BAŞKANI ZEKİ TOÇOĞLU, AKOM'DA YAPTIĞI TOPLANTIDA BASIN MENSUPLARININ SORULARINI YANITLADI: GARI VERSİNLER FUAR ALANI YAPALIM

Ada Treni için TCDD’ye Mithatpaşa’ya yeni Gar binası yapmaları teklifinde bulunduklarını belirten Başkan Toçoğlu, “Gar binasını bize devretsinler. Tren yoluyla birlikte bir fuar alanı yapalım. Bölgede şehre nefes aldıracak proje de çıkar” dedi.

BAŞKANI ZEKİ TOÇOĞLU, AKOM'DA YAPTIĞI TOPLANTIDA BASIN MENSUPLARININ SORULARINI YANITLADI: GARI VERSİNLER FUAR ALANI YAPALIM

TEKLİFİ KABUL EDEMEYİZ
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, önceki akşam basın mensuplarıyla AKOM’da buluştu. Gündeme dair önemli açıklamalar yapan Başkan Toçoğlu, TCDD’nin kendilerine birinci geçidin oraya bir köprü yapma teklifinde bulunduğunu belirterek, “İkinci ve üçüncü geçidi de kapatacaklarını belirtiyorlar. Bizim bunu kabul etme şansımız yok. İki köprü yapmama rağmen şehirde belli saatlerde trafik kilitleniyor” dedi.
MALTEPE’YE GAR BİNASI
TCDD’ye, ‘Eğer yer altından gelmiyorsanız, Maltepe’nin altında gar binası yapın’ teklifi yaptıklarını ifade eden Başkan Toçoğlu, “Orayı merkez haline getirin ve Sakarya 6 geçitten kurtulsun. Tren gelecek diye Berlin Duvarı gibi şehri ikiye böldürmeyeceğiz. Bu konunun sürekli gündemde tutulmasını anlamıyorum. Ben şehrin trafiğini düşünmeliyim. Birinci, ikinci ve üçüncü geçidimiz de üst geçit yapmaya müsait değil” dedi.
ŞEHRE NEFES ALDIRIR
Büyükşehir olarak karayollarına bir teklif sunduklarına değinen Başkan Toçoğlu, “var. Gar binasını bize devretsinler. Biz yıkmayalım düzenleyelim. Bayağı uzun peronları da var. Oraları da ıslah edelim. Sakarya merkezde fuar alanı yok. Demokrasi Meydanı’nda çadırlarda fuar yaptırıyoruz. O tür amaçlar için kullanılabilir. Mithatpaşa Karakolu’nun oraya kadar şartlı alalım buraları. Şehre nefes aldıracak proje de çıkar” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, önceki akşam basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündemle ilgili değerlendirmede bulundu. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ayhan Kardan ve SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş’in de hazır bulunduğu toplantı AKOM binasında gerçekleştirildi. Basın mensuplarıyla bir araya gelerek Sakarya’yı konuşmak istediklerini belirten Başkan Toçoğlu, devam eden ve planlanan projelerle ilgili bilgi verdi.
RAYLİ SİSTEM GELECEK
Adapazarı Ekspresi’nin merkez Gar’a gelmesi ve hafif raylı sistemle ilgili görüşlerini de basın mensuplarıyla paylaşan Başkan Toçoğlu, “Sakarya’ya raylı sistem gelecek. Bakın yavaş yavaş potansiyel oluşmaya başladı. Bu işin kendine göre kriterleri var. Sakarya’da ulaşım lastik tekerleklilerle şimdilik hallediliyor. Büyüme devam ettiği sürece raylı konusunda çalışmalara geçilir. Burada karar vermek lazım. Nereden başlanacağına karar verilmeli. Her halde düşünülen en uygun yer Yenikent olacak ama bunların hepsinin çok iyi hesaplanması lazım. Şimdi siz Yenikent’e Sabahattin Zaim Bulvarı üzerinden de Korucuk’a kadar gittiniz. Kimi taşıyacaksınız? Karaman, Camili ve Korucuk’tan bir şekilde raylı sisteme getireceksiniz. Topografik yapı müsait değil. Maliyetli yatırımlar bunlar. Ben zamanı gelmesi taraftarıyım” dedi.


++++
‘TCDD’NİN TEKLİFİ KABUL EDİLEMEZ’

Ada Trenin şehir merkezine gelmesi ile ilgili değerlendirmede bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, TCDD’nin kendilerine yaptığı teklifin kabul edilemeyeceğini söyledi
Ada Treni’nin merkez gara gelmesiyle ilgili de bilgilendirme de bulunan Başkan Toçoğlu, “Bizim Mithatpaşa’dan itibaren 6 geçidimiz var. TCDD geçitlerde bariyer sistemini kabul etmiyor. Ya alt üst geçit yapacaklar veya tamamen kapatacaklar. Bize yaptıkları teklifte şu: Birinci geçide Atatürk Lisesi’nin oraya geçecek şekilde köprü öneriyorlar. Katlıpazar Yeri’nden gelen ve Milli Egemenlik’ten geçen yol var. Siz katlıdan geldiniz ve sağa dönüşünüz mümkün ama sola dönüşünüz olmayacak. Buradaki alanlar onu vermiyor. İkinci geçidi tamamen kapatacaklarını söylüyorlar. 3. Geçidi de kapatacaklarını söylüyorlar. 3. Geçit kapandığında Serdivan’dan gelen bütün trafik şehre yığılmış olacak. Biz onlara yer altından merkeze kadar gelmelerini teklif ettik. Teklifimize baştan sıcak baktılar ama 280 milyon civarında maliyeti gündeme getirdiler. Bize son tekliflerini sundular. Bizim bunu kabul etme şansımız yok. İki köprü yapmama rağmen şehirde belli saatlerde trafik kilitleniyor.
MALTEPE’YE GAR BİNASI
Onlara eğer yer altından gelmiyorsanız, Maltepe’nin altında gar binası yapın dedik. Orayı merkez haline getirin ve Sakarya 6 geçitten kurtulsun. Şu şartlarda merkeze gelme şansları yok. Tren gelecek diye Berlin Duvarı gibi şehri ikiye böldürmeyeceğiz. Öbür trafiği nasıl halledeceğiz. Dünyanın neresine bakarsanız trenler merkeze geliyor ama adamlar ya yer altından geliyorlar ya da yer üstünden yapıyorlar. Bu konunun sürekli gündemde tutulmasını anlamıyorum. Ben de bu şehrin trafiğini düşünmek zorundayım. Bizim birinci, ikinci ve üçüncü geçidimiz de üst geçit yapmaya müsait değil. Şehrin topografyasını bozmamak lazım.
KARAYOLLARINA TEKLİF
Bizim karayollarına bir teklifimiz de var. Gar binasını bize devretsinler. Biz yıkmayalım düzenleyelim. Bayağı uzun peronları da var. Oraları da ıslah edelim. Sakarya merkezde fuar alanı yok. Zaman zaman Demokrasi Meydanı’nda çadırlarda fuar yaptırıyoruz. O tür amaçlar için kullanılabilir. Mithatpaşa Karakolu’nun oraya kadar şartlı alalım buraları. Yürüyüş alanları da yapalım. Şehre nefes aldıracak proje de çıkar. TCDD’nin teklifiyle bu iş olmaz” dedi.+++++++++++++++++++++++++++
AKOM DEPREME DAYANIKLI
Toplantının düzenlendiği AKOM binasının depreme dayanıklı olarak inşa edildiğini dile getiren Başkan Toçoğlu, “İl Özel İdaresi’nden devredilen bu bina iletişim, enerji ve su konusunda kesintisiz olarak düzenlendi. Binada yatakhaneler, 10 bin kişiye yemek çıkarılabilecek mutfak ve helikopter pisti de yer alıyor. Ayrıca şehrin altyapısını toparladıkça buradan yönetme imkanına kavuşacağız” dedi.
KARASU PLAJINDA
MAVİ BAYRAK

2014’te tüm ilçelerin büyükşehre dahil olmasıyla ne gibi eksiklerinin olduğuyla ilgili çalışma yürüttüklerine dikkat çeken Başkan Toçoğlu, “2014’te Geyve, Alifuatpaşa, Taraklı ve Pamukova’da altyapı sorunu vardı. Karasu, Kocaali, Geyve, Alifuatpaşa ve Pamukova’nın atıkları hiç arıtılmadan Sakarya Nehri’ne ulaşıyordu. Geyve, Alifuatpaşa ve Pamukova’nın altyapısını kısa süre içerisinde hallettik. Kuzeyde de Karasu’nun altyapısını hallettik. İki yıldır Karasu Plajı’nda mavi bayrak dalgalanıyor” dedi.
BÜYÜK ÇEVRE PROJESİ
Sakarya’nın son yıllardaki en büyük çevre projesinin ihalesini yaptıklarını vurgulayan Başkan Toçoğlu, “Atıkların geri dönüşümünü sağlamış olacağız. 100 milyonluk yatırımla bunu da halletmiş olduk. Tesiste kimyasal atık ve tıbbi atık olmayacak. Sadece evsel atıklar değerlendirilecek” diye konuştu. Su ve asfalt çalışmasına önem verdiklerine dikkat çeken, yaşanan sıkıntılarının büyük kısmının kuzey bölgesinde olduğunu belirterek, “Maden Deresi’nin üzerine yapacağımız barajla bölgenin 100 yıllık su sorununu da çözmüş olacağız. Sapanca’dan Kaynarca’ya da su götürdük” dedi. Başkan Toçoğlu, yıl sonuna kadar 700 bin ton asfalt atılacağını da sözlerine ekledi.
CAMİLİ’YE İKİ MYO
Yenikent’te Ayçiçeği Vadisi Projesi konusuyla bilgi veren Başkan Toçoğlu, “O bizim açıkladığımız projemiz vardı. İki tane MYO için bina hazırladık ve 10.5 milyon masraf ettik. Bazen öncelikleriniz değişiyor. Ayçiçeği Vadisi çok para tutacak bir proje değil ama okullar araya girdi. Okullar o tarafa artı kazandıracak. Ayçiçeği gündemimizde ve değişiklik yok. Alışveriş Merkezi kamunun yapacağı bir şey değil. Projenin içerisinde öyle bir şey yok. Karaman, Camili ve Korucuk’a parklar yaptım. Orada iki MYO’ya ortak kafeterya yapmaya çalışıyoruz. O çok zor değil” diye konuştu.
YENİ BELEDİYE BİNASI
Bir basın mensubunun, “Yeni belediye binası yapmayı düşünüyor musunuz?” şeklindeki soruya Başkan Toçoğlu, “Kamuda bazı tasarruflara gidildi ama biz yapmak istersek yaparız.  Bizim yaptırmamız gereken binanın maliyeti 50 milyon TL. Yol ve su konusunda eksiğimiz varken olmaz. Şu elimizdeki işlerimizi bir bitirelim. Bu işleri bitirince belediye binasını da göreceğiz. Burası bir büyükşehir ve büyükşehre yakışır bir binanın yapılması lazım. Kaynakla ilgili bir durum. Yeri hazır. Eski itfaiyenin olduğu yere yapacağız” cevabını verdi.


EVRENKÖY VE DÖNÜŞÜM
Kentsel Dönüşümle ilgili planlama safhasında olduklarına dikkat çeken Başkan Toçoğlu, “Kentsel Dönüşümler genelde ilçe belediyeleri elleriyle yapılıyor. Sakarya’da bu konuda ciddi bir çalışma olmadı. Erenler’de ve Sapanca’da bir çalışma oldu. Ciddi bir çalışmaya ihtiyaç var. En zor işlerden biri Kentsel Dönüşüm. Adapazarı Belediyesi’nin Evrenköy’de bir çalışması var. Konsensüs sağlanırsa orada da bir dönüşüm sağlanacak” dedi.
Evrenköy’deki halkın tepkisiyle ilgili soruya Başkan Toçoğlu, “Evrenköy’de şu anda tüm yapılaşma sıkıntılı. Yer sahipleri farklı kesimler. Büyük yer sahipleri çok önemli fedakarlık yaptılar. Yüzde 55 terk yapıyorlar. Orada çok çeşitli yerleşim var. Kentsel Dönüşüm zor bir iş. Dörtyol’da başladık ama sonunda vazgeçmek zorunda kaldık. İnsanlar kendi mülklerinde tasarruf istemiyorsa çok zor oluyor. Evrenköy şimdi çözülmezse hiçbir zaman çözülmez. Süleyman Başkan adamlarla temas kurdu. Demokratik bir ülkede yaşıyoruz. Bizim orada herkesin hakkı yerine getiriliyor. Büroya gelen vatandaşlara da ne verileceği de söyleniyor. Adam mührü teslim etmemiş. Şimdi bile adam muhtar senediyle eski tarihi atabiliyor. İnşallah orada aklı selim hakim olur. Eğer kalırsa bir daha sorun çözülmez. Bir takım insanlar menfi propaganda yapılıyor” cevabını verdi.

 

++++++++++++
Sakarya’ya yeni giriş
Yeni stadyumun çevresinde yapılacak yol ve kavşak çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Başkan Toçoğlu, “Bizim o bölgemizde bir projemiz vardı. Yenicami Bulvarı’nın devamında Sakarya Nehri’nin üzerinde bir köprüyle Karapürçek Kavşağı’na bir bağlantı düşüncemizi açıklamıştık ancak Karayolları’nın bize bir teklifi oldu. Karayolları hem üçüncü köprüye gelen yola katkı sağlaması açısından hem de şehir içi trafiğe katkı için yeni bir teklif sundular.
ÇAPRAZ KÖPRÜ
Stadyumun Karasu tarafından 300 metre civarında bir yere yeni bir üstgeçitle, Sakarya Nehri üzerine çapraz bir köprü yaparak Karapürçek Kavşağı’na çıkmak istediler. Pekşenler Kavşağı’nın oraya da bir üst geçit yapacaklar. Bu bizim de doğrusu kabul edeceğimiz proje oldu. 10 milyonluk kamulaştırma yapmıştık, şimdi 15 milyonluk yeni kamulaştırma yapacağız. Acele kamulaştırma kararını çıkartarak imalatına geçmeyi düşünüyoruz.  Burası Sakarya’nın giriş kapısı olacak ve trafiğine ciddi katkı sağlayacak” şeklinde konuştu.
++++++
Meydana açık
hava müzesi

Demokrasi Meydanı’nda yapılacak yeni düzenlemeyle ilgili de bilgi veren Başkan Toçoğlu, “Demokrasi Meydanı’nda katlıpazar yeri ile meydanın arasındaki yüksekliği ortadan kaldırarak meydana işlevlerlik kazandırmayı amaçlıyoruz. Atatürk Heykeli’ni de Ziraat Bankası’nın olduğu tarafa yaslamayı planlıyoruz. Bulvar ile meydan arasında ahşap bir yapı oluşturmayı hedefliyoruz. 4 metre yüksekliğinde bir sinema perdesi de düşünüyoruz. Ahşap yapının birinci katında Sakarya’yı hatırlatan açık hava müzesi şeklinde düşünüyoruz. Belki orada kitap okuma bölümü oluşturabiliriz. Son bir toplantı yaparak imalata başlamayı planlıyoruz. Banklar seyyar olacak. Mitingler yapıldığında onlarda kaldırılmış olacak” dedi.
++++++++++++
Yeni AFA için
finans aranıyor

AFA’nın yerine yapılacak kültür merkeziyle ilgili projelerinin hazır olduğuna vurgu yapan Başkan Zeki Toçoğlu, “Tabi maliyetli bir proje. Finans konusunda son günlerde arayış içindeyiz. Finans temin eder etmez o kültür merkezinin de ihalesine çıkmayı planlıyoruz” dedi.
+++++
Otoparka karşılık iki yeni okul

