Bayraktar: Kadın çiftçilerimizin SGK primlerinin yüzde 60'ı devlet tarafından karşılanmalı'

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Yönetim Kurulu Üyesi Şemsi Bayraktar, en büyük kayıt dışılık oranının tarımda olduğuna dikkat çekerek, “2 milyon çiftçimizi kayıt altına almamız gerekiyor.

Bayraktar: Kadın çiftçilerimizin SGK primlerinin yüzde 60'ı devlet tarafından karşılanmalı'

Tarımda çalışan çiftçinin sigortalı olması için SGK priminin bir kısmının devlet tarafından ödenmesi zorunluluğu var. Kadın çiftçilerimize pozitif ayrımcılık yapılarak SGK primlerinin yüzde 60’ının devlet tarafından karşılanması gerekiyor” dedi.
Şemsi Bayraktar, SGK Sakarya İl Müdürlüğü tarafından Adapazarı Ticaret Borsası’nda düzenlenen SGK Bilgilendirme Toplantısı’na katıldı.
Adapazarı Ticaret Borsası Başkanı Cevdet Mete’nin selamlama konuşmasının ardından SGK Sakarya İl Müdürü Nurten Canbasoğlu bir açılış konuşması yaptı. Canbasoğlu, konuşmasında son bir aydır dünyanın her yerinde kan akarken geceleri uyuyamadığını ve ülkesi için neler yapabileceğini düşündüğünü anlatarak, sosyal güvenlik açıklarının kapanması halinde hiçbir kuvvetin Türkiye’nin önünde duramayacağını ve kayıt dışının en fazla olduğu alanın tarım sektörü olduğunu söyledi.
TZOB Genel Başkanı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Yönetim Kurulu Üyesi Şemsi Bayraktar ise yaptığı konuşmada, 31 Mayıs 2006 tarihinde TBMM’de kabul edilen, 16 Haziran 2006 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun, sosyal güvenlik sisteminde bir reform olduğunu ve önemli gelişmeler sağladığını ama kanunun sosyal tarafların tüm sorunlarını çözdüğünü söylemenin yanlış olacağını bildirdi.
Halen bazı kanun, yönetmelik ve tebliğlerle aksayan yönlerin düzeltilmeye çalışıldığını belirten Bayraktar, şunları söyledi:
“Tarım sektörünün de bazı sorunları var. Bu sorunların bir kısmını kanun ve yönetmeliklerle çözmeye çalıştık ancak en büyük kayıt dışılığın tarım sektöründe olduğunu gördük. En büyük kayıt dışılık tarımda. 2 milyon çiftçimizi kayıt altına almamız gerekiyor. Tarımda çalışan çiftçinin sigortalı olması için SGK priminin bir kısmının devlet tarafından ödenmesi zorunluluğu var. Kadın çiftçilerimize pozitif ayrımcılık yapılarak SGK primlerinin yüzde 60’ının devlet tarafından karşılanması gerekiyor.”
Kadın çiftçilerin de diğer sigortalı kadınlarda olduğu gibi doğum borçlanmasından yararlanabilmesi ve hamilelikte çalışamadığı süreler için borçlanabilmesi gerektiğini vurgulayan Bayraktar, “Çiftçilerin malulen emekli olabilmeleri için istenen prim gün sayısı, diğer sigortalılarla eşit almalı. Tarımsal işletmelerde çalışan işçilerde, işveren priminin yüzde 50’sinin devlet tarafından karşılanması gerekir. Bunları yaparsak tarım sektörünün kayıt dışılığını azaltmış oluruz” dedi.
Bayraktar, tarımda üreticilerin sattıkları ürün bedellerinden yüzde 1 ile yüzde 5 arasında değişen oranda sigorta prim kesintisi yapıldığını, SGK’nın 1 Ekim 2013 tarihinden itibaren e-kesinti adı verilen bilgisayar programıyla bu işlemi kağıt ortamından elektronik ortama taşıyacağı ve bu şekilde sistemi yürüteceği bilgisini verdi. Bayraktar, “Alınacak şifreyle girilecek sistemde yapılan sorgulama sonucu prim borcu olanlardan, borç tutarını geçmemek üzere kesinti yapılacak. Bu kesinti, SGK hesabına süresi içinde yatırılacak. Muafiyet belgesi olanlar ile prim borcu olmayan üreticilerin, ürün bedellerinden kesinti yapılmayacak. Prim borcu olmayan üreticilerden kesinti yapılmayacak. Kesinti oranı 2014 yılından itibaren yüzde 2 olarak uygulanacak” diye konuştu.
Basında yıpranma hakkının 1 Ekim 2008’de kalktığını, 10 Ocak 2013 tarihinde sarı basın kartı olan gazetecilere 5510 sayılı yasada değişiklik yapan 6385 sayılı kanunla yeniden yıpranma hakkı geldiğini bildiren Bayraktar, şunları söyledi:
"Bu haktan prim gün sayısı artışı açısından yararlanmak isteyen sarı basın kartı sahibi gazeteciler ile bu gazetecileri çalıştıran işverenlerin, 1 Mayıs 2013 tarihine kadar SGK il müdürlüklerine başvurmaları ve çıkan prim borçlarını 1 Ağustos 2013 tarihine kadar ödemeleri gerekiyordu. Geriye dönük yıpranma hakkı borçlanması, kanuni sürelere uymayan gazeteciler ve sarı basın kartı çalıştıran işverenler için büyük bir mağduriyete neden olacak. Zor şartlarda hayatlarını sürdüren yerel basının ayakta kalmasını sağlamalıyız. Yerel basın mensupları ve işverenlerinin çıkacak prim borçlarını, bu paraları ödemesi mümkün değildir. Bu paraları yerel basın ödeyemez. Yasada süreleri uzatan bir değişiklik yapılmalı, hem gazetecilerin hem de işverenlerin prim borçları yapılandırılmalıdır.”
Toplantıya Sakarya Valisi Mustafa Büyük, SGK İl Müdürü Nurten Canbasoğlu, Adapazarı Ticaret Borsası Başkanı Cevdet Mete, Adapazarı Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu ve ilçe ziraat odaları başkanları, STK temsilcileri ile serbest muhasebeci ve mali müşavirler katıldı. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER