BAŞKAN TOÇOĞLU: SAĞLAM ALTYAPI SAĞLAM SAKARYA

Başkan Toçoğlu, 8 yılda 1 milyar liralık altyapı yatırım yaptıklarını belirterek, “Şuanda devam eden yatırımlarımızın tutarı ise 420 milyon lira. 2023 yılına kadar 1,8 Milyar TL’lik yatırım hayata geçirilmiş olacak. Sağlam altyapı, sağlam Sakarya” dedi.

BAŞKAN TOÇOĞLU: SAĞLAM ALTYAPI SAĞLAM SAKARYA

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, 8 yılda Sakarya için 1 milyar lira değerinde altyapı yatırımı yaptıklarını açıkladı. Başkan Toçoğlu, “Şehrimizin 16 ilçesinde dev yatırımlar ile Sakarya’nın altyapı geleceğini inşa ediyoruz. Şehrimizin güneyinden kuzeyine doğusundan batısına hizmet ulaştırıyoruz. Yeni içmesuyu hatları, kanalizasyon ve yağmursuyu ağları, yüksek teknoloji arıtma tesisleri, dev barajlar ve elektrik santralleri ile Sakarya’yı daha da yaşanılabilir bir şehir haline getirebilmek adına çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
2023 YILI HEDEFİ
Başkan Zeki Toçoğlu, “Şuanda devam eden altyapı yatırımlarımızın tutarı 420 milyon lira. Planladığımız yatırımların toplam maliyeti ise 517 milyon. İlçelerimizde kurduğumuz akıllı şebeke sistemleri ve yüksek teknoloji arıtma tesisleri ile Sakaryalıların musluklarına dünyanın en kaliteli sularından birini ulaştırıyoruz. Entegre atıksu sistemleri ile şehrimizin atıksularını dünya standartlarında arıtıyoruz. Sakarya’da ilk sayılabilecek yağmursuyu çalışmaları ile şehrimizin yağmursuyu ağını güçlendiriyoruz. Yeni yatırımlar ile 2023 yılına kadar 1,8 milyarlık altyapı yapmış olacağız” ifadelerini kullandı.
ENERJİ ÜRETİMİ
Konuşmasının devamında Başkan Toçoğlu, “Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek ADASU HES’i inşa ettik. Tesis ile devreye alındığı 2013 yılından bu yana yaklaşık 28 milyon lira değerinde elektrik ürettik. Bir ilki daha gerçekleştirdik ve 100 milyon lira yatırım yaparak şehrimizin güneyinde Akçay Baraj Projesi’ni hayata geçirdik. 40 milyon metreküplük içmesuyu potansiyeli ve 12 megavat kurulu gücü ile içmesuyu anlamında Sapanca Gölü’ne alternatif oluştururken aynı zamanda şehrimizin enerji üretim kapasitesini en az 2 katına çıkaracak. Yeni bir proje ile de şehrimizin kuzeyinde Çamdağı Barajı’nı inşa edeceğiz. Şehrimiz için hayata geçirdiğimiz ilklerle Sakarya’yı içmesuyu kaynakları ile çevreliyoruz” ifadelerine yer verdi.
GÜVENLİ SU
“SASKİ tarafından 17 milyonluk yatırımla Serdivan Hızırilyas Tepesi’nde inşa edilen Türkiye’nin en modern arıtma tesislerinden biri olan Hızırilyas İçmesuyu Arıtma Tesisi ile Sakarya’yı çeşmelerinden güvenle su içilebilen nadir şehirlerden biri haline getirdik. Şehrimizin birçok noktasından inşa ettiğimiz yeni arıtma tesisleri ile vatandaşlarımıza ulaştırdığımız suyun kalitesini üst noktalara çıkardık.. Bölgenin içmesuyu geleceğini garanti altına alıyoruz. Toplamda 60 milyonluk yatırımla Serdivan ve Erenler ilçelerimizin tüm içmesuyu altyapısını yenileyerek, kayıp kaçak oranını dünya standartlarına indiriyoruz” dedi.
Başkan Zeki Toçoğlu, “şehrin güneyi için de çok ciddi yatırımlar yaptıklarını ifade ederek
“Bölge için hayata geçirdiğimiz dev yatırımlar ile vatandaşlarımıza kaliteli içmesuyu ulaştırırken Sakarya Nehri’ne güneyden atıksu karışmasını önledik” dedi.
SU PROJELERİ
“Akyazı Kuzuluk Mahallemizde toplamda 20 milyon liralık yatırım yaparak hem içmesuyu hem kanalizasyon altyapısını sorunsuz hale getirdik. Akyazı Keremali İçmesuyu Projesi de bir ilk olma özelliği taşıyor. Akçay bölgesinden yeni bir isale hattı inşa ederek, Sapancalı hemşerilerimizin musluklarına Akçay’ın suyunu ulaştırdık. Bölgeye kazandıracağımız Memnuniye İçmesuyu Arıtma Tesisi ile de suyun kalitesini daha da yukarılara taşıyacağız. Sapanca ilçemizde ki kanalizasyon ağımızın da son etabını tamamlıyoruz. Yanık kanalizasyon hattımızı da devreye alarak ilçemizin atıksularını Karaman Atıksu Arıtma Tesisine ulaştıracağız.”  Sapanca Gölü’nden içmesuyunu yüksek teknoloji ile arıtarak Karadeniz kıyılarına, Kaynarca ilçemize ulaştırdıklarını belirten Toçoğlu, “Sakarya’nın 16 ilçesinde tüm mahallerimizde yaptığımız altyapı yatırımları ile şehrimizin bugünü ve yarınını inşa ediyoruz” ifadelerini kullandı

 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21

izmir escort