Atatürk İlkokulu’nun yerine yapılacak katlı otopark ile ilgili de bilgi veren Başkan Toçoğlu, “Valilikle protokol imzaladık, protokol şu anda bakanlıkta. İki tane 24 derslikli okul yapacağız. Onun karşılığında otopark yapmak şartıyla okulun yerini devredecekler. Oraya 600 araçlık bir otopark yaparsak, şehir merkezinde otopark sorunu halletmiş olur. Otopark kullanmayı da alışkanlık haline getirmemiz lazım. Biz önce okulları yapacağız ve teslim edeceğiz. Okulların belki birisi Çark Caddesi’ndeki İmam Hatip Okulu olacak” dedi.
++++++++
‘Kendini yeniliyor’
Bir gazetecinin, “Depremle ilgili bir projeniz var mı? Toplanma alanlarının ve çadır kentler nereye kurulacak?” sorusuna Başkan Toçoğlu, “Biz de Demokrasi Meydanı’na ve Kentpark’a koşacağız. Depremle ilgili yaptıklarımızın üzerinde durmamız lazım. Depremden ders almış belediye olarak, hazırladığımız düzenlemelere sadık kalarak gelişiyoruz. Şehrin bir bölümü sağlam yerlere taşınmış. Bu şehirde kat sınırlaması da var. Ben bu kat sınırlamasına dayanıyorum. Kendi tarzında bir şehir oluştu. Yeni binalar yeni yönetmeliğine göre yapılıyor. Şehir de kendini yeniliyor. Deprem görmüş ama sağlam raporu verilmiş binalar bizim sıkıntımız. 470 daire yaptırdım ama 8 kişi müracaat etmedi ve TOKİ binaları iki ay içinde sattı. Belli bir bölgede olsa dönüşüm yaparsanız. Ama bunlar şehrin içinde olduğu için bir şey yapamıyorsunuz. Bunları çağırıp görüştük. Oturanlar ilgili endişe taşımıyorlar. Deprem olduğunda insanlar belli noktalarda toplanır. Sadece belediyelerin sorumluluğu yok” cevabını verdi.
++++++++
‘Uyum içerisinde çalışıyoruz’
Bir basın mensubunun, “Şehrin bürokrat ve siyasilerinin yanı sıra üniversite ve SATSO gibi sivil toplum örgütleriyle uyum içerisinde çalışabiliyor musunuz?” sorusuna Başkan Toçoğlu, ”Bütün kesimlerle bu şehirdeki kadar uyumlu bir bölge yok. Hem STK’lar, hem üniversite ve son dönemlerde Valilikle ciddi bir işbirliğimiz var. Biz bu şehrin sahibi değiliz. Hangi kurumla işbirliği yapacaksak ben onunla işbirliği yapıyoruz. Şehrin dinamikleriyle ciddi uyum içindeyiz. Bu şehirde bütün konuları oturup tartışmayacağımız bir sivil toplum kuruluşu yok. Gayet uyumlu çalışıyoruz. Yerel basınla da iyi olduğumu düşünüyorum” cevabını verdi.++++++

‘Uzunçarşı’ya
kimse el atamadı’

Uzunçarşı’nın yenilenmesiyle ilgili soruya Başkan Toçoğlu, “Uzunçarşı’ya biz gelene kadar kimse cesaret edip el atamadı. Siz sadece Uzunçarşı’nın şimdiki görüntüsüne bakıyorsunuz. Uzunçarşı’nın oradaki kaçak binaları traşladım. Orhancami tarafından bakın, eskiden nasıl görüntü vardı şimdi nasıl görüntü var. Biz insanların cebinden beş kuruş almadan iyileştirme yaptık. Bir çok bina çürük çıktı. İşlerimiz iyi gidiyor.

İlk etaptaki müteahhitle sıkıntımız var. İhale yapıyorsunuz. En düşük verene vermek zorundasınız. Veriyorsunuz bazen müteahhitler iyi çıkıyor. İkinci etabı verdiğimiz adamdan çok memnunuz ama birinci etabı verdiğimiz adamdan memnun değiliz. Yavaşta gitse ortaya güzel bir eser çıkıyor. Maliyetli projeler bunlar. Bize kalsa biz ne yapacağımızı biliyoruz. Taşı bile Anıtlar Kurulu belirliyor. Orada çalışmalar var” şeklinde konuştu.
+++++++
Altyapıya yatırım 
Şehrin altyapısına yatırım yaptıklarını vurgulayan Başkan Toçoğlu, “Serdivan ve Erenler’de su çalışması yapıyoruz. Altyapı görünmüyor ama yüzde 73 su kaybı var. Çeşmeyi açıyorsunuz su akıyor. İnsanın vicdanı rahatsız oluyor. 100 litre sudan 73 litresi toprağa geliyor. 27 milyon Erenler ve 27 milyon Serdivan’da altyapı çalışması var. Bir karar vereceksiniz. İsterseniz sular akıyor diye gidip yatabilirsiniz. Biz depremde de yenilenememişiz. Yağmur suyu çalışması yok bu şehirde. Belli bir noktaya geldik. İstanbul’a 38 kg yağış düştü otobüsler yüzmeye başladı. Biz 80 kg’ları telafi edebiliyoruz. Altyapı konusunda vicdanen rahatım ve iyi ki yapmışım diyorum. Biz çeşmelerden su içiyoruz arkadaşlar. Türkiye’nin bir çok şehrinde böyle bir imkan yok. Son 3 yıldır ciddi bir kesinti yok. Ben geldiğimde 3. İsale Hattı yapılmıştı. SUBOR’un imalat ettiği arızayı tamir etmek 15 günü buluyor. Çelik İsale Hattı yaptık ve tüneller yaptık. Şehirde genel kesintiyle karışmıyoruz” dedi.+++++++
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21

izmir escort