'BAROLAR SİYASETTEN UZAKLAŞMALI'

Konya’da düzenlenen toplantıda konuşan Baro Başkanı Burak, “Barolar derhal siyasetten uzaklaşmalıdır. Siyaset yapan baroların karşısında bir tepki koyacağımı net bir şekilde ifade etmek istiyorum” dedi

'BAROLAR SİYASETTEN UZAKLAŞMALI'

Sakarya Barosu Başkanı Abdurrahim Burak, Konya Barosu tarafından düzenlenen Genişletilmiş İç Anadolu Bölge Barosu Başkanları toplantısına katıldı. Konya’da bir otelde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Başkan Burak, “Arabuluculuk; adaleti ortadan kaldıran, sadece sermayenin istediği ve işine gelen bir model içeren bir alternatif çözüm modelidir ve her geçen gün alanını genişletmesi kaygı vericidir. Arabuluculuk yargının dışına kaçma planıdır. Başka bir şey değildir. Yargılamanın uzun sürmesi, hâkim ve savcı sayısının yetersizliği, dosya sayısının fazlalığı gibi gerekçelerle bu sistemin öne sürülmesi, güçsüz, kırılgan işçinin haklarından feragat edip yüzde 50’sine anlaşmaya razı olmasına çaba sarf etmek adalet değildir” diye konuştu.
GÖRMEMEZLİKTEN GELEMEYİZ
İşçi avukat, avukatlar arasındaki bağımsızlığı yok ettiğini belirten Başkan Burak, “Kendi içimizde yapılan hatalar ve hak gaspını görmemezlikten gelemeyiz. Bir avukat diğer avukatın bağımsızlığını yok ediyor. İşçi avukat, girdiği dosyanın ne dilekçesini biliyor ne öncesini ne de sonrasını biliyor. Öylesine duruşmaya giriyor, sırf o duruşmaya girmesi gerektiği için giriyor. Gerçekten çok bağımsızız, çok özgürüz. Hiç de öyle değiliz. Bu meseleler yıllardır var ve bir avukat diğer avukatın iş hacmini yok etmektedir” dedi.



ARTIK TEPKİ KOYACAĞIM
Son olarak Baro Başkanı Burak, “Barolar derhal siyasetten uzaklaşmalıdır. Siyaset yapan baroların karşısında bir tepki koyacağımı net bir şekilde ifade etmek istiyorum. Barolar sadece hukukun, avukatların sözcüsüdür. Başka hiç kimsenin, hiçbir partinin; arkası, bahçesi ve sözcüsü değildir. Onların kaygılarını da güdemez. Bir siyasetimiz var ise o da baro siyasetidir” diye ekledi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER