLIĞA TEKRARDAN ADAY OLACAĞIM”

Ekim ayında gerçekleşmesi planlanan baro başkanlığı seçiminde aday olacağını söyleyen Başkan Burak, “Alınacak çok yolumuz var. Benim hedefim çoklu barolar olmasaydı çok farklıydı. O kadar çok mesleki sorunlarımız var ki bunları tek tek ele almamız gerekiyor. Patron avukat-işçi avukat sorunu var ve bu baroların en büyük sorunudur. Bir avukat diğer avukatın bağımsızlığını yok ediyor. Avukat bağımsızdır. Arabuluculuk çok ciddi bir problem. Arabuluculuk; yargılamayı taşerona emanet eden bir sistemdir. Hâkim-Savcı-avukat arasındaki teminatlarda eşitlik yok bu da bir sorundur. Yargının 3 kurucu unsuru diyoruz ama bir ayağını kamu gücünden ve kamu teminatlarından mahrum bırakıyorsunuz. Asıl gündemimiz budur” ifadelerini kullandı. 

“HUKUK FAKÜLTESİNDEKİ EĞİTİM TARTIŞILMIYOR”

Günümüzde içerisinde hukuk profesörü olmayan hukuk fakültelerinin olduğuna dikkat çeken Burak, “Bunlar bizim sorunumuz. Her gün yeni bir hukuk fakültesi açılıyor ancak verilen eğitim kalitesi hiç tartışılmıyor, çok ciddi bir sorun. Şu anda ülkenin daha fazla hukukçuya ihtiyacı yok. Bugün, bütün hukuk fakültelerini kapatsanız, 10 yıl daha hukukçu mezun olmasa bile mevcut Avukatlar yeter. Mesleğe ait birçok ciddi sorunlarımız var. Bu sorunlar çözüm beklerken, aslında önümüze hiç sorun olmayan bir şeyin çözüm olarak sunulması bizim için yeni bir sorun doğurdu. Bununla mücadele etmek durumunda kaldık” dedi. Serkan OK
 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE