'BAROLAR SİYASİ MEKANİZMA DEĞİLDİR'

SAÜ’deki sempozyumda konuşan Başkan Burak, baroların siyasi bir mekanizma olmadığını belirterek, “Biz hukukçu uzman görüşüyle olayı tahlil, analiz eder ve hukuka uygun mu aykırı mı bunun tespitlerini yaparız” dedi

'BAROLAR SİYASİ MEKANİZMA DEĞİLDİR'

Sakarya Barosu Başkanı Abdurrahim Burak, 1. Ulusal Sakarya Mezunlar Grubu Fen ve Sosyal Bilimler; Hukukta ve Ekonomide Gelecek konulu sempozyuma katıldı. Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen sempozyumda konuşan Burak, toplumda hukuka aykırılıkların baş göstermeye başlaması halinde baroların devreye gireceğini söyledi. Burak, “Burada kastettiğim şey şu değildir: Belli bir siyasi görüşe yakınlık göstermek anlamında değil. Biz hukukçu uzman görüşüyle olayı tahlil, analiz eder ve hukuka uygun mu aykırı mı bunun tespitlerini yaparız. Yani barolar siyasi bir mekanizma değildir” dedi.
İNSAN HAKKI İHLALLERİ
Başkan Burak, “Eğer bir insan hakları ihlali varsa, işte bu baroların üstünde durması gereken önemli bir meseledir. Bu hem yurt içinde hem yurt dışında geçerlidir. Güç öyle bir şeydir ki sizde toplanmaya başlarsa diğerinin hukukunu unutursunuz. Güç aslında tehlikelidir. Gücü elinde tutan kişi açısından da tehlikelidir. Güç eğer siyasi iktidarlarda veya bürokrasi de sorgulanmaz, denetlenmez ve yapılan hukuksuzluklara ses çıkarılmazsa o artık alışkanlık haline gelir. O yüzden bu durumlarda baroların varlığı çok ciddi bir önem arz eder. Nerede bir insan hakkı ihlali varsa, barolar orada en güçlü ses olur. Ülke içinde veya dışında fark etmez” ifadelerini kullandı. Sempozyumun sonunda Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Topal, Başkan Burak’a teşekkür plaketi verdi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER